Układ mięśniowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Układ mięśniowy zbudowany jest z różnego rodzaju tkanki mięśniowej (gładka, poprzecznie prążkowana szkieletowa i poprzecznie prążkowana serca). Wbrew pozorom mięśnie nie tylko umożliwiają poruszanie się i pozostanie aktywnym fizycznie (choć to ich niezwykle ważna funkcja). Dodatkowo budują ściany narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i wielu innych struktur koniecznych do przeżycia.

Układ mięśniowy

Układ mięśniowy – budowa

Mięśnie mogą być zbudowane z 3 różnych rodzajów tkanki mięśniowej:

  • gładka – kurczy się powoli i równie powoli powraca do swojej fizjologicznej długości, jej czynnością zarządza autonomiczny układ nerwowy, w związku z czym nie mamy wpływu na hamowanie lub aktywację jej pracy;
  • poprzecznie prążkowana serca – mimo swojego poprzecznego prążkowania także pozostaje poza wpływem człowieka;
  • poprzecznie prążkowana szkieletowa – kurczy się szybko pod wpływem bodźców dochodzących do niej z ośrodkowego układu nerwowego. Jej czynność podlega woli człowieka, można ją kontrolować w zależności od potrzeb.

Pod względem budowy rozróżnia się między innymi mięśnie:

Masa mięśniowa u każdego człowieka rozkłada się inaczej. Wszystko zależy od stylu życia, uwarunkowań genetycznych oraz codziennej aktywności fizycznej.

Układ mięśniowy – funkcje

Mięśnie gładkie odpowiadają za mimowolne skurcze naczyń krwionośnych, jelit i innych narządów, umożliwiając przesuwanie się ich zawartości, np. treści pokarmowej w kierunku odbytu. Kurcząc się powodują także mieszanie się treści pokarmowej, przez co mikrokosmki jelitowe mogą efektywnie pozyskać wszelkie składniki odżywcze i aktywne. Z mięśniówki gładkiej zbudowana jest również macica, wskutek czego możliwe jest comiesięczne oczyszczanie jej z obumarłego endometrium i krwi, zaś w przypadku kobiet w ciąży sprawy poród siłami natury.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego. Komory i przegrody mogą kurczyć się, przez co krew sprawnie krąży po całym organizmie.

Z kolei mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe odpowiadają przede wszystkim za zdolność chodzenia, biegania, poruszania się, umiejętności manualne, mimikę twarzy czy utrzymywanie stabilnej, wyprostowanej i prawidłowej postawy ciała. Dzięki nim każdy człowiek może pracować zarówno izometrycznie, jak i ekscentrycznie czy koncentrycznie. Do grona tych mięśni zalicza się też przeponę, czyli duży i najważniejszy mięsień oddechowy w ciele człowieka.

Elementy pomocnicze mięśni

Układ mięśniowy składa się nie tylko z samych mięśni. Aby mogły one prawidłowo funkcjonować muszą być wspierane przez anatomiczne struktury pomocnicze, do których zaliczamy między innymi:

  • trzeszczki – są to ruchome struktury włączone w ścięgna mięśni, zwykle w pobliżu ich przyczepów. Zmieniają kierunek przebiegu ścięgien;
  • pochewki ścięgniste – obejmują sobą ścięgna mięśni, ułatwiając ślizganie się poszczególnych struktur anatomicznych względem siebie;
  • kaletki maziowe – lokalizują się pomiędzy kością a ścięgnem, tkanką mięśniową lub skórą, jak również między ścięgnem a torebką stawową. Wspomagają ślizg narządów względem siebie;
  • powięź – osłania i oddziela poszczególne mięśnie od siebie, odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu sił mechanicznych pomiędzy mięśniami. Dzięki niejcały organizm działa w sposób zintegrowany;
  • troczki – krótkie wiązki ścięgniste, odpowiadające m.in. za utrzymywanie ścięgien blisko kości. Pełnią również funkcję podporową dla ścięgien.

Takich elementów jest oczywiście więcej. Choć często pomijane w opisach układu mięśniowego, są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Należy pamiętać, że nie ma odrębnej specjalizacji lekarskiej z chorób mięśni, dlatego z problemami w obrębie mięśni najczęściej udajemy się do lekarza ortopedy lub do fizjoterapeuty.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *