Lampa sollux to popularne urządzenie wykorzystywane w fizjoterapii do ciepłolecznictwa i światłolecznictwa. Znajduje szerokie zastosowanie również w innych dziedzinach, np. kosmetologii. Wiele osób decyduje się na posiadanie tego urządzenia w domu, aby po konsultacji ze specjalistą samodzielnie wykonywać lecznicze zabiegi.
Jak korzystać z lampy sollux?
Użycie lampy jest bardzo proste. Na początku należy zdecydować, którą okolicę ciała chcemy naświetlać i z jakiego powodu. W zależności od części ciała zabieg można wykonywać z pozycji leżącej, półleżącej lub siedzącej. Lampa nie może jednak znajdywać się bezpośrednio nad ciałem, aby w razie ewentualnego pęknięcia gorące odłamki nie uszkodziły skóry. Na ogół lampa znajduje się około 50 cm od skóry, zaś przy naświetlaniu całego ciała nawet 100 cm od skóry. Najczęściej wykonuje się serię 10 zabiegów codziennie lub co 2 dni. Podczas naświetlania pacjent czuje przyjemne ciepło, nigdy jednak nie skarży się na uczucie gorąca czy dyskomfort.
Bardzo ważna jest znajomość działania poszczególnych filtrów (osłon), które zakłada się na głowicę lampy. Największą popularnością cieszy się filtr niebieski (przeciwbólowy) oraz czerwony (przeciwzapalny). Ich zastosowań jest znacznie więcej. Przykładowo, przy trądziku różowatym skuteczne będzie naświetlanie filtrem niebieskim, zaś przy trądziku zwykłym naświetlanie filtrem czerwonym.
Jak przygotować się do zabiegu lampą sollux?
Jeśli celem naświetlania nie jest zwiększenie wchłaniania kosmetyków (co zawsze należy wykonywać pod okiem kosmetologa lub po wcześniejszej konsultacji z nim), skórę do zabiegu należy odpowiednio przygotować. Powinna być sucha, czysta i pozbawiona ewentualnych resztek kosmetyków. Jeśli nosimy opatrunek, do zabiegu należy go zdjąć. Podczas naświetlania lampą sollux dochodzi do silnego przegrzania tkanek, dlatego typowym objawem jest utrzymywanie się lekkiego zaczerwienienia (odczyn) przez kilka najbliższych godzin.
Lampa sollux – wskazania
Istnieje wiele wskazań do stosowania naświetlania lampą sollux. Najczęściej zabiegi zaleca się w przypadku następujących schorzeń i problemów:
- stłuczenia;
- trądzik;
- bóle mięśniowe;
- zatkany nos, zapalenie zatok;
- odleżyny, otarcia, rany skóry;
- skręcenia, zwichnięcia i wszelkie kontuzje;
- oparzenia;
- przykurcze;
- bóle kręgosłupa;
- cellulit i rozstępy;
- blizny.
Zabiegi naświetlania wspomagają także wchłanianie składników aktywnych wielu produktów kosmetycznych. Dzięki temu ich działanie jest dogłębne i znacznie bardziej skuteczne.
Lampa sollux – przeciwwskazania
Choć lampa sollux jest bezpiecznym urządzeniem, także ją należy stosować w sposób prawidłowy, zgodnie z metodyką. Przede wszystkim przed naświetlaniem należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, takie jak m.in.:
- krwawienia;
- padaczka;
- ostre stany zapalne;
- ciąża;
- nowotwory;
- żylaki;
- poważne choroby nerek;
- gruźlica;
- miażdżyca;
- świeże rany;
- gorączka.
W razie wątpliwości, czy zabieg jest bezpieczny dla danej osoby, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeśli naświetlanie wykonywane jest w placówce medycznej lub kosmetycznej, zawsze wcześniej przeprowadza się szczegółowy wywiad zdrowotny.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
- Stec A., Skorupińska A., Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, Kosmetologia Estetyczna, 1/2017.