Mięsień czworoboczny lędźwi (łac. musculus quadratus lumborum) to płaski mięsień znajdujący się w tylnej okolicy brzucha. Występuje po obu stronach kręgosłupa i składa się z dwóch warstw, których włókna krzyżują się wzajemnie.
Mięsień czworoboczny lędźwi – budowa
Omawiany mięsień posiada spłaszczony, czworoboczny kształt. Jego warstwa przednia rozpoczyna się na wyrostkach żebrowych V-II kręgu lędźwiowego, kończy się zaś na brzegu dolnym i na trzonie XII kręgu piersiowego. Z kolei warstwa tylna rozpoczyna się na wardze wewnętrznej grzebienia biodrowego i na więzadle biodrowo-lędźwiowym. Kończy się na wyrostkach żebrowych IV-I kręgu lędźwiowego oraz na dolnym brzegu XII żebra.
Przyczepy można zatem zapisać w następujący sposób:
- pp: wyrostki poprzeczne V-II kręgu lędźwiowego (warstwa przednia), przyśrodkowa część grzebienia biodrowego i więzadło biodrowo-lędźwiowe (warstwa tylna);
- pk: XII krąg piersiowy (warstwa przednia), wyrostki poprzeczne IV-I kręgu lędźwiowego i żebro XII (warstwa tylna).
Topografia
Swoją powierzchnią tylną mięsień ten przylega do blaszki głębokiej powięzi piersiowo-lędźwiowej i za jej pośrednictwem do mięśnia krzyżowo-grzbietowego.
Powierzchnia przednia kieruje się do jamy brzusznej i jest pokryta powięzią lędźwiową, która na bocznym brzegu rozdwaja się. Następnie przedłuża się do boku i do przodu w powięź poprzeczną brzucha, ku tyłowi zaś łączy się z blaszką głęboką powięzi piersiowo-lędźwiowej.
Z kolei powięź lędźwiowa stanowi cienką przegrodę między mięśniem czworobocznym lędźwi, a trzewami – konkretniej: nerką i okrężnicą wstępującą lub zstępującą. Ostatecznie brzeg górny powięzi zlewa się z więzadłem łukowatym bocznym przepony.
Czynność
Jednostronny skurcz mięśnia powoduje zginanie kręgosłupa do boku (w swoją stronę). Mięsień czworoboczny lędźwi współpracuje przy tym z lędźwiowym większym, krzyżowo-grzbietowym oraz mięśniami brzucha.
Obustronny skurcz mięśnia powoduje:
- obniżenie XII żebra;
- ustalenie (stabilizacja) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
W razie jego porażenia wytwarza się skrzywienie boczne kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Podobną dolegliwość dalej również jego znaczne osłabienie.
Zobacz również: prawidłowa postawa ciała
Unerwienie
Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwów splotu lędźwiowego i nerwu podżebrowego.
Unaczynienie
Za unaczynienie mięśnia odpowiadają gałęzie odchodzące od tętnicy biodrowej wewnętrznej, aorty brzusznej i tętnicy podżebrowej.
Zobacz również: Mięśnie brzucha – podział, funkcje, ćwiczenia.
Mięsień czworoboczny lędźwi – mobilizacja
Mięsień czworoboczny lędźwi, gdy jest przykurczony, może powodować bóle lędźwiowe. W efekcie, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, mogą go dotyczyć różne patologie. Jednak zastosowanie odpowiednich technik, które uruchamiają ten mięsień, pozwala na zmniejszenie lub pozbycie się tego bólu w odcinku lędźwiowym. Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak można poradzić sobie z tym problemem:
Zobacz również: Masaż klasyczny kręgosłupa.
Test na mięsień czworoboczny lędźwi
Najprostszym sposobem na spalpowanie mięśnia czworobocznego lędźwi jest ułożenie pacjenta w pozycji leżenia bokiem, po czym prosimy go o odwiedzenie górnej kończyny dolnej. Powoduje to aktywację tego mięśnia. W tej pozycji, znając przyczepy mięśnia czworobocznego lędźwi, należy poszukać na jego przebiegu punktów spustowych, po czym z łatwością można wykonać ich mobilizację, również w tej pozycji. Efekty rozluźniania mięśnia widać już po pierwszej terapii.
Jak natomiast odróżnić przykurcz mięśnia czworobocznego lędźwi od przykurczu mięśnia prostownika lędźwiowego grzbietu? Wiadome jest, że prostownik odpowiada za wyprost w odcinku lędźwiowym. Jeśli więc pacjent odczuwa ciągnięcie, ból czy dyskomfort podczas zgięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a objawy te nie występują podczas wykonywania skłonu bocznego, podejrzewa się prostownik. Mięsień czworoboczny lędźwi nie uczestniczy w dużym stopniu w tym ruchu. Z kolei gdy pacjent wskazuje na powyższe objawy podczas skłonu bocznego pogłębionego, a nie występują one przy zgięciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, miejsce ma napięcie mięśnia czworobocznego lędźwi.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Buckup J., Hoffmann R., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
2 Responses
Witam serdecznie
Mam egzamin na trenera personalnego w niedzielę. Szukam testów funkcjonalnych na mięsień czworoboczny lędźwi. Wiem, że na pewno są testy na mięśnie biodrowo – lędźwiowe, na mięsień prosty uda oraz prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego. Niestety nie mogę się nigdzie dopatrzeć testu na mięsień czworoboczny lędźwi, by określić w którym miejscu jest on przykurczony.
Z góry dziękuję za wsparcie.
pozdrawiam
Bartosz T
Cześć,
zgodnie z prośbą, artykuł został uaktualniony o test na mięsień czworoboczny lędźwi 😉 Powodzenia na egzaminie!