Szukaj
Szukaj

Sztywność poranna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sztywność poranna to objaw charakterystyczny zwłaszcza dla choroby zwyrodnieniowej, ale również dla wszelkich innych chorób reumatycznych przebiegających z zajęciem stawów. Objawia się z samego rana, gdy po przespanej nocy chcemy wstać z łóżka. Dolegliwość tę opisuje się jako problem z szybkim i efektywnym poruszaniem w stawach i chwilowe ograniczenie ich ruchomości.

Sztywność poranna

Sztywność poranna – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn sztywności porannej stawów zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, przebiegającą z nawracającymi stanami zapalnymi stawów. Przyczyny nie są znane, sugeruje się wpływ czynników genetycznych i środowiskowych. Z kolei choroba zwyrodnieniowa rozwija się wskutek znacznego obciążenia stawów lub uszkodzenia ich powierzchni, co może mieć miejsce w przebiegu otyłości, zbyt intensywnych i obciążających sportów, przeciążeń mechanicznych związanych z pracą zawodową. Ryzyko choroby zwyrodnieniowej wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ im jesteśmy starsi, tym mniej kolagenu tworzy się w naszym organizmie.

Pozostałymi możliwymi przyczynami sztywności porannej są:

 

Diagnostyka opiera się na badaniach krwi i moczu oraz na zdjęciach RTG stawów, które powodują najwięcej dolegliwości. W skrajnych przypadkach pojawia się konieczność zbadania płynu stawowego.

Sztywność poranna – objawy

Sztywność poranna może odnosić się do jednego stawu, kilku stawów lub mieć charakter uogólniony i dotyczyć całego ciała. Objawia się jako uczucie oporu w stawie podczas próby wykonania ruchu. Przykładowo, osoba, która przez kilka godzin leżała może mieć problem ze zgięciem kręgosłupa lędźwiowego, natomiast osoba, która przez 2 godziny oglądała w kinie film, może mieć problem ze wstaniem, ponieważ wskutek sztywności utrudnione będzie wyprostowanie stawów kolanowych. Sztywność poranna pojawia się jednak z samego rana, po przespanej nocy. Ustępuje, gdy wykonamy kilka ćwiczeń gimnastycznych lub gdy zajmiemy się wykonywaniem czynności dnia codziennego.

Patronite
Patronite

Na podstawie dodatkowych objawów można zawęzić pole poszukiwań danej choroby. Przykładowo, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) charakterystycznym objawem jest ból oraz symetryczne obrzęki stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, a często również stawów śródstopno-paliczkowych. Z kolei w przebiegu choroby zwyrodnieniowej ból i sztywność dotyczą głównie dużych stawów i struktur, np. stawów kolanowych czy kręgosłupa.

Sztywność poranna to objaw, który powinien zawsze zostać skonsultowany z lekarzem ortopedą lub reumatologiem. Jeśli bowiem wiąże się z chorobą przewlekłą, wskutek zmian destrukcyjnych w stawach i tkankach okołostawowych wraz z upływem czasu zaczną powstawać przykurcze mięśni, zaniki mięśniowe, zniekształcenia stawowe, a w konsekwencji ograniczenie ruchomości stawów zmagających się ze sztywnością.

Sztywność poranna – leczenie

Nie ma skutecznych sposobów na wyleczenie chorób reumatycznych lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Można natomiast opóźniać degenerację stawów i niszczenie chrząstki stawowej. Bardzo ważny jest odpowiedni tryb życia:

  • redukcja masy ciała w przebiegu nadwagi i otyłości, aby nie obciążać nadmiernie stawów;
  • zdrowa i zbilansowana dieta bogata w białko, kwasy tłuszczowe NNKT oraz minerały i witaminy;
  • dodatkowa suplementacja witaminy D, kwasu hialuronowego i kolagenu;
  • unikanie stresu, który zaostrza objawy wielu chorób;
  • regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, najlepiej codziennie.

 

Objawowo w przypadku sztywności sprawdzają się zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa. Wybierając się do pracowni fizykoterapii można również poprosić o zabiegi z zakresu magnetoterapii. Innowacyjną metodą ostatniego czasu są iniekcje komórkami macierzystymi, które pozwalają na odbudowę powierzchni stawowej. Metoda jest efektywna, ale bardzo droga. W przebiegu chorób reumatycznych można stosować farmakoterapię, jednak leki rzadko pomagają na sztywność poranną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sierakowska M., Wysocka-Skurska I., Sierakowski S., Krajewska-Kułak E., Problemy zdrowotne pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów w zależności od stosowanej terapii farmakologicznej, Problemy Pielęgniarstwa, 2/2013.
  2. Szmyrka-Kaczmarek M., Kowalewski K., Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
  3. Wiśniewska U., Kowalczuk K., Pacjent w sytuacji trudnej z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.