Szukaj

Plecy okrągło-wklęsłe – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Plecy okrągło-wklęsłe, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie cech charakterystycznych dla wady pleców okrągłych oraz pleców wklęsłych. Istotą jest znaczne pogłębienie kifozy piersiowej, przy jednoczesnym pogłębieniu lordozy lędźwiowej.

Plecy okrągło-wklęsłe - fizjoterapia

Charakterystyka pleców-okrągło wklęsłych

Zwiększona lordoza lędźwiowa przesuwa narządy jamy brzusznej ku przodowi, przez co rozluźnieniu ulegają mięśnie brzucha. Górna część klatki piersiowej często ulega spłaszczeniu, w związku z czym pacjent może odczuwać trudności w oddychaniu.

Struktury nadmiernie rozciągnięte oraz osłabione: mięsień czworoboczny, mięsień równoległoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, a także mięśnie głębokie grzbietu (w tym mięśnie karku) oraz więzadła długie tylne, żółte, międzykolcowe i nadkolcowe.

Mięśnie zbyt napięte oraz przykurczone: mięśnie piersiowe większe i mniejsze, mięśnie zębate przednie, mięśnie biodrowo-lędźwiowe, mięśnie czworoboczne lędźwi, mięśnie proste uda, mięsień prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym.

Pozostałe objawy

Inne objawy charakterystyczne dla pleców okrągło-wklęsłych obejmują:

  • upośledzenie pracy narządów wewnętrznych;
  • upośledzenie pracy przepony;
  • zaburzenia krążenia;
  • wysunięcie głowy i barków do przodu;
  • rozsunięcie i odstawanie łopatek;
  • zwiększenie przodopochylenia miednicy;
  • uwypuklenie brzucha;
  • wysunięcie pośladków do tyłu;
  • zmniejszenie zakresu ruchomości stawów ramiennych.

Plecy okrągło-wklęsłe – kinezyterapia

Terapia ma na celu zmniejszenie nadmiernie zaakcentowanych krzywizn kręgosłupa metodami stosowanymi w przypadku pleców wklęsłych i okrągłych. Pacjent powinien wyrobić nawyk prawidłowej postawy ciała po wcześniejszym przywróceniu prawidłowych warunków anatomicznych.

Zobacz również: Plecy okrągłe – przyczyny i leczenie.

Niezwykle ważna podczas wykonywania ćwiczeń jest stabilizacja odcinkowa kręgosłupa. Korygując nadmierną kifozę piersiową należy ustabilizować odcinek lędźwiowy, np. poprzez ugięcie kończyn dolnych. Skupiając się na kinezyterapii odcinka lędźwiowego, należy w miarę ustabilizować obręcz barkową, aby nie zwiększać kifozy piersiowej. Można to osiągnąć łapiąc za pierwszy szczebel drabinki podczas leżenia tyłem, przy czym kończyny górne powinny być ugięte w stawach łokciowych do 90 stopni. Nie zaleca się ćwiczeń i pozycji hiperkorekcyjnych. Również elongacja powinna mieć charakter umiarkowany.

Zobacz również: Lordoza i kifoza – co to takiego i jak to leczyć?

Ćwiczenia rozciągające

Przykurczone struktury należy rozciągnąć, aby przywrócić ich anatomiczną budowę. Ćwiczenia wykonuje się w niepełnym skurczu i pełnym rozciągnięciu, uwzględniając stabilizację poszczególnych elementów ciała.

tubapay
tubapay

Przykłady ćwiczeń i pozycji korygujących:

  • siad skrzyżny plecami do ściany, a następnie ułożenie kończyn górnych w tzw. „skrzydełka” i próba dotknięcia łokciami do ściany;
  • ukłon japoński;
  • siad prosty, skłon do przodu z jednoczesnym trzymaniem laski gimnastycznej za plecami.

Zobacz również: Stretching (rozciąganie) – wpływ na organizm.

Ćwiczenia wzmacniające

Ćwiczenia wzmacniające przebiegają w pełnym skurczu i niepełnym rozciągnięciu.

Przykłady ćwiczeń wzmacniających i jednocześnie korygujących wadę:

  • leżenie przodem, pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany ręcznik, kończyny górne ustawione w tzw. „skrzydełka”. Pacjent unosi kończyny górne napinając mięśnie grzbietu i pośladków na około 15 sekund. Następnie rozluźnia na 3 sekundy i wykonuje skłon tułowia w przód przez 5 sekund;
  • klęk prosty, kończyny górne jak wyżej. Fizjoterapeuta trzyma pacjenta na stopy. Pacjent wykonuje lekkie pochylenie do przodu napinając mięśnie grzbietu i pośladków z zachowaniem korekcji kręgosłupa. Wytrzymuje 15 sekund, rozluźnia i wykonuje ukłon japoński przez 5 sekund.

Ćwiczenia oddechowe

W tej wadzie postawy kształtuje się zarówno oddychanie torem piersiowym jak również żebrowo-przeponowym i przeponowym. Spłaszczona klatka piersiowa wpływa na zmniejszenie pojemności oddechowej płuc i upośledzenie wentylacji.

Zobacz również: Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji.

Pozostałe

Idealnym środowiskiem do zajęć korekcyjnych jest woda. Dzięki kinezyterapii w basenie wpływa się zarówno na układ oddechowy jak i mięśniowy.

Zobacz również: Ćwiczenia w wodzie – zasady prowadzenia.

Nie należy pomijać także ćwiczeń zwiększających zakres ruchomości w stawach ramiennych, ponieważ jest on zwykle ograniczony.

Inne metody fizjoterapeutyczne

Niezwykle pomocny jest masaż klasyczny, który ma zarówno pobudzać jak i rozluźniać, w zależności od potrzeb danej struktury. Wykonuje się go zwykle przed aktywnością fizyczną w celu przygotowania mięśni do wysiłku. Terapia manualna najczęściej wykorzystywana jest w przypadku zablokowania czynnościowego ograniczającego pełen zakres ruchu biernego.

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.