Szukaj
Szukaj

Przodopochylenie miednicy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przodopochylenie miednicy to ruch miednicą w sposób powodujący pogłębienie się lordozy lędźwiowej, uwypuklenie pośladków oraz nutację kości krzyżowej. Może być zarówno zwykłym ruchem podczas ćwiczeń mobilnościowych, jak i utrwaloną wadą postawy, jeśli przybieramy je podświadomie w ciągu dnia.

Przodopochylenie miednicy

Przodopochylenie miednicy – charakterystyka

Przodopochyleniem miednicy nazywamy ruch miednicą (obręczą miedniczną) w taki sposób, że ustawia się ona w delikatnym pochyleniu ku przodowi. W konsekwencji dochodzi do następujących zmian:

  • nutacja kości krzyżowej;
  • pogłębienie lordozy lędźwiowej;
  • uwypuklenie pośladków i brzucha, a także wydłużenie i osłabienie mięśni tych okolic;
  • skrócenie lub napięcie mięśni zginaczy stawu biodrowego oraz mięśni odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Umiejętność świadomego i kontrolowanego wykonywania przodopochylenia miednicy jest bardzo ważna. Zwłaszcza podczas ćwiczeń mobilnościowych (pozwalających utrzymać pełen zakres ruchomości miednicy, bioder i odcinka lędźwiowego kręgosłupa) oraz podczas ćwiczeń rozciągających, gdzie wszelkie skłony przeważnie zaleca się wykonywać właśnie na przodopochyleniu miednicy, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa. Problemem jest jednak utrwalone przodopochylenie miednicy, które częściej obserwuje się u kobiet i z którym wiążą się liczne, negatywne konsekwencje zdrowotne.

Zobacz również: Stretching (rozciąganie) – wpływ na organizm.

Przodopochylenie miednicy – przyczyny

Nieprawidłowe, utrwalone przodopochylenie miednicy może być wadą postawy izolowaną, co często obserwuje się u kobiet. Jest szczególnie niebezpieczne, gdy w tym ułożeniu miednicy dźwiga się cięższe przedmioty, np. podczas domowych obowiązków czy treningów na siłowni. Taka pozycja miednicy często towarzyszy jednak innym wadom postawy, np. plecom okrągło-wklęsłym, skoliozom czy wadom klatki piersiowej. Dlaczego dochodzi do powstawania przodopochylenia miednicy i jego utrwalenia? Przyczyny leżą przeważnie w nieprawidłowych nawykach dnia codziennego, takich jak:

Patronite
Patronite
  • siedzący tryb życia, co powoduje osłabienie mięśni brzucha i mięśni pośladków, które nie są w stanie utrzymać miednicy we właściwym ustawieniu;
  • błędy techniczne podczas wykonywania ćwiczeń lub wykonywania prac domowych;
  • częste chodzenie na wysokich obcasach w przypadku kobiet.

Należy jednak zaznaczyć, że przodopochylenie może utrwalać się już od młodych lat życia, na co może mieć wpływ dieta uboga w witaminę D i wapń, krzywica, otyłość czy wrodzone wady postawy. Przeważnie jednak przyczyn doszukuje się w błędnym napięciu poszczególnych struktur mięśniowych. Przodopochylenie miednicy jest częste u kobiet w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, gdy rosnący brzuch zmienia środek ciężkości ciała, przesuwając go ku przodowi. Jest to jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego u ciężarnych.

Konsekwencje przodopochylenia miednicy

Przewlekle utrzymujące się przodopochylenie miednicy prowadzi do licznych zaburzeń w symetrii układu mięśniowego, powięzi, a nawet stawów. W dłuższej perspektywie czasu prowadzi do utrwalenia się wad postawy, przykurczenia mięśni odcinka lędźwiowego grzbietu, mięśni zginaczy stawu biodrowego oraz do osłabienia mięśni pośladkowych, mięśni kulszowo-goleniowych i mięśni brzucha. Wzrasta ryzyko wczesnych zmian zwyrodnieniowych, kręgozmyku i dyskopatii w odcinku lędźwiowym.

Poważnym problemem są jednak nawracające dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mogą mieć one charakter tępy i rozlany, jednak gdy dojdzie do ucisku struktur nerwowych przez przesuwające się jądro miażdżyste, pojawia się rwa kulszowa – promieniujący ból przez pośladek do kończyny dolnej, nasilający się najczęściej podczas schylania się. Można zdiagnozować go na podstawie testu Lasequ’a.

Przodopochylenie miednicy – leczenie

Przodopochylenie miednicy można korygować, zajmuje się tym fizjoterapeuta na co dzień pracujący z pacjentami ortopedycznymi i z wadami postawy. Przede wszystkim należy manualnie rozluźniać napięte struktury powięziowo-mięśniowe, np. za pomocą masażu tkanek głębokich czy różnych technik terapii mięśniowo-powięziowej. Ważne jest, aby pacjent nauczył się samodzielnie w domu rozciągać i rolować te struktury, co powinien robić zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń wzmacniających. Następnie fizjoterapeuta wdraża program ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie i rozciągnięcie wybranych mięśni, a także stabilizacja korpusu (trening mięśni CORE). Ćwiczenia powinny odbywać się początkowo pod okiem specjalisty, aby mógł on korygować ewentualne błędy techniczne.

Pacjent otrzymuje również kilka prostych ćwiczeń do domu – korekcja przodopochylenia miednicy to praca długotrwała, która wymaga systematyczności i może trwać kilka miesięcy. Efekty terapii można utrwalać za pomocą kinesiotapingu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majchrzycki M., Mrozikiewicz P., Kocur P., Bartkowiak-Wieczorek J., Hoffmann M., Stryła W., Seremak-Mrozikiewicz A., Grześkowiak E. Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży, Ginekologia Polska, 81/2010.
  2. Johnson J., Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
  3. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.