Szukaj

Mięśnie uda

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie uda można podzielić na grupę przednią oraz grupę tylną, jako główną mięśniówkę. Są to w większości masywne, silne mięśnie, a wszelkie ich osłabienia mogą rzutować na dolegliwości stawu kolanowego i stawu biodrowego. Trzecią grupą są na ogół nieco słabsze mięśnie przywodziciele, znajdujące się po wewnętrznych stronach ud.

Mięśnie uda – grupa przednia

W grupie przedniej znajdują się mięśnie:

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius) przebiega od kolca biodrowego przedniego górnego do guzowatości kości piszczelowej i stanowi najdłuższy mięsień w ciele człowieka. Odpowiada głównie za zginanie stawu biodrowego i stawu kolanowego.

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius)
Ryc. 1. Mięsień krawiecki

Mięsień czworogłowy uda (łac. musculus quadriceps femoris) jak wskazuje nazwa, składa się z 4 obszernych głów, czyli mięśni takich jak:

  • mięsień obszerny boczny;
  • mięsień prosty uda;
  • mięsień obszerny przyśrodkowy;
  • mięsień obszerny pośredni.
Mięsień czworogłowy uda
Ryc. 2. Mięsień czworogłowy uda

To zazwyczaj najsilniejsze mięśnie kończyny dolnej. Mięsień czworogłowy uda odpowiada głównie za zginanie w stawie biodrowym oraz prostowanie w stawie kolanowym. Częstym problemem jest wzmożone napięcie lub przykurcz tego mięśnia, co oddziałuje negatywnie na staw kolanowy, w tym ustawienie rzepki.

Mięśnie uda – grupa tylna

W grupie tylnej mięśni uda wyróżniamy następujące mięśnie:

Mięsień półbłoniasty (łac. musculus semimembranosus) i mięsień półścięgnisty (łac. musculus semitendinosus) biegną obok siebie. Rozpoczynają się na guzie kulszowym, zaś końcowy przyczep mają na kości piszczelowej. Mięsień półbłoniasty przyczepia się końcowo do guzowatości kości piszczelowej, natomiast mięsień półścięgnisty dzieli się na 3 odnogi, mające swój przyczep końcowy na kłykciu przyśrodkowym kości piszczelowej, więzadle podkolanowym skośnym oraz powięzi goleni. Mięsień półbłoniasty jest silniejszy, odpowiada za prostowanie i przywodzenie biodra oraz zginanie kolana. Drugi z mięśni prostuje i słabo przywodzi staw biodrowy oraz zgina kolano.

tubapay
tubapay

Mięsień dwugłowy uda (łac. musculus biceps femoris) dzieli się na 2 głowy: krótką i długą. Głowa długa jest dwustawowa – przyczepia się do wargi bocznej kresy chropawej i guza kulszowego, po czym biegnie do głowy strzałki. Prostuje udo oraz odpowiada za tyłopochylenie miednicy. Głowa krótka przebiega wyłącznie nad stawem kolanowym.

Mięśnie uda – grupa tylna
Ryc. 3. Mięśnie uda – grupa tylna

Mięśnie uda – grupa przyśrodkowa

Grupa przyśrodkowa, czyli mięsnie przywodziciele, zawiera następujące mięśnie:

Wszystkie one rozpoczynają się na konkretnych częściach kości łonowej i kończą na różnej wysokości kości udowej. Wyjątkiem jest mięsień smukły, który kończy się na tak zwanej gęsiej stopce na kości piszczelowej. Najsilniej przywodzi mięsień przywodziciel wielki, jest jednocześnie jednym z największych mięśni w ciele człowieka. Nie każdy wie, że przywodziciele pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej równowagi i koordynacji.

Mięśnie uda – grupa przyśrodkowa
Ryc. 4. Mięśnie uda – grupa przyśrodkowa (mięśnie przywodziciele)

Zobacz również: Mięśnie przywodziciele kończyny dolnej.

Powięź biodrowa

Omawiając mięśnie uda obowiązkiem jest wspomnieć o powięzi biodrowej i powięzi szerokiej. Ta pierwsza pokrywa przednią powierzchnię mięśnia biodrowo-lędźwiowego, a poniżej więzadła pachwinowego przechodzi w powięź łonowo-biodrową. Dalsze części tej powięzi są przebite przez bardzo ważne struktury: nerw udowy, tętnicę i żyłę udową. Z kolei powięź szeroka obejmuje sobą wszystkie mięśnie uda. Ku dołowi przechodzi w powięź podkolanową i powięź goleni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.