Ból w plecach to bardzo częsta przypadłość, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie większą część dnia spędzamy za biurkiem. Zazwyczaj samoistnie mija po kilku tygodniach lub miesiącach. Jednak objaw jakim jest ból mógł przejść w stan utajenia i nie oznacza to, że jego przyczyna została zlikwidowana. Szczególnie powszechny jest ból w dole pleców. Może on jednak przenosić się na inne części kręgosłupa i powodować dyskomfort wzdłuż mięśni takich jak prostownik grzbietu, a nawet w okolicy bioder. Zazwyczaj nie jest to poważny problem, ale co w przypadku gdy nie można sobie z nim poradzić? Warto więc wiedzieć co zrobić samemu lub gdzie się udać, aby usunąć ból w plecach.
Ból w plecach – jak sobie pomóc samemu?
W celu zmniejszenia bólu w plecach, w pierwszej kolejności należy skupić się na zminimalizowaniu przyczyn, które mogę go wywoływać. Dodatkowo nasze działania powinny również powodować przyśpieszenie regeneracji okolicznych tkanek. Do najważniejszych czynności należą:
- pozostać aktywnym – jest to jedna z najważniejszych rzeczy jakie w miarę możliwości należy zastosować. Brak jakiejkolwiek aktywności, bierność i odpoczynek mogą pogłębiać ból i powodować, że przyczyna zacznie się pogłębiać. Mięśnie przestają pracować w sposób prawidłowy, a substancje odżywcze nie docierają do miejsc objętych problemem, przez co może dochodzić do błędnego koła jakim jest skurcz – niedokrwienie – niedobór ATP. Napięcie mięśnia z kolei powoduje ograniczenie przepływu żylnego, gromadząc tym samym szkodliwe produkty przemiany materii i ból. Jest to jedna z przyczyn powstawania tzw. trigger points (punkty spustowe). Warto więc pozostać aktywnym, a także regularnie się rozciągać. Pomocne może być nordic walking, pilates lub pływanie;
- ciepły zimny okład – w zależności od przyczyny pojawienia się bólu można zastosować podstawowe zabiegi z fizykoterapii w domu. Takie czynności stosowane są dla przyniesienia krótkotrwałej ulgi. Gdy ból jest przewlekły można wykorzystać suszarkę (fenoterapia), która za pomocą ciepłego powietrza rozszerzy naczynia krwionośne. To spowoduje szybszy dopływ składników odżywczych do okolicznych tkanek, a równocześnie zbędne produkty przemiany materii zostaną sprawniej usunięte;
- tabletki przeciwbólowe – przyjmując tego rodzaju leki trzeba pamiętać, aby sprawdzić czy są bezpieczne. Nie należy przekraczać dziennej dawki, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, wskazany jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli zdecydujemy się na przyjmowanie leków przeciwbólowych, a one nie pomagają w uśmierzeniu bólu, to jak najszybciej należy umówić do lekarza lub fizjoterapeuty. Warto zaznaczyć, aby w dniu wizyty nie brać żadnych środków przeciwbólowych, ponieważ mogą one utrudnić znalezienie przyczyny podczas badania przedmiotowego i wykonywanych podczas niego testów funkcjonalnych.
Kiedy wybrać się do specjalisty?
W przypadku gdy nie pomagają domowe sposoby na ból w plecach należy rozważyć wizytę u lekarza lub fizjoterapeuty. Przyczyna może znajdować się w innych strukturach niż nam się wydaje i być bardziej skomplikowana. Może ona rozwijać się w utajeniu tygodniami lub miesiącami i tylko od czasu do czasu dawać symptomy. One z kolei mogą się wydawać mało istotne, a po czasie, gdy się ujawnią stworzą duży problem. Dlatego nie należy czekać i warto zgłosić się w takich przypadkach jak najszybciej do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który określi gdzie leży przyczyna i skutecznie ją usunie. O pomoc należy zgłosić się gdy:
- brak jest poprawy nawet po czynnościach zastosowanych samodzielnie (ból nie znika w ciągu kilku tygodni);
- ból jest bardzo silny i z czasem zwiększa swoją intensywność;
- ból powstrzymuje Cię od wykonywania czynności dnia codziennego;
- nie możesz poradzić sobie z bólem.
Zgłaszając się do specjalisty lekarza lub fizjoterapeuty, w pierwszej kolejności powinni przeprowadzić z Tobą obszerny wywiad. Następnie wykonywane jest badanie za pomocą testów funkcjonalnych, które pozwolą określić gdzie znajduje się przyczyna bólu. Dopiero po tego rodzaju czynnościach fizjoterapeuta może zająć się usunięciem problemu. Dodatkowo pacjent jest informowany jak będzie wyglądał przebieg leczenia. Warto zaznaczyć, że do fizjoterapeuty można zgłosić się bezpośrednio, bez skierowania. Wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie sam dobierze najbardziej odpowiednie zabiegi do danego schorzenia.
Na poniższym filmie, na przykładzie naszego pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty, pokazujemy jak może przebiegać fizjoterapia przy problemie jakim jest ból w plecach:
Zabiegi u specjalisty
Ortopeda lub fizjoterapeuta mogą zlecić dodatkowe badania, które będą bardzo pomocne podczas wizyty i ustalenia, jakie zabiegi dobrać. Większość pacjentów mając ból w plecach zapisuje się do fizjoterapeuty. Ten z kolei może zlecić:
- terapię manualną – są to zabiegi takie jak nastawianie kręgosłupa, a także praca nad tkankami miękkimi poprzez odpowiednio dobrany masaż;
- terapeutyczny trening medyczny – są to ćwiczenia w prawidłowych wzorcach ruchowych wzmacniające mięśnie;
- gimnastyka korekcyjna – są to ogólnousprawniające zajęcia grupowe. Dobierane są w taki sposób, aby mogły w jak największym stopni wpływać na korekcję postawy.
Co warto zaznaczyć, lekarz ortopeda po dokładniej analizie przypadku może zlecić interwencję chirurgiczną. Jednak operacyjne leczenie bólu pleców wykonywane jest bardzo rzadko i traktowane jako ostateczność.
Kiedy nie zwlekać z wizytą?
Ból w plecach może być oznaką poważniejszych problemów. W przypadku gdy jest obecny, należy wiedzieć kiedy wymagana jest natychmiastowa wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty. Skontaktuj się ze specjalistą gdy:
- pojawia się temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza;
- pojawia się drętwienie pośladków lub ud;
- utrata masy ciała bez przyczyny;
- asymetria mięśni;
- brak kontroli nad pęcherzem moczowym;
- ból nie ustępuje podczas odpoczynku i nasila się w nocy;
- dolegliwości pojawiają się w klatce piersiowej;
- ból pojawił się nawet kilka dni, tygodni od urazu spowodowanego np. wypadkiem komunikacyjnym.
Bibliografia
- Milanow I., Zespółbólowy kręgosłupa, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 3/2014.
- Tanner J., Bóle pleców, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2014.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |