Szukaj

Zabiegi borowinowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zabiegi borowinowe to metoda lecznicza z zakresu fizykoterapii stosowana w ośrodkach SPA, uzdrowiskach, sanatoriach, a także coraz częściej w gabinetach kosmetologicznych i gabinetach masażu. Wykorzystują one właściwości borowiny, która jest naturalnym torfem powstającym wskutek rozkładu roślin w warunkach beztlenowych. Posiada dzięki temu specyficzny, unikalny skład.

Zabiegi borowinowe

Zabiegi borowinowe

Borowina to odmiana torfu zaliczanego do peloidów, powstałych w efekcie procesów humifikacji (rozkładu szczątków organicznych i wtórnej syntezy nowych substancji) roślinności bagiennej pod wpływem drobnoustrojów. Złoża torfowe zaczęły powstawać około 10 tysięcy lat p.n.e., w największych ilościach w lasach podmokłych lub w płytkich rozlewiskach wodnych, które stopniowo zarastały. Szacuje się, że przyrost roczny warstwy torfowej wynosi zaledwie 1 mm, dlatego jest to niezwykle ceniony surowiec. W zależności od charakteru roślinności powstawały torfowiska turzycowe, trzcinowe lub leśne.

Zabiegi borowinowe to szeroki pakiet różnorodnych zabiegów leczniczych i kosmetycznych wykorzystujących właśnie borowinę. Mogą mieć formę kąpieli, okładów, owijań. Dokładne efekty zabiegów borowinowych zależą w dużej mierze od rodzaju torfu. Te lecznicze mogą być wysokie, niskie i pośrednie. Torfy wysokie tworzą się ponad poziomem wód gruntowych. Zawierają w swoim składzie 95% substancji organicznych i wykazują odczyn kwaśny. Torfy niskie tworzą się w zarośniętych nieckach jezior i korytach rzek. W swoim składzie zawierają mniej substancji organicznych (75%), są silnie zmineralizowane, wykazują więc odczyn obojętny lub lekko alkaliczny.

Borowina – skład

Dokładny skład borowiny może różnić się w zależności od kilku czynników. Głównym składnikiem jest jednak zawsze woda. Pozostałymi składnikami (w różnych stężeniach i proporcjach) są:

Za wiele właściwości prozdrowotnych borowiny odpowiadają właśnie kwasy humusowe.

Zabiegi borowinowe – właściwości lecznicze

Zabiegi borowinowe wykazują działanie ściągające na skórę i błony śluzowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Wzmacniają procesy przemiany materii oraz intensyfikują oddychanie komórkowe. Hamują ponadto aktywność wielu enzymów (m.in. hialuronidazy), pobudzają mięśnie gładkie, rozszerzają naczynia krwionośne, hamują syntezy prostaglandyn. Resorbują z powierzchni skóry, wydalane z tkanek położonych głębiej, zbędne produkty przemiany materii. Działanie borowiny zostało już dawno potwierdzone badaniami klinicznymi. Energia cieplna borowiny ma specyficzne działanie, gdyż absorpcja ciepła następuje w jej przypadku niezmiernie powoli, a penetracja cieplna jest znacznie głębsza niż przy innych formach ciepłolecznictwa.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Leczenie borowiną.

Zabiegi borowinowe na NFZ

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 80/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wykonywanie następujących zabiegów z zakresu rehabilitacji leczniczej z wykorzystaniem borowiny: okłady borowinowe ogólne, okłady borowinowe miejscowe, kąpiel borowinowa.

Zabiegi borowinowe – wskazania i przeciwwskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania zabiegów borowinowych są:

Przeciwwskazaniami są z kolei:

Wszelkie zabiegi borowinowe muszą być wykonywane zgodnie z metodyką.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drobnik M., Latour T., Badania kwasów humusowych w preparatach leczniczych i kosmetycznych produkowanych z użyciem borowin, Roczniki PZH, 2/2011.
  2. Majcher-Kozieł M., Borowina – właściwości lecznicze i kosmetologiczne, Chemia w Szkole, 4/2013.
  3. Górska S., Pijanowska M., Zastosowanie borowiny w rehabilitacji i odnowie biologicznej, Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.