Mięsień półścięgnisty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień półścięgnisty (łac. musculus semitendinosus) zajmuje przyśrodkową i powierzchowną część tylnej okolicy uda. Jest długi i smukły, a jego brzusiec przechodzi w połowie długości kości udowej w cienkie ścięgno.

Mięśnie uda

Topografia

Mięsień półścięgnisty leży powierzchownie. U góry przykrywa go tylko mięsień pośladkowy wielki, natomiast bocznie graniczy on z głową długą mięśnia dwugłowego uda. Przyśrodkowo i do przodu graniczy z mięśniem przywodzicielem wielkim i mięśniem półbłoniastym. Poniżej mięśnia pośladkowego wielkiego brzusiec zawiera smugę ścięgnistą.

Przy zgiętym kolanie ścięgno mięśnia można wyczuć i zobaczyć przez skórę, w przyśrodkowym ograniczeniu dołu podkolanowego.

Mięsień półścięgnisty – budowa

pp:

mięsień rozpoczyna się krótkimi włóknami ścięgnistymi na tylnej powierzchni guza kulszowego wspólnie z głową długą mięśnia dwugłowego.

Włókna biegną zbieżnie ku dołowi i przechodzą w wąskie ścięgno, które leży w bruździe utworzonej przez mięsień półbłoniasty. Następnie ścięgno to kieruje się w stronę przyśrodkową, do tyłu od ścięgna mięśnia smukłego.

pk:

mięsień kończy się na kości piszczelowej, przyśrodkowo i poniżej guzowatości kości piszczelowej oraz na powięzi goleni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy dodać, że ścięgno bierze udział w tworzeniu gęsiej stopy ścięgnistej, stanowiąc jej dolny odcinek.

Kaletki maziowe

Mięsień półścięgnisty posiada dwie kaletki maziowe. Jedna – niestała – leży między ścięgnami początkowymi mięśnia dwugłowego uda i półścięgnistego z jednej strony, a ścięgnem mięśnia półbłoniastego z drugiej strony.

Natomiast druga kaletka maziowa jest duża i występuje stale. Leży między kością piszczelową i więzadłem pobocznym piszczelowym, a ścięgnem mięśnia smukłego i półścięgnistego.

Ciekawostki

Mięsień może samodzielnie rozpoczynać się na guzie kulszowym. Ponadto, smuga ścięgnista może być zarówno niecałkowita, jak i podwójna. Czasami występują nadliczbowe pęczki, które rozpoczynają się w sąsiedztwie tego mięśnia.

Czynność mięśnia

Mięsień półścięgnisty jest prostownikiem i słabym przywodzicielem stawu biodrowego. W działaniu na staw kolanowy jest zginaczem, lecz wskutek małej długości brzuśca zakres ruchu nie przekracza 50 stopni. Poza tym wykonuje on słaby ruch obrotowy w stawie kolanowym do wewnątrz.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia półścięgnistego pochodzi od nerwu piszczelowego.

Unaczynienie

Mięsień półścięgnisty zawdzięcza unaczynienie tętnicom przeszywającym, które odchodzą od tętnicy głębokiej uda.

Zobacz również: Mięśnie kulszowo-goleniowe.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ignasiak Z., Anatomia Układu Ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *