Mięsień biodrowy (łac. musculus iliacus) należy do grupy przedniej mięśni grzbietowych obręczy kończyny dolnej. Posiada trójkątny kształt oraz grubość około 2 cm. Leży w dole biodrowym, który wyściela. Wraz z mięśniem lędźwiowym większym oraz mięśniem lędźwiowym mniejszym buduje mięsień biodrowo-lędźwiowy, który silnie zgina biodro.
Mięsień biodrowy – budowa
Mięsień biodrowy rozpoczyna się w dole biodrowym, począwszy od grzebienia biodrowego, aż do obu kolców biodrowych przednich i do kresy granicznej. Otrzymuje on dodatkowe wzmacniające pasma od kolca biodrowego przedniego górnego i dolnego, a także od torebki stawu biodrowego.
Następnie, mięsień biodrowy biegnie zbieżnie ku dołowi pod więzadłem pachwinowym przez rozstęp mięśni wspólnie z mięśniem lędźwiowym większym, z którym się zrasta. Dalej kieruje się do przodu od stawu biodrowego i kończy wspólnym ścięgnem na krętarzu mniejszym.
Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:
- pp: dół biodrowy;
- pk: krętarz mniejszy kości udowej.
Nierzadkie są jednak przypadki zmienności przyczepów początkowych mięśnia biodrowego. Warto dodać, że w powięzi mięśnia biegnie nerw skórny boczny uda.
Mięsień biodrowy – czynność (funkcje)
Mięsień biodrowy jest silnym zginaczem stawu biodrowego i to właśnie z jego funkcją wiąże się ściśle możliwość chodzenia. W przypadku porażenia mięśnia chodzenie jest niemal niemożliwe. Z tego względu cały kompleks mięśniowy (mięsień biodrowo-lędźwiowy) uznaje się za jeden z ważniejszych mięśni całego organizmu.
Przy ustalonych kończynach dolnych lub też w położeniu na plecach, podczas podnoszenia górnej lub dolnej połowy ciała, mięśnie obu stron współpracują z obydwoma mięśniami prostymi brzucha. Następuje zgięcie nie tylko w stawach biodrowych, ale również kręgosłupa lędźwiowego. W efekcie zmniejsza się kąt lędźwiowo-krzyżowy.
Z kolei działając jednostronnie zgina on kręgosłup lędźwiowy do boku, współpracując z mięśniami skośnymi brzucha po tej samej stronie.
Zobacz również: Mięsień biodrowo-lędźwiowy, a ból pleców.
Unaczynienie mięśnia biodrowego
Unaczynienie pochodzi od tętnic lędźwiowych, tętnicy biodrowo-lędźwiowej oraz tętnicy okalającej biodro głębokiej.
Unerwienie
Unerwienie pochodzi od gałęzi splotu lędźwiowego, a także od nerwu udowego.
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Wysokiej jakości igły do akupunktury zostały zaprojektowane z myślą o pacjencie. Posiadają one krótką prowadnicę i niesamowitą ostrość, co pozwala na przeprowadzenie bardzo bezpiecznego zabiegu, a zarazem mniej bolesnego. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.