Fotodepilacja Wrocław

Mięsień biodrowo-lędźwiowyMięsień biodrowo-lędźwiowy jest mięśniem zginającym i rotującym zewnętrznie staw biodrowy – są to jednak najbardziej oczywiste funkcje. Mówi się, że jest to jedna z pierwszych struktur, która traci równowagę i ostatnia, która tę równowagę odzyskuje w pracy terapeutycznej. Specyficzny układ sprawia, że różne włókna tego mięśnia potrafią mieć odmienne funkcje. Zawiły przebieg pozwala mu oddziaływać na wiele struktur w zależności od ułożenia w stawie biodrowym.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z mięśnia lędźwiowego większego (m. psoas major) oraz mięśnia biodrowego (m. iliacus).

  • Mięsień lędźwiowy większy przyczepia się do przednio-bocznej powierzchni trzonów kręgów lędźwiowych, wypełniając przestrzeń pomiędzy trzonami kręgów i wyrostkami żebrowymi. Rozpoczyna się na trzonie 12 kręgu piersiowego i wszystkich kręgach lędźwiowych, na krążkach międzykręgowych pomiędzy tymi kręgami oraz wyrostkach żebrowych kręgów lędźwiowych. Unerwiają go gałęzie przednie nerwów rdzeniowych L1-L3. Jest jednym z nielicznych mięśni posiadających splot autonomicznego układu nerwowego i znajdującym się w bliskich zależnościach z nerkami, jelitami oraz strefą płciową. Wraz z mięśniem biodrowym, wspólnym ścięgnem przechodząc pod więzadłem pachwinowym, zyskuje nazwę jako mięsień biodrowo-lędźwiowy. Ostatecznie przyczepia się do krętarza mniejszego kości udowej. Włókna mięśnia lędźwiowego większego, biegnące w górnej części kręgosłupa lędźwiowego wpływają na jego zgięcie i tyłopochylenie miednicy. Natomiast włókna biegnące w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego wpływają na jego wyprost i przodopochylenie miednicy.
  • Mięsień biodrowy wypełnia dół biodrowy. Przyczep bliższy biegnie w pobliżu skrzydła kości udowej, wzdłuż całej krawędzi grzebienia biodrowego, do kolca biodrowego przedniego górnego. Posiada ciągłość strukturalną z mięśniem czworobocznym lędźwi. Wraz z mięśniem lędźwiowym większym przyczepia się do krętarza mniejszego kości udowej.

Ból pleców w odcinku – jak sobie z nim radzić

Materiał filmowy przedstawia technikę rozluźniania mięśnia biodrowo-lędźwiowego, którą szczególnie często należy wykonać u osób pracujących na siedząco. Mięsień, jeśli dłuższy czas przebywa w warunkach skrócenia, adaptuje swoje napięcie do tych warunków i po przyjęciu pozycji stojącej może wywierać negatywny wpływ na kręgosłup lędźwiowy i stawy biodrowe – stąd też bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Sklep Spirulina

 

Mięsień biodrowo-lędźwiowy odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu wzorców posturalnych. W związku z wieloma ważnymi funkcjami jakie pełni jest mięśniem, o który trzeba zadbać.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław