Mięsień zasłaniacz zewnętrzny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zasłaniacz zewnętrzny (łac. musculus obturator externus) jest mięśniem spłaszczonym i wachlarzowatym. Leży na powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej, biegnie od otworu zasłonowego, aż do krętarza większego kości udowej. Mięsień zasłaniacz zewnętrzny należy do mięśni grupy zewnętrznej obręczy kończyny dolnej.

 

Topografia

Położenie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego jest najbardziej ukryte ze wszystkich mięśni ciała. Od przodu przykrywają go mięśnie:

Od tyłu natomiast mięśnie:

Między mięśniem, a błoną zasłonową znajduje się obfita tkanka tłuszczowa, szczególnie w części dolnej i tylnej. Nerw zasłonowy wraz z naczyniami zasłonowymi często dzielą mięsień na 2 części – górną (mniejszą) i dolną (większą).

Mięsień zasłaniacz zewnętrzny – budowa

pp:

mięsień zasłaniacz zewnętrzny rozpoczyna się na:

  • powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej, a także jej kostnych granicach;
  • brzegu przednim, dolnym i częściowo tylnym otworu zasłonowego.

pk:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

włókna biegną dalej zbieżnie w bok i kończą się krótkim ścięgnem w dole krętarzowym kości udowej, na jej tylnej powierzchni.

Czynność mięśnia

Rozwojowo mięsień zasłaniacz zewnętrzny należy do grupy mięśni przywodzicieli uda, jednak czynność jego jako przywodziciela jest słaba w stosunku do innych mięśni (np. prawie 8-krotnie mniejsza niż mięśnia przywodziciela wielkiego). Można zatem stwierdzić, że przywodzenie nie jest jego główną funkcją.

Ponadto mięsień ten obraca udo na zewnątrz i nieznacznie prostuje staw biodrowy. To właśnie rotacja zewnętrzna uda stanowi podstawową funkcję tego mięśnia. Chcąc wzmacniać jego czynność warto sięgnąć po treningowe gumy i wprowadzić do planu ćwiczeń oporowane rotacje zewnętrzne.

Główne jego znaczenie polega również na podtrzymywaniu głowy kości udowej w pionowej postawie ciała przy wysuwaniu się jej z panewki, ponieważ jest on rozpięty pod nią.

Unaczynienie

Mięsień jest unaczyniony przez tętnice:

  • zasłonową;
  • okalającą udo przyśrodkową.

Unerwienie

Natomiast unerwienie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego pochodzi od gałęzi tylnej nerwu zasłonowego, który z kolei wychodzi ze splotu lędźwiowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *