Szukaj

Termofor

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Termofor, zgodnie z definicją, jest gumowym workiem napełnianym gorącą wodą, służącym do miejscowego ogrzewania ciała. Obecnie mamy możliwość zakupu różnych form termoforu, nie zawsze jest on wykonany z gumy. Dużą popularnością cieszy się np. wersja z pestek wiśni. Przyjemne i naturalne źródło ciepła wspomaga leczenie wielu chorób, jak również relaksuje i uspokaja.

Termofor

Działanie termoforu

Termofor działa na zasadzie ciepłolecznictwa – zwiększa miejscowe ukrwienie, zmniejsza ból, rozluźnia zbyt napięte mięśnie i uspokaja. Kojące ciepło działa pozytywnie na układ nerwowy, układ mięśniowy i układ hormonalny. Dość nowoczesnym rozwiązaniem na rynku są termofory z pestek wiśni. Pestki są odpowiednio wybierane i selekcjonowane, a następnie umieszczane w bawełnianym woreczku. Są bezpieczne nawet dla niemowląt, dlatego coraz częściej sięgają po nie młodzi rodzice. Jako termofor (w przypadku małych dzieci) pestki wiśni stosuje się przy dolegliwościach takich jak:

Warto wiedzieć, że woreczek z pestkami wiśni nie tylko bardzo dobrze pochłania i zatrzymuje ciepło, ale również zimno. W zależności od tego czy użytkownik go schłodzi czy ogrzeje, może mieć znacznie więcej zastosowań. Po schłodzeniu termofor z pestek wiśni można stosować jako kompres przy dolegliwościach takich jak:

Bez względu na to, z czego dokładnie jest wykonany termofor, warto posiadać w domu przynajmniej jeden taki produkt. Jego cena nie jest wysoka, a zawsze znajdzie się możliwość jego użytkowania.

tubapay
tubapay

Dla kogo termofor?

Z korzyści płynących z ciepłolecznictwa mogą czerpać osoby w każdym wieku, bez względu na płeć czy stan zdrowia. To dobra opcja dla rodziców, jako że małe dzieci bardzo dobrze reagują na ciepło. Termofor powinni posiadać także:

  • sportowcy – celem rozgrzewania i rozluźniania wzmożonego napięcia mięśni;
  • osoby przewlekle chore, z bólami stawowymi i bólami mięśniowymi – celem zmniejszania dolegliwości (pamiętajmy, że ciepłolecznictwa nie stosuje się w stanach ostrych chorób);
  • kobiety w okresie rozrodczym – celem zmniejszania bólów menstruacyjnych;
  • osoby starsze i wszystkie skarżące się na zimne dłonie i zimne stopy.

To uniwersalny produkt, przydatny w każdym gospodarstwie domowym. Niejednokrotnie członek rodziny skarży się na problemy zgagi, ból brzucha czy niestrawność. Z pomocą przychodzi okład na brzuch termoforem. Przy problemach z zasypianiem warto położyć produkt w okolicach stóp, natomiast przy przeziębieniu i grypie kładziemy termofor w okolicach grzbietu lub klatki piersiowej.

Jak korzystać z termoforu?

Użytkowanie termoforu jest banalnie proste, ale zależy od rodzaju przedmiotu. Największą popularnością wciąż cieszą się te napełniane wodą. Wówczas wystarczy odkręcić kurek lub zdjąć zawleczkę i wypełnić w 80% gumowy worek gorącą wodą. Powinna mieć temperaturę między 50 a 70 stopni Celsjusza. Następnie zakręcamy worek i przedmiot jest gotowy do użycia. Trzyma ciepło przez kilka godzin.

Termofory z pestek wiśni można ogrzać na kilka sposobów. Najczęściej woreczek umieszcza się na kilka minut w mikrofalówce, zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak można do tego użyć jakiegokolwiek źródła ciepła – suszarki do włosów, piekarnika czy kaloryfera. Celem ochłodzenia woreczka i użycia jako kompres, wystarczy włożyć go na chwilę do zamrażalnika. Spotkać można również termofory żelowe, które ogrzewa się podobnie jak te z pestek dyni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stec A., Skorupińska A., Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, Kosmetologia Estetyczna, 1/2017.
  2. Cichoń D., Demczyszak I., Spyrka J., Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, 2010.
  3. Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.