Mięsień smukły (łac. musculus gracilis) jest cienki, płaski i leży powierzchownie na przyśrodkowej stronie uda. W rezultacie, u bardzo szczupłych osób można go zobaczyć na całej długości.
Topografia
Mięsień smukły leży powierzchownie i jest przykryty powięzią szeroką oraz skórą. Jedynie w dolnej części zachodzi na niego mięsień krawiecki.
Żyła odpiszczelowa biegnąca na powięzi szerokiej krzyżuje go od tyłu do przodu i od dołu ku górze. Ponadto powierzchnia przednia mięśnia smukłego spoczywa na wszystkich trzech mięśniach przywodzicielach oraz więzadle pobocznym piszczelowym.
Mięsień smukły – budowa
Mięsień ten rozpina się między kością łonową, a bliższym końcem kości piszczelowej i jest on dwustawowy.
pp:
rozpoczyna się szerokim i cienkim ścięgnem na gałęzi dolnej kości łonowej oraz gałęzi kości kulszowej. Następnie włókna biegną równolegle ku dołowi, a w dolnej trzeciej części uda przechodzą w długie i cienkie ścięgno, które owija się następnie od tyłu dokoła nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej.
W dalszym przebiegu ścięgno to kieruje się dalej do przodu i wspólnie z mięśniem krawieckim oraz mięśniem półścięgnistym wytwarza gęsią stopkę.
pk:
ścięgno kończy się poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej, pod ścięgnem mięśnia krawieckiego i nieco powyżej mięśnia półścięgnistego.
Należy wiedzieć, że zmienność wielkości i przyczepów mięśnia smukłego nie ma większego znaczenia. W efekcie poszczególne wiązki mogą kończyć się w powięzi szerokiej lub powięzi goleni.
Mięsień smukły – czynność
Jak wspomniano wyżej, mięsień smukły jest mięśniem dwustawowym, ponieważ jego praca oddziałuje zarówno na staw biodrowy, jak również staw kolanowy.
Działając na staw biodrowy przy wyprostowanym stawie kolanowym przywodzi udo, lekko je prostuje i słabo rotuje zewnętrznie. Z kolei działając na staw kolanowy zgina go i słabo rotuje wewnętrznie. W efekcie, aby go wzmocnić można wykonywać m.in. oporowane ćwiczenia przywodzące.
Unaczynienie
Unaczynienie mięśnia smukłego pochodzi od następujących tętnic:
- sromowych zewnętrznych;
- przyśrodkowej okalającej udo;
- udowej;
- zasłonowej;
- biodrowej wewnętrznej.
Unerwienie
Unaczynienie tego mięśnia pochodzi z gałęzi przedniej nerwu zasłonowego (L2-L4).
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.