Szukaj
Szukaj

Rozstępy po ciąży – jak ich uniknąć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rozstępy po ciąży nie pojawiają się u każdej kobiety. Istnieją bowiem skuteczne sposoby na ich zapobieganie, jednak trzeba działać zdecydowanie i bardzo regularnie. Tylko wtedy przyniosą one oczekiwany efekt. Przyjrzyjmy się więc jak sprawić, aby nie mieć problemu z rozstępami.

Rozstępy po ciąży - jak ich uniknąć?

Rozstępy u kobiet

Rozstępy nie pojawiają się tylko u kobiet w ciąży. Są one widoczne na skórze niemal każdego. Mogą pojawić się nawet u dziewczyny mającej figurę modelki. Często widoczne są na ciele kobiet, które odchudzają się i intensywnie uprawiają sport. Najczęściej pojawiają się u osób, które mają problemy z nadwagą i otyłością. Nie ma więc co się dziwić, że rozstępy często pojawiają się na skórze kobiet w ciąży.

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi przez wiele zmian. Brzuch się powiększa, piersi stają się większe i nabrzmiałe od gromadzącego się w nich pokarmu, a całe ciało puchnie od nadmiaru wody w organizmie. To wszystko sprawia, że skóra rozciąga się i pojawiają się na niej nieestetyczne prążki.

Zobacz również: aktywność fizyczna w ciąży

Przyczyny powstawania rozstępów

Przyczyn powstawania rozstępów jest wiele. Niektóre osoby są bardziej narażone na ich pojawienie przez skłonności genetyczne. Istnieje również możliwość, że to zaburzenia hormonalne są przyczyną występowania takich zmian na skórze. Dodatkowo na wygląd skóry wpływ ma odżywianie i przyjmowanie lekarstw. Jeśli dieta jest bogata w tłuszcze i węglowodany, to ryzyko, że na skórze pojawią się rozstępy jest znacznie większe. Także przyjmowanie leków, na przykład sterydowych, może prowadzić do powstawania tego rodzaju problemów skórnych. W ciąży pojawić się one mogą przez nadmierne rozciąganie skóry.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy

Rozstępy mogą pojawić się na całym ciele. W trakcie ciąży najczęściej występują na takich częściach ciała jak:

  • brzuch;
  • pośladki;
  • piersi;
  • uda;

To właśnie tam w trakcie ciąży skóra jest najbardziej rozciągana. Może więc dojść do zerwania włókien kolagenu i elastyny w głębszej warstwie naskórka. Efektem tego są pojawiające się rozstępy, które uwidoczniają się pod powierzchnią naskórka i wyglądem przypominają prążki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Profilaktyka rozstępów

Niestety żadne zabiegi nie gwarantują uniknięcia rozstępów. Jednak regularna pielęgnacja może zmniejszyć ryzyko ich występowania. W ciąży warto sięgnąć po kosmetyki z serii ujędrniającej skórę. W sklepach dostępne są produkty ujędrniające, stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży. Pomoże również masowanie ciała. Masaż całego ciała można wykonywać nawet dwa razy dziennie już od początku ciąży. Tego rodzaju zabiegi stosowane regularnie uelastyczniają skórę znacznie szybciej niż przeznaczone do tego zadania kosmetyki. Jednak dwa tygodnie przed porodem należy przerwać zabiegi z masażem, aby nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów.

Masaż skóry przeciwko rozstępom

Masaż w ciąży powinien być wykonywany w delikatny sposób. Najlepiej omijać górną część brzucha, aby nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy. Masować można przy użyciu kremu, balsamu lub olejków naturalnych, wcierając kosmetyk w skórę. Warto w tym przypadku zapoznać się jak wygląda metodyka masażu. Do zabiegu przydatne mogą okazać się naturalne oleje takie jak np.:

Przed masażem warto wykonać delikatny peeling, aby kosmetyki lepiej wchłaniały się w skórę. Jeśli masaż wykonywany jest pod prysznicem lub w wannie, to po jego zakończeniu można polać skórę chłodnym strumieniem wody. Dzięki temu stanie się ona bardziej elastyczna, pobudzone i poprawione zostanie również jej krążenie.

Dieta na rozstępy

Prawidłowo zbilansowana dieta w ciąży może wspomóc kondycję skóry. W jej trakcie najlepiej prowadzić zróżnicowaną dietę, bogatą w pełnowartościowe składniki. Warto spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminę E, ponieważ uelastycznia i odżywia skórę.

Dieta i pielęgnacja w ciąży to jednak nie wszystko. Kobiety w tym okresie nie powinny rezygnować z aktywnego trybu życia. Jest wiele ćwiczeń, które poprawią wygląd skóry i są bezpieczne dla kobiet brzemiennych. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do prowadzenia aktywnego trybu życia, to warto korzystać z tego przywileju. Sport w ciąży poprawia kondycję skóry, a co bardzo ważne ułatwia poród.

Zobacz również: fizjoterapia w poszczególnych trymestrach ciąży

Bibliografia

  1. Pietras A., Kapka-Skrzypczak L., Wybrane zmiany skóre jako czynnik warunkujący jakość życia kobiet ciężarnych – badania pilotażowe, Hygeia Public Health, 52/2017.
  2. Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
  3. Bień A., Turkosz A., Stadnicka S., Kasprzak J., Jamróg M., Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, Najnowsze Technologie Medyczne, 3/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *