Mięsień lędźwiowy większy (łac. musculus psoas major) wchodzi w skład mięśnia biodrowo-lędźwiowego i jednocześnie jest składowym grupy mięśni obręczy kończyny dolnej. Posiada podłużny, delikatnie okrągły kształt i biegnie po tylnej ścianie jamy brzusznej.
Mięsień lędźwiowy większy – przyczepy
Omawiany mięsień rozpoczyna się dwiema warstwami. Warstwa powierzchowna odchodzi od powierzchni bocznej trzonów XII kręgu piersiowego oraz I-IV kręgów lędźwiowych, a także sąsiednich krążków międzykręgowych. Z kolei warstwa głęboka odchodzi od wyrostków żebrowych wszystkich kręgów lędźwiowych. Między tymi warstwami znajduje się część splotu lędźwiowego. Włókna kierują się zbieżnie ku dołowi i wspólnie z mięśniem biodrowym kończą się wąskim ścięgnem na krętarzu mniejszym kości udowej. Przyczepy mięśnia lędźwiowego większego można więc przedstawić następująco:
- przyczep początkowy (pp): trzon XII kręgu piersiowego, trzony kręgów lędźwiowych I-IV;
- przyczep końcowy (pk): krętarz mniejszy kości udowej.
Mięsień lędźwiowy większy lokalizuje się do przodu od mięśnia czworobocznego lędźwi oraz mięśnia biodrowego.
Budowa mięśnia lędźwiowego większego
Wzdłuż przedniej powierzchni mięśnia lędźwiowego większego, na jego powięzi, biegnie skośnie moczowód. Z kolei po prawej stronie można zauważyć żyłę główną dolną. Pod więzadłem łukowatym przyśrodkowym przepony mięsień lędźwiowy większy wsuwa się w głąb klatki piersiowej. Wraz z mięśniem biodrowym ogranicza głęboką rynienkę. Biegnie tam nerw udowy. W swojej budowie omawiany mięsień posiada także dużą kaletkę maziową, która ułatwia ślizganie się mięśnia podczas ruchów uda lub tułowia.
Mięsień lędźwiowy większy – funkcje
Mięsień lędźwiowy większy jest silnym zginaczem stawu biodrowego. Ma duże znaczenie szczególnie wśród biegaczy krótkodystansowych. Nie jest wprawdzie tak silny jak mięsień biodrowy, jednak ze względu na swój przebieg zapewnia bardzo dużą amplitudę ruchów kości udowej.
Unaczynienie
Mięsień lędźwiowy większy unaczyniony jest przez tętnice:
- tętnice lędźwiowe;
- tętnicę biodrowo-lędźwiową;
- tętnicę okalającą biodro głęboką.
Unerwienie
Unerwienie mięśnia lędźwiowego większego pochodzi od nerwu udowego oraz gałązek splotu lędźwiowego.
Polecane produkty:
Roller do masażu
Piankowy, wysokiej jakości roller do masażu wykorzystywany jest do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Może posłużyć zarówno przed treningiem w ramach rozgrzewki zwiększając elastyczność więzadeł ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.