Mięsień zasłaniacz wewnętrzny (łac. musculus obturator internus) jest spłaszczonym, trójkątnym i wachlarzowatym mięśniem położonym częściowo wewnątrz miednicy, a częściowo zaś w okolicy pośladkowej.
Mięsień zasłaniacz wewnętrzny – topografia
Mięsień zasłaniacz wewnętrzny wyściela od wewnątrz ścianę boczną miednicy mniejszej. Powierzchnia wewnętrzna części miednicznej mięśnia pokryta jest mocną powięzią zasłonową, która ku górze łączy się z powięzią mięśnia biodrowego.
Górnym odcinkiem swojej części miednicznej kieruje się do światła miednicy mniejszej i właśnie ten odcinek mięśnia pokrywa otrzewna ścienna. Dolny odcinek części miednicznej mięśnia leży poniżej dna miednicy i tworzy ścianę boczną dołu kulszowo-odbytniczego.
Część pośladkowa mięśnia jest stosunkowo mała i przeważnie ścięgnista. Ociera się o kostną część wcięcia kulszowego mniejszego, jednak tarcie to znacznie zmniejsza kaletka maziowa oraz fakt, że kostny brzeg pokrywa chrząstka włóknista.
Mięsień zasłaniacz wewnętrzny – budowa
- przyczep początkowy (pp): mięsień ten rozpoczyna się na powierzchni wewnętrznej błony zasłonowej i kości miednicznej w otoczeniu otworu zasłonowego.
Następnie włókna biegną zbieżnie do otworu kulszowego mniejszego. Tutaj zawracają pod kątem prostym kierując się bocznie i przechodząc w ścięgno. Dalej ścięgno to biegnie między dwoma mięśniami bliźniaczymi (mięsień bliźniaczy górny i dolny).
- przyczep końcowy (pk): kończy się w dole krętarzowym kości udowej.
Mięsień zasłaniacz wewnętrzny – czynność (funkcje)
Główna praca mięśnia zasłaniacza wewnętrznego polega na rotacji zewnętrznej uda. Pod względem siły jest on trzecim z rzędu mięśniem obracającym udo na zewnątrz. Silniejsze od niego są tylko mięśnie pośladkowy wielki i mięsień pośladkowy średni. Trening wzmacniający mięśnie zasłaniacze wewnętrzne można zatem opierać na ćwiczeniach wykorzystujących oporowaną rotację zewnętrzną uda. Dodatkowo, mięsień ten jest słabym przywodzicielem oraz bardzo słabym prostownikiem uda.
Ze względu na to, że mięsień dźwigacz odbytu rozpoczyna się na powięzi zasłonowej, to obustronnie mięśnie zasłaniacze wewnętrzne (w dogodnych warunkach, takich jak uda w położeniu nawróconym) mogą wspierać mięsień dźwigacz odbytu w jego pracy podczas oddawania stolca.
Unerwienie mięśnia zasłaniacza wewnętrznego
Unerwienie mięśnia zasłaniacza wewnętrznego pochodzi od nerwów splotu krzyżowego.
Unaczynienie mięśnia zasłaniacza wewnętrznego
Unaczynienie mięśnia natomiast pochodzi od tętnic takich jak:
- tętnica pośladkowa dolna;
- tętnica zasłonowa;
- tętnica sromowa wewnętrzna.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.