Szukaj
Szukaj

Mięśnie agonistyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie agonistyczne to mięśnie, które wykonują ruch w określonym stawie. Są więc przeciwieństwem mięśni antagonistycznych, które odpowiadają za wykonywanie ruchów przeciwstawnych w określonym stawie. Przykładem mięśni agonistycznych jest mięsień dwugłowy uda, odpowiadający głównie za zgięcie w stawie kolanowym.

Mięśnie agonistyczne

Czynność mięśni

Zadaniem wszystkich mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych w ciele człowieka jest kurczenie się, czyli przyciąganie obu końców ku sobie, dzięki czemu możliwe jest przybliżanie się do siebie różnych kości. Co ciekawe, mięśnie nie mają zdolności rozkurczania, lukę tę wypełnia skurcz odpowiedniego mięśnia antagonistycznego lub nacisk zewnętrzny. Przyczep początkowy (pp) mięśnia jest proksymalnym odcinkiem mięśnia, zajmującym zazwyczaj większy obszar na kości. W związku z tym przeważnie jest jednocześnie mniej ruchomym fragmentem połączenia mięśnia z kością. Przyczep końcowy (pk) z kolei to silniej zbudowany odcinek dystalny, zajmujący mniejszą powierzchnię kości.

Mięśnie agonistyczne – czym są?

Mianem mięśni agonistycznych określa się takie mięśnie, które w wykonywanym ćwiczeniu pozwalają na ruch w stawie i pracują najintensywniej. Innymi słowy, podczas wykonywania ruchu każdy mięsień odgrywa konkretną rolę – mięsień agonistyczny to ten, dzięki któremu możliwy jest dany ruch. Mięśnie antagonistyczne wykonują pracę przeciwstawną do działania innego mięśnia (agonistycznego). Jeszcze inną funkcję pełnią mięśnie synergistyczne, które współdziałają z mięśniami agonistycznymi w czasie wykonywania ruchów. Alternatywną, niezwykle istotną grupą mięśni są również te działające jako stabilizatory, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie mięśni (mięśnie stabilizujące wykonują skurcz izometryczny). Jak wygląda to więc w praktyce poparte przykładami?:

Patronite
Patronite

Ta prosta rozpiska jest szczególnie ważna dla lekarzy i fizjoterapeutów zajmujących się usprawnianiem pacjentów po urazach czy w przebiegu chorób narządu ruchu, ponieważ umożliwia określenie, które mięśnie wymagają jakiej pracy. To także istotne dla osób trenujących i sportowców. Dzięki znajomości mięśni mogą oni utworzyć efektywny plan treningowy i cieszyć się pożądanymi efektami swojej pracy.

Podsumowanie

Mięśnie, ze względu na udział w ruchu, przeważnie dzieli się na 3 grupy. Mięśnie agonistyczne (protagonistyczne) to te, których skurcz powoduje ruch w stawie. Mięśnie antagonistyczne hamują ruch wykonywany przez protagonistów, działają na dźwignię kostną siłą przeciwną do kierunku ruchu, ograniczając przez to zakres i szybkość ruchu, co zwiększa jego precyzję i płynność. Natomiast mięśnie synergistyczne współuczestniczą w danym ruchu, współpracując z mięśniami agonistycznymi i dodatkowo stabilizując staw.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Jaskólska A., Jaskólski A., Właściwości fizjologiczne i mechaniczne mięśni szkieletowych – czy są takie same w różnych mięśniach i u wszystkich osób?, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2020.
  3. Roman-Liu D., Wybrane zagadnienia biomechaniki pracy, Wydawnictwo Ciop Pib, Warszawa 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *