Reklama

Mięsień biodrowy

Spis treści

Mięsień biodrowy (łac. musculus iliacus) należy do grupy przedniej mięśni grzbietowych obręczy kończyny dolnej. Posiada trójkątny kształt oraz grubość około 2 cm. Leży w dole biodrowym, który wyściela. Wraz z mięśniem lędźwiowym większym oraz lędźwiowym mniejszym buduje mięsień biodrowo-lędźwiowy, który silnie zgina biodro.

Mięsień biodrowy

Mięsień biodrowy – budowa

Mięsień ten rozpoczyna się w dole biodrowym począwszy od grzebienia biodrowego, aż do obu kolców biodrowych przednich i do kresy granicznej. Otrzymuje on dodatkowe wzmacniające pasma od kolca biodrowego przedniego górnego i dolnego, a także od torebki stawu biodrowego.

Następnie, mięsień ten biegnie zbieżnie ku dołowi pod więzadłem pachwinowym przez rozstęp mięśni wspólnie z mięśniem lędźwiowym większym, z którym się zrasta. Dalej kieruje się do przodu od stawu biodrowego i kończy wspólnym ścięgnem na krętarzu mniejszym.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: dół biodrowy;
  • pk: krętarz mniejszy kości udowej.

Nierzadkie są jednak przypadki zmienności przyczepów początkowych mięśnia biodrowego. Warto dodać, że w powięzi mięśnia biegnie nerw skórny boczny uda.

Czynność

Mięsień ten jest silnym zginaczem stawu biodrowego i to właśnie z jego funkcją wiąże się ściśle możliwość chodzenia. W przypadku porażenia mięśnia chodzenie jest niemal niemożliwe. Z tego względu cały kompleks mięśniowy (mięsień biodrowo-lędźwiowy) uznaje się za jeden z ważniejszych mięśni całego organizmu.

Przy ustalonych kończynach dolnych lub też w położeniu na plecach podczas podnoszenia górnej lub dolnej połowy ciała – mięśnie obu stron współpracują z obydwoma mięśniami prostymi brzucha. Następuje zgięcie nie tylko w stawach biodrowych, ale również kręgosłupa lędźwiowego. W efekcie zmniejsza się kąt lędźwiowo-krzyżowy.

Z kolei działając jednostronnie zgina od kręgosłup lędźwiowy do boku, współpracując z mięśniami skośnymi brzucha po tej samej stronie.

Zobacz również: Mięsień biodrowo-lędźwiowy, a ból pleców.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego pochodzi od tętnic lędźwiowych, tętnicy biodrowo-lędźwiowej oraz tętnicy okalającej biodro głębokiej.

Unerwienie

Unerwienie pochodzi od gałęzi splotu lędźwiowego, a także od nerwu udowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *