Mięsień grzebieniowy (łac. musculus pectineus) dawniej zwany mięśniem łonowym, posiada spłaszczony kształt i lokalizuje się przyśrodkowo od mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Rozpina się pomiędzy kością łonową, a trzonem kości udowej.
Topografia
Wraz z mięśniem biodrowo-lędźwiowym wytwarza dół, który stanowi dno trójkąta udowego. Wierzchołek dołu kieruje się do krętarza mniejszego kości udowej.
Brzusiec mięśnia grzebieniowego leży między mięśniem biodrowo-lędźwiowym, a mięśniem przywodzicielem długim. Spoczywa na mięśniu zasłaniaczu zewnętrznym i mięśniu przywodzicielu krótkim, przy czym częściowo przykrywa go mięsień krawiecki. W stosunku do stawu biodrowego znajduje się on przyśrodkowo i poniżej niego.
Ciekawostką jest, że mięsień grzebieniowy może nie występować, a bardzo rzadko składa się z dwóch warstw. Niekiedy występują dodatkowe wiązki wzmacniające, które rozpoczynają się w najbliższym otoczeniu mięśnia. Znane jest także dodatkowe pasmo, które krzyżuje tętnicę udową od tyłu i przykrywa tętnicę głęboką uda.
Mięsień grzebieniowy – budowa
Mięsień grzebieniowy rozpoczyna się wzdłuż grzebienia kości łonowej, na:
- guzku łonowym;
- więzadle łonowym górnym.
Następnie włókna mięśniowe biegną skośnie w bok, nieco do tyłu i ku dołowi, gdzie kończą się na kresie grzebieniowej kości udowej, poniżej krętarza mniejszego i nieco do tyłu od niego.
Mięsień grzebieniowy posiada kaletkę maziową, która występuje bardzo często między nim, a mięśniem biodrowo-lędźwiowym, tuż poniżej krętarza mniejszego.
Unerwienie
Unerwienie mięśnia grzebieniowego pochodzi od nerwów:
- udowego;
- zasłonowego (gałąź przednia).
Często zdarza się jednak, że gałąź przednia nerwu zasłonowego nie występuje, wówczas mięsień unerwia wyłącznie nerw udowy.
Unaczynienie
Unaczynienie pochodzi od tętnic:
- przyśrodkowej okalającej udo;
- sromowych zewnętrznych (odchodzących od tętnicy udowej);
- zasłonowej (odchodzącej od tętnicy biodrowej wewnętrznej).
Czynność mięśnia
Mięsień grzebieniowy przywodzi udo, jednak w porównaniu do innych mięśni tej grupy (z wyjątkiem mięśnia smukłego) jest on słabym przywodzicielem.
Poza tym zgina staw biodrowy i nieznacznie rotuje udo do zewnątrz. Umożliwia również zakładanie nogi na nogę.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |