Szukaj

Kwas retinowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kwas retinowy (inaczej: tretinoina) to aktywna forma witaminy A, wykorzystywana głównie w kosmetologii oraz dermatologii, a więc celem poprawy urody. Wykazuje wielokierunkowe działanie, między innymi złuszcza naskórek, rozjaśnia przebarwienia oraz stymuluje syntezę kolagenu. Kwas retinowy coraz powszechniej znajduje również zastosowanie w medycynie, co jest badane na różnych obszarach.

Kwas retinowy (tretinoina)

Kwas retinowy – charakterystyka

Kwas retinowy jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C20H28O2 oraz masie molowej 300,44 g/mol. Najczęściej stosowany jest w kosmetologii, choć bywa, że wykorzystuje się go również w niektórych dziedzinach medycyny. W środowisku występuje głównie jako izomer all-trans (czyli wszystkie wiązania podwójne znajdują się w konfiguracji trans), co jest formą aktywną biologicznie. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych, natomiast jest całkowicie nierozpuszczalny w wodzie. Pod względem chemicznym zawiera sprzężony układ podwójnych wiązań (polienowy łańcuch boczny) oraz pierścień cykloheksenowy z grupą karboksylową – co nadaje mu właściwości kwasowe i umożliwia interakcję z receptorami jądrowymi.

Kwas retinowy w kosmetologii

Kwas retinowy wykorzystywany w kosmetologii ma wielokierunkowe działanie, ale przede wszystkim:

  • złuszcza naskórek – przyspiesza odnowę komórek skóry, w rezultacie czego skóra staje się gładsza i bardziej promienna;
  • stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wskutek czego poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki i zwiększa ogólną estetykę skóry;
  • rozjaśnia przebarwienia spowodowane np. ekspozycją na słońce, niektórymi chorobami czy nieudanymi zabiegami kosmetologicznymi;
  • reguluje wydzielanie sebum, co może mieć kluczowe znaczenie dla osób zmagających się z łojotokiem lub po prostu z cerą tłustą i cerą problematyczną;
  • wspiera leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych, np. takich jak trądzik.

Zobacz również: Fizjoterapia estetyczna.

W zależności od stężenia, kwas retinowy może być sprzedawany w drogeriach lub bywa dostępny wyłącznie na receptę (głównie przy leczeniu schorzeń dermatologicznych). Warto zaznaczyć, że kwas retinowy nie znajduje zastosowania w przypadku nadwrażliwości na ten związek (może powodować zaczerwienienia, podrażnienia, świąd skóry) oraz przy pielęgnacji cery wyjątkowo wrażliwej. Nie należy łączyć go ponadto z tetracyklinami, kosmetykami zawierającymi alkohol oraz innymi retinoidami.

Patronite
Patronite

Kwas retinowy w medycynie

W medycynie kwas retinowy może być stosowany w terapii następujących problemów zdrowotnych:

  • łuszczyca – normalizuje proliferację keratynocytów i łagodzi stany zapalne;
  • rybia łuska, liszaj płaski – łagodzi oznaki zaburzeń rogowacenia;
  • trądzik różowaty, mięczak zakaźny – zmniejsza stany zapalne i łagodzi przebieg choroby;
  • przebarwienia i oznaki fotostarzenia – rozjaśnia skórę, poprawia jej koloryt.

Tretinoina stosowana w peelingach medycznych poprawia teksturę skóry, redukuje zmarszczki i przebarwienia. Ponadto w onkologii jest regulatorem ekspresji genów, który działając poprzez receptor jądrowy, wpływa na stopień zróżnicowania wielu typów komórek nowotworowych. Właściwości te stały się podstawą zastosowania go w onkologii, m.in. w terapii neuroblastoma. W komórkach pochodzących z grzebienia nerwowego, takich jak komórki neuroblastoma, kwas retinowy uruchamia proces różnicowania w kierunku neuronów. Substancja ta wywiera działanie w sposób zbliżony także na komórki wywodzące się z guza chromochłonnego, co przebadano na szczurach i co daje nadzieję na wykorzystanie tego w medycynie.

Zobacz również: Neuroblast.

Czy kwas retinowy jest bezpieczny?

Kwas retinowy uznawany jest za związek ogólnie bezpieczny, jeśli jest stosowany u osób po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań oraz jeśli jest używany we wskazanych dawkach, zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej osoby. Jednak zawsze należy mieć na uwadze, że wystąpić może tzw. reakcja retinoidowa. Pojawia się ona stosunkowo często, w szczególności u osób, u których wprowadzono bardziej aktywne kosmetyki i/lub zabiegi. Objawami wówczas są:

  • zaczerwienienie;
  • obrzęk;
  • świąd;
  • podrażnienie;
  • złuszczanie.

Skóra staje się czerwona i tkliwa, co dana osoba może wiązać z uczuleniem. Reakcja retinoidowa nie jest jednak alergią. Warto wiedzieć, że może utrzymywać się nawet do 12 tygodni, z reguły jednak ustępuje po 10-30 dniach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
  2. Marona H., Gunia A., Pękala E., Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farm Pol, 2010, 66(3): 187-192.
  3. Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski I., Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Hygeia Public Health, 3/2019.
  4. Zejfer A., Retinoidy. Jak w pełni wykorzystać ich potencjał, Kosmetologia Estetyczna, 5/2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.