Otwór zasłonowy łac. foramen obturatorium (inaczej otwór zasłoniony łac. foramen obturatum) to stosunkowo duża struktura anatomiczna znajdująca się w obrębie miednicy. Posiada trójkątny bądź owalny kształt, ograniczony przez kość kulszową oraz kość łonową. Choć otwór zasłonowy sam w sobie nie pełni żadnych funkcji, to biegną w nich ważne naczynia krwionośne i nerwy.
Otwór zasłonowy – budowa
Otwór zasłonowy posiada ostre brzegi, z wyjątkiem górno-bocznego kąta, gdzie przebiega bruzda zasłonowa. Do brzegów omawianej struktury przyczepia się cienka, ale bardzo mocna błona zasłonowa, której górne pasma nie dosięgają górno-bocznego brzegu otworu, lecz rozpinają się między guzkiem zasłonowym przednim (zlokalizowanym na grzebieniu zasłonowym kości łonowej) a guzkiem zasłonowym tylnym (zlokalizowanym na brzegu przednio-tylnym trzonu kości kulszowej pod wcięciem jej panewki). Właśnie w taki sposób górno-boczny kąt otworu zasłonowego nie jest do końca zamknięty przez błonę. Ograniczenia kanału zasłonowego można przedstawić następująco:
- guzek zasłonowy przedni – od przodu;
- guzek zasłonowy tylny – od tyłu;
- rowek zasłonowy – od góry;
- wolny brzeg błony zasłonowej – od dołu.
Choć nie do końca wiadomo, jak powstała błona zasłonowa, uznaje się, że stanowi w pewnym sensie przedłużenie powięzi okolicznych mięśni.
Funkcje otworu zasłonowego
Brak pełnej szczelności błony zasłonowej ma ogromne znaczenie – tworzy się tak zwany kanał zasłonowy, ograniczony bruzdą zasłonową i wspomnianymi pasmami włókien błony. Przez tak utworzony kanał przechodzą:
- tętnica zasłonowa;
- żyła zasłonowa;
- nerw zasłonowy;
- naczynia chłonne.
Dodatkowo, błona zasłonowa stanowi miejsce przyczepu mięśnia zasłaniacza wewnętrznego oraz mięśnia zasłaniacza zewnętrznego. Kanał zasłonowy ma około 20-30 mm długości.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Walocha J., Anatomia prawidłowa człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.