Szukaj

Wady serca

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wady serca to szeroka grupa wrodzonych bądź nabytych nieprawidłowości anatomicznych budowy mięśnia sercowego. Najczęściej obejmuje obecność nieprawidłowych połączeń między jamami serca lub dużymi naczyniami, a także błędną budowę i funkcję zastawek serca. Wrodzone wady serca obecne są już od chwili urodzenia, natomiast te nabyte mogą rozwinąć się w dowolnym momencie życia.

Wady serca

Wrodzone wady serca

Szacuje się, że wrodzone wady serca pojawiają się u 1% żywych noworodków. Są konsekwencją niewłaściwego rozwoju embrionalnego lub braku przekształcenia prawidłowej struktury poza wczesny etap embrionalny. Składają się na to czynniki genetyczne i środowiskowe. Wrodzone wady serca znacznie częściej pojawiają się u dzieci, których matki w okresie ciąży:

Wrodzone wady serca są niekiedy nieodłączną składową chorób genetycznych, jednak przyczyny ich powstawania nie są znane. Mowa o takich chorobach jak np. zespół Downa czy zespół Edwardsa. Do najczęściej diagnozowanych wrodzonych wad serca możemy zaliczyć następujące:

  • ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej;
  • przetrwały przewód tętniczy;
  • anomalia Ebsteina;
  • tetralogia Fallota;
  • wspólny pień tętniczy;
  • zarośnięcie zastawki trójdzielnej;
  • nieprawidłowe przyłączenie żył płucnych;
  • trylogia Fallota;
  • choroba Eisenmengera;
  • zespół hipoplazji lewego serca.

Wykazano, że wrodzone wady serca są drugą co do częstości przyczyną zgonów noworodków w Polsce, tuż po chorobach okresu okołoporodowego.

tubapay
tubapay

Nabyte wady serca

Nabyte wady serca najczęściej stanowią konsekwencję przebytego zapalenia wsierdzia lub choroby reumatycznej, rzadziej natomiast konsekwencję bakteryjnego zapalenia wsierdzia czy zapalenia wsierdzia w przebiegu tocznia układowego rumieniowatego. Do przyczyn niezapalnych zalicza się np. idiopatyczne wapnienie pierścienia ścięgnistego zastawki mitralnej, co wpływa na jej niezapalną niedomykalność, a następnie na jej zwężenie. Coraz częściej diagnozuje się nabyte wady serca powstałe w przebiegu zmian zwyrodnieniowych związanych wraz z wiekiem. Przykładowymi nabytymi wadami serca są między innymi:

  • zwężenie zastawki mitralnej lub zastawki aortalnej;
  • niedomykalność zastawki mitralnej lub zastawki aortalnej;
  • zespół wypadania płatka zastawki mitralnej.

Tego typu patologie negatywnie wpływają na jakość życia, mogąc go skracać. Dlatego pacjent powinien jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.

Diagnostyka

Wady mięśnia sercowego, bez względu na rodzaj czy lokalizację, można zdiagnozować wykonując badania obrazowe. Podstawowym jest ECHO serca, pozwalające na uwidocznienie jam serca, zastawek i osierdzia. Badanie RTG klatki piersiowej pozwala na ocenę położenia, wielkości oraz kształtu serca, z kolei test hiperoksji wykonuje się zazwyczaj u noworodków, aby określić przyczynę pojawiającej się u nich sinicy. Badaniami uzupełniającymi są EKG oraz cewnikowanie serca (metoda inwazyjna).

Wady serca – leczenie

Leczenie wad serca może być jedynie chirurgiczne, a wszelkie czynności opierają się na przywróceniu prawidłowej anatomii mięśnia sercowego, co z kolei przekłada się na jego właściwą funkcję. Przykładowo, w przypadku wad zastawkowych wykonuje się komisurotomię lub wszczepienie sztucznej zastawki. Bardzo ważne jest, aby (bez względu na rodzaj operacji) wykonać korekcję jeszcze przed rozwinięciem się wtórnego nadciśnienia płucnego. Diagnostyką i leczeniem wad serca zajmuje się lekarz kardiochirurg, jednak pacjentowi zaleca się pozostanie pod stałą opieką lekarza kardiologa już po przebyciu operacji chirurgicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ciepłucha A., Wrodzone wady serca u dorosłych – wytyczne ESC 2020 w praktyce lekarza rodzinnego w 2021 r., Lekarz POZ, 6/2020.
  2. Kózka M., Perek M., Łudzik K., Wiedza i postawy rodziców dzieci z rozpoznaną wadą serca, Problemy Pielęgniarstwa, 2/2009.
  3. Skalski J., Kołcz J., Kardiochirurgia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.