Szukaj
Szukaj

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, a ból pleców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest mięśniem zginającym i rotującym zewnętrznie staw biodrowy – są to jednak najbardziej oczywiste funkcje. Mówi się, że jest to jedna z pierwszych struktur, która traci równowagę i ostatnia, która tę równowagę odzyskuje w pracy terapeutycznej. Specyficzny układ sprawia, że różne włókna tego mięśnia potrafią mieć odmienne funkcje. Zawiły przebieg pozwala mu oddziaływać na wiele struktur w zależności od ułożenia w stawie biodrowym.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z mięśnia lędźwiowego większego (m. psoas major) oraz mięśnia biodrowego (m. iliacus).

Lędźwiowy większy przyczepia się do przednio-bocznej powierzchni trzonów kręgów lędźwiowych, wypełniając przestrzeń pomiędzy trzonami kręgów i wyrostkami żebrowymi. Rozpoczyna się na trzonie 12 kręgu piersiowego i wszystkich kręgach lędźwiowych, na krążkach międzykręgowych pomiędzy tymi kręgami oraz wyrostkach żebrowych kręgów lędźwiowych. Unerwiają go gałęzie przednie nerwów rdzeniowych L1-L3. Jest jednym z nielicznych mięśni posiadających splot autonomicznego układu nerwowego i znajdującym się w bliskich zależnościach z nerkami, jelitami oraz strefą płciową.

Wraz z mięśniem biodrowym, wspólnym ścięgnem przechodząc pod więzadłem pachwinowym, zyskuje nazwę jako mięsień biodrowo-lędźwiowy. Ostatecznie przyczepia się do krętarza mniejszego kości udowej. Włókna mięśnia lędźwiowego większego, biegnące w górnej części kręgosłupa lędźwiowego wpływają na jego zgięcie i tyłopochylenie miednicy. Natomiast włókna biegnące w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego wpływają na jego wyprost i przodopochylenie miednicy.

Mięsień biodrowy wypełnia dół biodrowy. Przyczep bliższy biegnie w pobliżu skrzydła kości udowej, wzdłuż całej krawędzi grzebienia biodrowego, do kolca biodrowego przedniego górnego. Dodatkowo posiada ciągłość strukturalną z mięśniem czworobocznym lędźwi. Wraz z mięśniem lędźwiowym większym przyczepia się ostatecznie się do krętarza mniejszego kości udowej.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, a ból plecow

Omawiany mięsień bardzo często ulega skróceniu w związku z trybem życia. Współcześnie większość osób przebywa w dużej mierze w pozycjach siedzących lub skulonych. Osoby decydujące się na aktywność fizyczną często wzmacniają mięśnie, pomijając tak ważne ich rozciąganie. O ile samo wzmacnianie nie jest negatywne – wręcz przeciwnie – należy zadbać, aby wszystkie mięśnie były silne i odpowiednio ukrwione, tak nieodłącznym elementem ćwiczeń powinien być stretching.

Patronite
Patronite

Mięsień, jeśli dłuższy czas przebywa w warunkach skrócenia, adaptuje swoje napięcie do tych warunków i po przyjęciu pozycji stojącej może wywierać negatywny wpływ na kręgosłup lędźwiowy i stawy biodrowe – stąd też bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ponadto wzmożenie napięcia w obrębie tego mięśnia powoduje jednoczesne napięcie powięzi. To z kolei powoduje nie tylko bóle kręgosłupa i grzbietu, ale i bóle rzutowane.

Zobacz również: Masaż tkanek głębokich.

Ból pleców w odcinku – jak sobie z nim radzić

Materiał filmowy przedstawia technikę rozluźniania mięśnia biodrowo-lędźwiowego, którą szczególnie często należy wykonać u osób pracujących na siedząco.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu wzorców posturalnych. W związku z wieloma ważnymi funkcjami jakie pełni jest mięśniem, o który trzeba zadbać.Polecane produkty:

Bibliografia

Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom IV, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *