Szukaj
Szukaj

Mięsień smukły

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień smukły (łac. musculus gracilis) jest cienki, płaski i leży powierzchownie na przyśrodkowej stronie uda. W rezultacie, u bardzo szczupłych osób można go zobaczyć na całej długości.

Mięsień smukły

Topografia

Mięsień smukły leży powierzchownie i jest przykryty powięzią szeroką oraz skórą. Jedynie w dolnej części zachodzi na niego mięsień krawiecki.

Żyła odpiszczelowa biegnąca na powięzi szerokiej krzyżuje go od tyłu do przodu i od dołu ku górze. Ponadto powierzchnia przednia mięśnia smukłego spoczywa na wszystkich trzech mięśniach przywodzicielach oraz więzadle pobocznym piszczelowym.

Mięsień smukły – budowa

Mięsień ten rozpina się między kością łonową, a bliższym końcem kości piszczelowej i jest on dwustawowy.

pp:

rozpoczyna się szerokim i cienkim ścięgnem na gałęzi dolnej kości łonowej oraz gałęzi kości kulszowej. Następnie włókna biegną równolegle ku dołowi, a w dolnej trzeciej części uda przechodzą w długie i cienkie ścięgno, które owija się następnie od tyłu dokoła nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej.

W dalszym przebiegu ścięgno to kieruje się dalej do przodu i wspólnie z mięśniem krawieckim oraz mięśniem półścięgnistym wytwarza gęsią stopkę.

Patronite
Patronite

pk:

ścięgno kończy się poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej, pod ścięgnem mięśnia krawieckiego i nieco powyżej mięśnia półścięgnistego.

Należy wiedzieć, że zmienność wielkości i przyczepów mięśnia smukłego nie ma większego znaczenia. W efekcie poszczególne wiązki mogą kończyć się w powięzi szerokiej lub powięzi goleni.

Mięsień smukły – czynność

Jak wspomniano wyżej, mięsień smukły jest mięśniem dwustawowym, ponieważ jego praca oddziałuje zarówno na staw biodrowy, jak również staw kolanowy.

Działając na staw biodrowy przy wyprostowanym stawie kolanowym przywodzi udo, lekko je prostuje i słabo rotuje zewnętrznie. Z kolei działając na staw kolanowy zgina go i słabo rotuje wewnętrznie. W efekcie, aby go wzmocnić można wykonywać m.in. oporowane ćwiczenia przywodzące.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia smukłego pochodzi od następujących tętnic:

  • sromowych zewnętrznych;
  • przyśrodkowej okalającej udo;
  • udowej;
  • zasłonowej;
  • biodrowej wewnętrznej.

Unerwienie

Unaczynienie tego mięśnia pochodzi z gałęzi przedniej nerwu zasłonowego (L2-L4).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *