Mięsień półścięgnisty (łac. musculus semitendinosus) zajmuje przyśrodkową i powierzchowną część tylnej okolicy uda. Jest długi i smukły, a jego brzusiec przechodzi w połowie długości kości udowej w cienkie ścięgno.
Topografia
Mięsień półścięgnisty leży powierzchownie. U góry przykrywa go tylko mięsień pośladkowy wielki, natomiast bocznie graniczy on z głową długą mięśnia dwugłowego uda. Przyśrodkowo i do przodu graniczy z mięśniem przywodzicielem wielkim i mięśniem półbłoniastym. Poniżej mięśnia pośladkowego wielkiego brzusiec zawiera smugę ścięgnistą.
Przy zgiętym kolanie ścięgno mięśnia można wyczuć i zobaczyć przez skórę, w przyśrodkowym ograniczeniu dołu podkolanowego.
Mięsień półścięgnisty — budowa
pp:
mięsień rozpoczyna się krótkimi włóknami ścięgnistymi na tylnej powierzchni guza kulszowego razem z głową długą mięśnia dwugłowego.
Nastpenie włókna kierują się zbieżnie ku dołowi, przechodząc w wąskie ścięgno zlokalizowane w bruździe utworzonej przez mięsień półbłoniasty. W dalszej kolejności ścięgno to kieruje się w stronę przyśrodkową i do tyłu od ścięgna mięśnia smukłego.
pk:
mięsień zakańcza się na kości piszczelowej, przyśrodkowo i poniżej guzowatości kości piszczelowej, a także na powięzi goleni.
Należy dodać, że ścięgno uczestniczy w tworzeniu gęsiej stopy ścięgnistej, będąc jej dolnym odcinkiem.
Kaletki maziowe
Mięsień półścięgnisty posiada dwie kaletki maziowe. Jedna – niestała – leży między ścięgnami początkowymi mięśnia dwugłowego uda i półścięgnistego z jednej strony, a ścięgnem mięśnia półbłoniastego z drugiej strony.
Natomiast druga kaletka maziowa jest duża i występuje stale. Leży między kością piszczelową i więzadłem pobocznym piszczelowym, a ścięgnem mięśnia smukłego i półścięgnistego.
Ciekawostki
Mięsień może samodzielnie rozpoczynać się na guzie kulszowym. Ponadto, smuga ścięgnista może być zarówno niecałkowita, jak i podwójna. Czasami występują nadliczbowe pęczki, które rozpoczynają się w sąsiedztwie tego mięśnia.
Czynność mięśnia
Mięsień półścięgnisty jest prostownikiem i słabym przywodzicielem stawu biodrowego. W działaniu na staw kolanowy jest zginaczem, lecz wskutek małej długości brzuśca zakres ruchu nie przekracza 50 stopni. Poza tym wykonuje on słaby ruch obrotowy w stawie kolanowym do wewnątrz.
Unerwienie
Unerwienie mięśnia półścięgnistego pochodzi od nerwu piszczelowego.
Unaczynienie
Mięsień półścięgnisty zawdzięcza unaczynienie tętnicom przeszywającym, które odchodzą od tętnicy głębokiej uda.
Zobacz również: Mięśnie kulszowo-goleniowe.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Ignasiak Z., Anatomia Układu Ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |