Szukaj

Otwór zasłonowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Otwór zasłonowy łac. foramen obturatorium (inaczej otwór zasłoniony łac. foramen obturatum) to stosunkowo duża struktura anatomiczna znajdująca się w obrębie miednicy. Posiada trójkątny bądź owalny kształt, ograniczony przez kość kulszową oraz kość łonową. Choć otwór zasłonowy sam w sobie nie pełni żadnych funkcji, to biegną w nich ważne naczynia krwionośne i nerwy.

Otwór zasłonowy łac. foramen obturatorium
Ryc.1. Zdjęcie przedstawia kość miedniczną wraz z zaznaczonym otworem zasłonowym. Widok od strony brzusznej (po lewej) oraz widok od strony grzbietowej (po prawej).

Otwór zasłonowy – budowa

Otwór zasłonowy posiada ostre brzegi, z wyjątkiem górno-bocznego kąta, gdzie przebiega bruzda zasłonowa. Do brzegów omawianej struktury przyczepia się cienka, ale bardzo mocna błona zasłonowa, której górne pasma nie dosięgają górno-bocznego brzegu otworu, lecz rozpinają się między guzkiem zasłonowym przednim (zlokalizowanym na grzebieniu zasłonowym kości łonowej) a guzkiem zasłonowym tylnym (zlokalizowanym na brzegu przednio-tylnym trzonu kości kulszowej pod wcięciem jej panewki). Właśnie w taki sposób górno-boczny kąt otworu zasłonowego nie jest do końca zamknięty przez błonę. Ograniczenia kanału zasłonowego można przedstawić następująco:

  • guzek zasłonowy przedni – od przodu;
  • guzek zasłonowy tylny – od tyłu;
  • rowek zasłonowy – od góry;
  • wolny brzeg błony zasłonowej – od dołu.

Choć nie do końca wiadomo, jak powstała błona zasłonowa, uznaje się, że stanowi w pewnym sensie przedłużenie powięzi okolicznych mięśni.

tubapay
tubapay
Otwór zasłonowy (łac. foramen obturatorium)
Ryc.2. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, na którym możemy zobaczyć otwór zasłonowy.

Funkcje otworu zasłonowego

Brak pełnej szczelności błony zasłonowej ma ogromne znaczenie – tworzy się tak zwany kanał zasłonowy, ograniczony bruzdą zasłonową i wspomnianymi pasmami włókien błony. Przez tak utworzony kanał przechodzą:

Dodatkowo, błona zasłonowa stanowi miejsce przyczepu mięśnia zasłaniacza wewnętrznego oraz mięśnia zasłaniacza zewnętrznego. Kanał zasłonowy ma około 20-30 mm długości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Walocha J., Anatomia prawidłowa człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.