Mięsień zasłaniacz zewnętrzny (łac. musculus obturator externus) jest mięśniem spłaszczonym i wachlarzowatym. Leży na powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej, biegnie od otworu zasłonowego, aż do krętarza większego kości udowej. Mięsień zasłaniacz zewnętrzny należy do mięśni grupy zewnętrznej obręczy kończyny dolnej.
Mięsień zasłaniacz zewnętrzny – topografia
Położenie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego jest najbardziej ukryte ze wszystkich mięśni ciała. Od przodu przykrywają go mięśnie takie jak:
- mięsień biodrowo-lędźwiowy;
- mięsień grzebieniowy;
- mięsień przywodziciel krótki;
- mięsień przywodziciel wielki.
Od tyłu natomiast mięśnie takie jak:
Między mięśniem, a błoną zasłonową znajduje się obfita tkanka tłuszczowa, szczególnie w części dolnej i tylnej. Nerw zasłonowy wraz z naczyniami zasłonowymi często dzielą mięsień zasłaniacz zewnętrzny na 2 części – górną (mniejszą) i dolną (większą).
Mięsień zasłaniacz zewnętrzny – budowa
Mięsień zasłaniacz zewnętrzny rozpoczyna się na:
- przyczep początkowy (pp):
– powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej, a także jej kostnych granicach;
– brzegu przednim, dolnym i częściowo tylnym otworu zasłonowego.
Włókna biegną dalej zbieżnie w bok i kończą się krótkim ścięgnem:
- przyczep końcowy (pk): w dole krętarzowym kości udowej, na jej tylnej powierzchni.
Mięsień zasłaniacz zewnętrzny – czynność (funkcje)
Rozwojowo mięsień zasłaniacz zewnętrzny należy do grupy mięśni przywodzicieli kończyny dolnej. Jednak czynność jego jako mięśnia przywodziciela jest słaba w stosunku do innych mięśni (np. prawie 8-krotnie mniejsza niż mięśnia przywodziciela wielkiego). Można zatem stwierdzić, że przywodzenie nie jest jego główną funkcją.
Ponadto mięsień ten obraca udo na zewnątrz i nieznacznie prostuje staw biodrowy. To właśnie rotacja zewnętrzna uda stanowi podstawową funkcję tego mięśnia. Chcąc wzmacniać jego czynność warto sięgnąć po taśmy gumowe do ćwiczeń i wprowadzić do planu ćwiczeń oporowane rotacje zewnętrzne.
Główne jego znaczenie polega również na podtrzymywaniu głowy kości udowej w pionowej postawie ciała przy wysuwaniu się jej z panewki, ponieważ jest on rozpięty pod nią.
Unaczynienie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego
Mięsień jest unaczyniony przez:
- tętnicę zasłonową;
- tętnicę okalającą udo przyśrodkową.
Unerwienie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego
Unerwienie mięśnia zasłaniacza zewnętrznego pochodzi od gałęzi tylnej nerwu zasłonowego, który z kolei wychodzi ze splotu lędźwiowego.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.