Krzywica to choroba obejmująca zespół ogólnoustrojowych objawów związanych z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Najczęściej rozwija się wskutek niedoboru witaminy D lub wapnia u niemowląt i dzieci. Występowanie krzywicy nie ogranicza się jednak wyłącznie do wieku dziecięcego.
Z czego wynika krzywica?
Krzywica jest spowodowana niedoborem witaminy D lub wapnia, co wynika z ich niedostatecznego spożycia lub niewystarczającego korzystania ze światła słonecznego. Witamina D wpływa na metabolizm kości i gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jej niedobór przyczynia się do zaburzeń mineralizacji kości, w efekcie czego następuje nieprawidłowy rozwój kośćca już od momentu życia płodowego. Trwa to do okresu zakończenia wzrastania szkieletu. Z kolei wapń warunkuje wzrost kości u dzieci oraz wzmacnia strukturę tkanki kostnej.
Jak objawia się krzywica?
Krzywica najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 2 roku życia. W efekcie niedoborów witaminy D, wapnia czy fosforanów kości stają się słabe, rozmiękłe i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, w tym na złamania.
Charakterystycznym objawem krzywicy u dzieci jest spłaszczona potylica, czemu może towarzyszyć poszerzenie ciemiączek oraz opóźnienie ich zrastania. Ponadto zauważa się:
- deformacje klatki piersiowej – może rozwinąć się klatka piersiowa kurza lub klatka piersiowa lejkowata;
- pogrubienie żeber na granicy złączenia się chrząstki z kością;
- pogrubienie nasad kości;
- skoliozy i boczne skrzywienia kręgosłupa;
- wady kończyn dolnych – najczęściej szpotawość kolan i płaskostopie;
- opóźnienie wyrzynania się zębów mlecznych.
Zniekształcenia szkieletowe i zaburzenie procesów wzrostowych organizmu mogą być skutkami trwałymi. Oznacza to, że pozostaną już przez całe życie chorego, w dużym stopniu wpływając na jego ogólne zdrowie, motoryczność, a tym samym zdrowie psychiczne.
Nie należy zapominać, że wapń i witamina D oddziałują na cały organizm człowieka, nie tylko na układ kostny. Z tego względu niedobory będą się wiązać z wystąpieniem również objawów ogólnoustrojowych, w tym skłonności do zaparć, osłabienia mięśniowego, zmiany zapachu moczu na silny, amoniakowy czy ogólnej drażliwości.
Profilaktyka krzywicy
Krzywica mogłaby być chorobą całkowicie do uniknięcia. Zapobieganie u dzieci z grup ryzyka powinno się opierać na zaleceniach obligatoryjnej suplementacji witaminą D u wszystkich niemowląt i dzieci w dawkach:
- 400 IU/d w pierwszym roku życia;
- przynajmniej 600 IU/d w dalszych latach życia.
Należy jednakże podkreślić, że dawka powinna być indywidualizowana. Oznacza to, że niektóre dzieci będą wymagały jej zwiększenia – szczególnie dzieci z grup ryzyka (np. albinosi czy z chorobami genetycznymi). Bez względu jednak na konkretną dawkę, systematyczna i regularna suplementacja wciąż pozostaje najlepszym sposobem prewencji niedoboru witaminy D oraz krzywicy niedoborowej u dzieci. Konieczna jest również ekspozycja na światło słoneczne. Z tego względu zaleca się regularne spacery z dzieckiem czy zabawę na dworze (z zastosowaniem środków ochrony i unikając godzin największych upałów).
Pierwotna prewencja omawianej choroby obejmuje również zapewnienie odpowiedniej podaży wapnia w ilości przynajmniej 500 mg/d. Zazwyczaj jest to zagwarantowane spożyciem mleka i produktów mlecznych, które są w krajach europejskich niezwykle popularne. Porcja 250 ml pełnego mleka zawiera w przybliżeniu 300 mg dobrze przyswajalnego wapnia, trzeba jednak pamiętać, że pełne mleko może być wprowadzane do diety zdrowych dzieci dopiero po pierwszym roku życia.
Leczenie krzywicy
Podjęcie leczenia jest konieczne, aby zapobiec dalszemu postępowi choroby. Podobnie jak w prewencji, podstawą jest suplementacja wapnia i witaminy D. Należy nie tylko przyjmować te związki w postaci syntetycznej, ale również wprowadzić do codziennej diety produkty w nie bogate.
Następnym krokiem jest fizjoterapia. Stosuje się ćwiczenia ogólnousprawniające, ze szczególną uwagą ukierunkowaną na wzmacnianie równowagi i koordynacji, a także kinezyterapię indywidualną skierowaną na korygowanie występujących lub rozwijających się wad postawy. Kinezyterapię uzupełnia się ekspozycją na światło sztuczne (naświetlanie promieniowaniem nadfioletowym).
Bibliografia
- Gadomski A., Skutki niedoboru witaminy D w organizmie człowieka, Nowa Pediatria, 21/2017.
- Płudowski P., Thacher T., Zakharova I., Czech-Kowalska J., Konstantynowicz J., Krzywica niedoborowa – aktualne spojrzenie na epidemiologię, leczenie i zapobieganie, Postępy Nauk Medycznych, 10/2016.
Polecane produkty:
Spirulina + Żelazo - wsparcie dla hemoglobiny
Spirulina + Żelazo od bioalgi jest 100% naturalnym, roślinnym źródłem żelaza. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu uzupełnia niedobory żelaza, ale również innych, ważnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego Zobacz więcej... |