Termofor, zgodnie z definicją, jest gumowym workiem napełnianym gorącą wodą, służącym do miejscowego ogrzewania ciała. Obecnie mamy możliwość zakupu różnych form termoforu, nie zawsze jest on wykonany z gumy. Dużą popularnością cieszy się np. wersja z pestek wiśni. Przyjemne i naturalne źródło ciepła wspomaga leczenie wielu chorób, jak również relaksuje i uspokaja.
Działanie termoforu
Termofor działa na zasadzie ciepłolecznictwa – zwiększa miejscowe ukrwienie, zmniejsza ból, rozluźnia zbyt napięte mięśnie i uspokaja. Kojące ciepło działa pozytywnie na układ nerwowy, układ mięśniowy i układ hormonalny. Dość nowoczesnym rozwiązaniem na rynku są termofory z pestek wiśni. Pestki są odpowiednio wybierane i selekcjonowane, a następnie umieszczane w bawełnianym woreczku. Są bezpieczne nawet dla niemowląt, dlatego coraz częściej sięgają po nie młodzi rodzice. Jako termofor (w przypadku małych dzieci) pestki wiśni stosuje się przy dolegliwościach takich jak:
- ból gardła;
- kolka niemowlęca;
- wzdęcia;
- jako element masażu niemowląt.
Warto wiedzieć, że woreczek z pestkami wiśni nie tylko bardzo dobrze pochłania i zatrzymuje ciepło, ale również zimno. W zależności od tego czy użytkownik go schłodzi czy ogrzeje, może mieć znacznie więcej zastosowań. Po schłodzeniu termofor z pestek wiśni można stosować jako kompres przy dolegliwościach takich jak:
- siniaki, stłuczenia;
- urazy i kontuzje, np. skręcenie, zwichnięcie stawów;
- gorączka;
- leczenie ugryzień owadów, np. ugryzienie pająka;
- guzy.
Bez względu na to, z czego dokładnie jest wykonany termofor, warto posiadać w domu przynajmniej jeden taki produkt. Jego cena nie jest wysoka, a zawsze znajdzie się możliwość jego użytkowania.
Dla kogo termofor?
Z korzyści płynących z ciepłolecznictwa mogą czerpać osoby w każdym wieku, bez względu na płeć czy stan zdrowia. To dobra opcja dla rodziców, jako że małe dzieci bardzo dobrze reagują na ciepło. Termofor powinni posiadać także:
- sportowcy – celem rozgrzewania i rozluźniania wzmożonego napięcia mięśni;
- osoby przewlekle chore, z bólami stawowymi i bólami mięśniowymi – celem zmniejszania dolegliwości (pamiętajmy, że ciepłolecznictwa nie stosuje się w stanach ostrych chorób);
- kobiety w okresie rozrodczym – celem zmniejszania bólów menstruacyjnych;
- osoby starsze i wszystkie skarżące się na zimne dłonie i zimne stopy.
To uniwersalny produkt, przydatny w każdym gospodarstwie domowym. Niejednokrotnie członek rodziny skarży się na problemy zgagi, ból brzucha czy niestrawność. Z pomocą przychodzi okład na brzuch termoforem. Przy problemach z zasypianiem warto położyć produkt w okolicach stóp, natomiast przy przeziębieniu i grypie kładziemy termofor w okolicach grzbietu lub klatki piersiowej.
Jak korzystać z termoforu?
Użytkowanie termoforu jest banalnie proste, ale zależy od rodzaju przedmiotu. Największą popularnością wciąż cieszą się te napełniane wodą. Wówczas wystarczy odkręcić kurek lub zdjąć zawleczkę i wypełnić w 80% gumowy worek gorącą wodą. Powinna mieć temperaturę między 50 a 70 stopni Celsjusza. Następnie zakręcamy worek i przedmiot jest gotowy do użycia. Trzyma ciepło przez kilka godzin.
Termofory z pestek wiśni można ogrzać na kilka sposobów. Najczęściej woreczek umieszcza się na kilka minut w mikrofalówce, zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak można do tego użyć jakiegokolwiek źródła ciepła – suszarki do włosów, piekarnika czy kaloryfera. Celem ochłodzenia woreczka i użycia jako kompres, wystarczy włożyć go na chwilę do zamrażalnika. Spotkać można również termofory żelowe, które ogrzewa się podobnie jak te z pestek dyni.
Polecane produkty:
Roller do masażu
Piankowy, wysokiej jakości roller do masażu wykorzystywany jest do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Może posłużyć zarówno przed treningiem w ramach rozgrzewki zwiększając elastyczność więzadeł ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Stec A., Skorupińska A., Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, Kosmetologia Estetyczna, 1/2017.
- Cichoń D., Demczyszak I., Spyrka J., Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, 2010.
- Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.