Ciepłolecznictwo jest formą termoterapii, która polega na przekazywaniu energii przechodzącej z ciała o wyższej temperaturze do ciała chłodniejszego. Może ona mieć działanie miejscowe lub wpływać na cały organizm. Przykładem mogą być okłady parafinowe, kąpiele, zawijania ciepłymi ręcznikami, butelki wypełnione ciepłą wodą i obwinięte ręcznikiem.
Ciepłolecznictwo – jak to działa?
Podwyższenie temperatury tkanek powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zwiększenia krążenia wokół leczonego obszaru. Zwiększone krążenie powoduje napływ tlenu i substancji odżywczych do uszkodzonego obszaru, a to z kolei prowadzi do przyspieszenia procesu gojenia. Ciepło skuteczne jest również w łagodzeniu bólu i rozluźnienia mięśni. Dodatkowo rozgrzane tkanki miękkie stają się bardziej rozciągliwe, efektem czego często następuje zmniejszenie sztywności w stawach, a to prowadzi do swobodniejszych ruchów.
Zabiegi z wykorzystaniem ciepła powinny trwać co najmniej 5 minut , aby naczynia krwionośne uległy rozszerzeniu. Zazwyczaj leczenie trwa 10 – 15 minut. Nałożenie okładów z ciepła na mniej niż 5 minut nie spowoduje rozszerzenia się naczyń krwionośnych, natomiast utrzymywanie ich powyżej 15 minut zwiększa ryzyko wystąpienia oparzenia. Po zdjęciu okładu z ciepła skóra zazwyczaj ulega zaczerwienieniu, co jest pożądanym efektem, ponieważ krążenie w danej części ciała zostaje zwiększone.
Kiedy stosować ciepło?
Ciepło może być efektywnie używane do starszych obrażeń (ponad 6 tygodni) , gdy obrzęk i stan zapalny już ustąpił. Przydatne jest również przy problemach ze sztywnymi stawami (np. zapalenie stawów) i skurczami mięśni. Ciepłolecznictwa nie warto stosować tuż po urazie, ponieważ może zaostrzać objawy i zwiększać istniejący stan zapalny. W pierwszym etapie po urazie zastosowanie znajduje krioterapia.
Efekty fizjologiczne wykorzystania ciepła
Ciepłoleczninctwo powoduje:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych (poprawa krążenia);
- przyspieszenie procesu gojenia poprzez zwiększone krążenie, co powoduje szybszy napływ tlenu i substancji odżywczych;
- zmniejszenie lepkości tkanek, w tym również kolagenu co prowadzi do tego, że tkanki stają się bardziej rozciągliwe;
- zmniejszenie bólu.
Ciepłolecznictwo – przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań do wykonania zabiegów z zakresu ciepłolecznictwa należą:
- niedokrwienie;
- zakażenie;
- żylaki;
- egzema;
- brak czucia;
- niezrozumienie instrukcji i ostrzeżeń;
- guz / nowotwór.
Okładów z ciepła nie powinno używać się podczas miejscowego zakażenia, zapalenia lub nowotworu. Wszystko dlatego, że zwiększenie dopływ krwi powoduje rozprzestrzenienie się zakażenia, zwiększając stan zapalny oraz wzrost metabolizmu komórek raka.
Niebezpieczeństwo
Niebezpieczeństwa, na które należy zwrócić szczególną uwagę wykorzystując ciepło to:
- oparzenia spowodowane zbyt wysoka temperaturą lub intensywnością leczenia;
- uszkodzenia tkanek na skutek niedostatecznego dopływu krwi do leczonego obszaru;
- bóle głowy i omdlenia z powodu ogrzewania obszaru głowy / szyi;
- podrażnienie skóry.
Środki ostrożności
Przed wykonywaniem zabiegów należy uprzedzić pacjenta, że mogą wystąpić bóle głowy. Przed użyciem okładow z ciepła należy również sprawdzić obszar skóry i upewnić się, że nie znajdują się na niej jakiekolwiek zmiany np. wypryski. W trakcie zabiegów trzeba pozostać z pacjentem i od czasu do czasu sprawdzać skórę, aby uniknąć oparzenia. Parafiny nie wolno używać gdy pacjent ma otwarte rany, ponieważ może to spowodować zakażenie.
Bibliografia
- Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Polecane produkty:
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |