Ergonomia jest nauką zajmującą się dostosowywaniem miejsca pracy pod danego człowieka. Stawia ona ludzi na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę możliwości oraz ograniczenia danego człowieka. Celem ergonomii jest upewnienie się, że dana osoba pracuje w dogodnym pod względem wyposażenia otoczeniu.
Ergonomia miejsca pracy siedzącej
Prawidłowa postawa ciała pozycji siedzącej jest bardzo ważna, gdyż pozwala uniknąć bólu pleców i szyi. Krzesło powinno być tak wygodne, z regulowaną wysokością, aby umożliwiało opieranie się i obracanie bez niepotrzebnego skręcania kręgosłupa. Miednica powinna być pochylona do przodu tak, aby kręgosłup miał naturalny kształt litery „S”. Biurko należy dopasować do wzrostu danej osoby.
W związku z tym:
- plecy powinny przylegać do oparcia krzesła;
- miednica powinna być pochylona do przodu, aby kręgosłup miał naturalny kształt litery „S”;
- uda powinny być delikatnie wyżej niż kolana;
- głowa powinna znajdować się w linii prostej z ramionami;
- krzesło powinno znajdować się blisko biurka tak, aby zminimalizować pochylanie się do przodu;
- powinno się regularnie poruszać (wstawać z krzesła), aby zwiększyć krążenie krwi i zminimalizować zmęczenie;
- przedmioty, z których korzysta się najczęściej powinny znajdować się w zasięgu ramion.
Ustawienie krzesła
Krzesło, z którego korzystamy podczas pracy z komputerem powinno mieć możliwość dopasowywania wysokości, ponieważ każda osoba będzie wymagała indywidualnego dopasowania takiego krzesła. W efekcie, także oparcie powinno mieć możliwość dopasowania do danej osoby, aby kręgosłup miał naturalny kształt.
Korzystne jest oparcie dla szyi oraz oparcie dla rąk, które dodatkowo powinno mieć możliwość dopasowania wysokości.
Idealna postawa ciała
Głowa powinna być ustawiona w linii z barkami i pośladkami, a plecy wyprostowane. Aby uzyskać taką postawę podczas siedzenia przed komputerem, należy zwrócić uwagę na elementu wyposażenia pomieszczenia, a dokładniej:
- krzesło – wysokość powinna być tak dopasowana, aby uda były nieznacznie wyżej od kolan;
- biurko – klawiatura powinna być na wysokości łokci i przedramion, a ramiona w pozycji poziomej do podłogi;
monitor – powinien znajdować się na wysokości oczu, oddalony na długość wyprostowanych rąk; - telefon – jeżeli osoba korzysta z telefonu, bardzo często powinno używać się go za pomocą słuchawek;
- myszka – kąt nadgarstka powinien znajdować się w linii prostej z przedramieniem, należy unikać szybkich, powtarzających się ruchów.
Ponadto uwagę zwraca się na prawidłowe pisanie na klawiaturze. Podczas tej czynności głowa i plecy powinny znajdować się w pozycji wyprostowanej. Można wykorzystać podstawkę pod notes, aby uniknąć pochylania się do przodu.
Przerwy podczas pracy
Osoby korzystające przez kilka godzin w ciągu dnia z komputera powinny znaleźć kilka chwil podczas takiej pracy, aby trochę się poruszać. Wskazane jest wstawanie i chodzenie przynajmniej 5 minut w ciągu każdej godziny. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy poruszać nogami i rękami w pozycji siedzącej.
Jeśli jednak użytkownik komputera znajdzie chwilę, aby się przejść, najlepiej będzie jeśli wprowadzi kilka ćwiczeń rozciągających. Szczególną uwagę zwraca się na rozciąganie kręgosłupa (wykonanie kilku przeprostów) oraz zginaczy stawów biodrowych (przyciąganie pięty do pośladka, kilka wypadów w przód).
Zobacz również: stretching
W związku z faktem, że podczas korzystania z komputera patrzy się cały czas w ekran, co jakiś czas warto skierować wzrok na elementy zlokalizowane znacznie dalej. W razie możliwości należy chwilę popatrzeć przez okno, zaś jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skupić wzrok na kilku przedmiotach znajdujących się na drugim końcu pomieszczenia.
Bibliografia
- Kukuła M., Ergonomia stanowiska komputerowego, Uniwersytet Rzeszowski.
- Kamińska J., Tokarski T., Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem?, CIOP PIB, 2016.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
3 Responses
Przydatne informcje. Ja niestety łapię się na to, że często siedzę w niewłaściwej pozycji w pracy, a później boli mnie kręgosłup!
Bardzo ważny temat. O ergonomii często się zapomina, a skutki mogą być wręcz opłakane.
Z ta myszką to nie tak.anayomucznie ustawiamy nadgarstek bokiem,sa juz takie myszki,sama takiej używam i jest nieporownywalnie lepiej(myszka boczna)