Reklama

Mięsień przywodziciel krótki

Spis treści

Mięsień przywodziciel krótki (łac. musculus adductor brevis), jak wskazuje nazwa, należy do grupy mięśni przywodzicieli, a konkretniej tworzy ich warstwę środkową. To gruby i trójkątny mięsień, który rozpina się między kością łonową, a górną połową trzonu kości udowej.

 

Topografia

Mięsień przywodziciel krótki jest przykryty mięśniem grzebieniowym i mięśniem przywodzicielem długim, a spoczywa na mięśniu przywodzicielu wielkim. Od góry graniczy z mięśniem zasłaniaczem zewnętrznym.

Przednią powierzchnię mięśnia krzyżuje gałąź powierzchowna tętnicy okalającej udo przyśrodkowej.

Końcowe ścięgno jest płaskie i zrośnięte z sąsiednimi. Zazwyczaj zawiera ono łukowaty otwór dla przejścia tętnicy przeszywającej pierwszej, która biegnie wzdłuż granicy między przywodzicielem wielkim, a najmniejszym. Dodatkowo ciekawostką jest, że tętnica przeszywająca pierwsza zwykle przebija ścięgno końcowe i niekiedy może go dzielić na 2 części.

Cechą charakterystyczną mięśnia przywodziciela krótkiego (odróżniającą go od pozostałych mięśni przywodzicieli) jest to, że jego brzusiec leży w rozwidleniu nerwu zasłonowego. Gałąź przednia tego nerwu biegnie skośnie na jego powierzchni przedniej, zaś gałąź tylna na powierzchni tylnej.

Mięsień przywodziciel krótki – budowa

pp:

mięsień przywodziciel krótki rozpoczyna się włóknami mięśniowymi na przedniej powierzchni gałęzi dolnej kości łonowej między przyczepami mięśnia przywodzicieli długiego i mięśnia przywodziciela wielkiego.

pk:

następnie włókna te biegną ku dołowi i bocznie, kończąc się na górnej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropawej.

Czynność mięśnia

Mięsień ten jest silnym przywodzicielem, choć słabszym od np. mięśnia przywodziciela wielkiego. Ponadto obraca on udo na zewnątrz i zgina je. Wspólnie z mięśniem przywodzicielem długim i mięśniem grzebieniowym umożliwia zakładanie nogi na nogę.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia przywodziciela krótkiego pochodzi od tętnicy zasłonowej i tętnic przeszywających.

Unerwienie

Unerwienie z kolei pochodzi z gałęzi przedniej nerwu zasłonowego.

Ćwiczenia

W związku z faktem, że mięsień ten jest głównie przywodzicielem, można go wzmacniać poprzez oporowane ćwiczenia przywodzące kończynę dolną. W tym celu można wykorzystać dużą, gumową piłkę korekcyjną. Osoba ćwicząca staje prosto lewym bokiem do ściany i stawia przed sobą piłkę. Następnie zgina lekko prawą kończynę dolną w biodrze i kolanie oraz stara się wcisnąć wewnętrzną powierzchnią goleni i stopy piłkę w ścianę.

Przykładem ćwiczenia rozciągającego będzie z kolei szeroki rozkrok i przeniesienie ciężaru ciała na jedną z kończyn, rozciągając tym samym przywodziciele drugiej kończyny.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *