Szukaj

Laser wysokoenergetyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Laser wysokoenergetyczny (HILT) cieszy się rosnącą popularnością dopiero od kilku lat na rynku europejskim. Moc promieniowania przekracza 500 mW. Stosowanie tak wysokiej mocy prowadzi do wzrostu temperatury tkanek poddanych naświetlaniu, dlatego szczególnie ważne jest prawidłowe zaprogramowanie i przeprowadzenie zabiegu. Skuteczność metody HILT w leczeniu urazów sportowych, zmian zwyrodnieniowych stawów czy zespołów bólowych skłania do poszukiwania kolejnych, nowych wskazań dla tej nowatorskiej terapii.

Laser wysokoenergetyczny

Laser wysokoenergetyczny – działanie

Terapia laserem wysokoenergetycznym stymuluje regenerację tkanek i ich gojenie się na poziomie komórkowym. Maksymalna moc urządzenia wynosząca do 12 watów pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego. Jest to znacznie głębiej i efektywniej, niż ma to miejsce przy laseroterapii niskoenergetycznej. Terapia ta jest szybką i skuteczną metodą leczenia niewywołującą efektów ubocznych, którą można zastosować w dowolnym miejscu w obrębie ciała. Dlatego też jej popularność stale rośnie. Tym bardziej że korzystne działanie tej formy laseroterapii zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi.

W momencie dotarcia do skóry światło laserowe tworzy w ludzkiej tkance falę fotomechaniczną właściwą dla danej długości fali. Spore znaczenie ma więc właściwe ustawienie parametrów zabiegowych, a więc znajomość metodyki. Ta mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym i przynosi natychmiastową ulgę w bólu.

Dodatkowo mechaniczna fala stymuluje miejscowe mikrokrążenie i wspiera drenaż limfatyczny chorego obszaru. Laser wysokoenergetyczny jest obiecującą metodą wspomagającą leczenie wielu dolegliwości narządu ruchu. Zwiększenie mocy promieniowania może skutkować większą penetracją promieniowania w głąb tkanek i stymulacją okostnej do proliferacji.

Na podstawie licznych badań wykazano, że laseroterapia wysokoenergetyczna, zwłaszcza wykonana w serii odpowiedniej liczby zabiegów, stymuluje syntezę DNA, aktywuje procesy fagocytozy, metabolizmu i wewnątrzkomórkowej aktywności enzymów. Zwiększa aktywność fibroblastów oraz przyspiesza mikrokrążenie. W rezultacie tego wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspieszające resorpcję płynów wysiękowych, regenerację tkankową, a także zmniejszające wzmożone napięcie mięśniowe. Wszystko to w połączeniu z właściwie dobranymi ćwiczeniami i terapią manualną może dać bardzo dobry efekt terapeutyczny.

Patronite
Patronite

Laser wysokoenergetyczny – charakterystyka

W laseroterapii wysokoenergetycznej najczęściej wykorzystywane są lasery o długości fali z zakresu bliskiej podczerwieni (800 – 1100 nm). W szczególności popularne są 810 nm i 980 nm. Ta pierwsza pozwala na głęboką penetrację sięgającą 5 cm w głąb ciała, natomiast fala o długości 980 nm, z racji silnej absorpcji przez wodę, wnika znacznie płycej. Z badań i pomiarów wynika, że współczynnik transmisji dla długości 810 nm jest 25-krotnie większy niż dla 980 nm.

W niektórych bardziej zaawansowanych technologicznie laserach wysokiej mocy istnieje możliwość zastosowania jednocześnie 2 źródeł światła o różnej długości fali, a co za tym idzie szybkiego i efektywnego działania termicznego oraz wolniejszego, lecz bardziej trwałego efektu biostymulacyjnego.

Laser wysokoenergetyczny – wskazania

Laser wysokoenergetyczny ma wiele wskazań medycznych i kosmetycznych do stosowania. Najczęstszymi są jednak:

Zabiegi z zakresu lasera wysokoenergetycznego stosuje się również coraz częściej po przebytych zabiegach ortopedycznych, aby przyspieszyć stymulację gojenia się tkanek. Przykładem jest choćby szycie łąkotki czy rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łukowicz M., Szymańska J., Skopowska A., Weber-Rajek M., Ciechanowska-Mendyk K., Buszko K., Wpływ laseroterapii wysokoenergetycznej na proces zrostu kostnego, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 2/2011, vol. 17.
  2. Zielińska P., Kiełbowicz Z., Paczuska J., Laseroterapia wysokoenergetyczna (HILT) w leczeniu schorzeń ortopedycznych koni, Med. Weter. 2015, 71 (6), 373-376.
  3. Laseroterapia wysokoenergetyczna. Przewodnik metodyczny, ASTAR Fizjotechnologia.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.