Szukaj
Szukaj

Układ mięśniowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Układ mięśniowy zbudowany jest z różnego rodzaju tkanki mięśniowej (gładka, poprzecznie prążkowana szkieletowa i poprzecznie prążkowana serca). Wbrew pozorom mięśnie nie tylko umożliwiają poruszanie się i pozostanie aktywnym fizycznie (choć to ich niezwykle ważna funkcja). Dodatkowo budują ściany narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i wielu innych struktur koniecznych do przeżycia.

Układ mięśniowy

Układ mięśniowy – budowa

Mięśnie mogą być zbudowane z 3 różnych rodzajów tkanki mięśniowej:

  • gładka – kurczy się powoli i równie powoli powraca do swojej fizjologicznej długości, jej czynnością zarządza autonomiczny układ nerwowy, w związku z czym nie mamy wpływu na hamowanie lub aktywację jej pracy;
  • poprzecznie prążkowana serca – mimo swojego poprzecznego prążkowania także pozostaje poza wpływem człowieka;
  • poprzecznie prążkowana szkieletowa – kurczy się szybko pod wpływem bodźców dochodzących do niej z ośrodkowego układu nerwowego. Jej czynność podlega woli człowieka, można ją kontrolować w zależności od potrzeb.

Pod względem budowy rozróżnia się między innymi mięśnie:

Masa mięśniowa u każdego człowieka rozkłada się inaczej. Wszystko zależy od stylu życia, uwarunkowań genetycznych oraz codziennej aktywności fizycznej.

Układ mięśniowy – funkcje

Mięśnie gładkie odpowiadają za mimowolne skurcze naczyń krwionośnych, jelit i innych narządów, umożliwiając przesuwanie się ich zawartości, np. treści pokarmowej w kierunku odbytu. Kurcząc się powodują także mieszanie się treści pokarmowej, przez co mikrokosmki jelitowe mogą efektywnie pozyskać wszelkie składniki odżywcze i aktywne. Z mięśniówki gładkiej zbudowana jest również macica, wskutek czego możliwe jest comiesięczne oczyszczanie jej z obumarłego endometrium i krwi, zaś w przypadku kobiet w ciąży sprawy poród siłami natury.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego. Komory i przegrody mogą kurczyć się, przez co krew sprawnie krąży po całym organizmie.

Z kolei mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe odpowiadają przede wszystkim za zdolność chodzenia, biegania, poruszania się, umiejętności manualne, mimikę twarzy czy utrzymywanie stabilnej, wyprostowanej i prawidłowej postawy ciała. Dzięki nim każdy człowiek może pracować zarówno izometrycznie, jak i ekscentrycznie czy koncentrycznie. Do grona tych mięśni zalicza się też przeponę, czyli duży i najważniejszy mięsień oddechowy w ciele człowieka.

Elementy pomocnicze mięśni człowieka

Układ mięśniowy składa się nie tylko z samych mięśni. Aby mogły one prawidłowo funkcjonować muszą być wspierane przez anatomiczne struktury pomocnicze, do których zaliczamy między innymi:

  • trzeszczki – są to ruchome struktury włączone w ścięgna mięśni, zwykle w pobliżu ich przyczepów. Zmieniają kierunek przebiegu ścięgien;
  • pochewki ścięgniste – obejmują sobą ścięgna mięśni, ułatwiając ślizganie się poszczególnych struktur anatomicznych względem siebie;
  • kaletki maziowe – lokalizują się pomiędzy kością a ścięgnem, tkanką mięśniową lub skórą, jak również między ścięgnem a torebką stawową. Wspomagają ślizg narządów względem siebie;
  • powięź – osłania i oddziela poszczególne mięśnie od siebie, odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu sił mechanicznych pomiędzy mięśniami. Dzięki niejcały organizm działa w sposób zintegrowany;
  • troczki – krótkie wiązki ścięgniste, odpowiadające m.in. za utrzymywanie ścięgien blisko kości. Pełnią również funkcję podporową dla ścięgien.

Takich elementów jest oczywiście więcej. Choć często pomijane w opisach układu mięśniowego, są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Należy pamiętać, że nie ma odrębnej specjalizacji lekarskiej z chorób mięśni, dlatego z problemami w obrębie mięśni najczęściej udajemy się do lekarza ortopedy lub do fizjoterapeuty.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *