Szukaj
Szukaj

Emulgacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Emulgacja jest procesem związanym z wytwarzaniem emulsji, czyli ciekłego układu dwufazowego niemieszających się cieszy (np. wody i oleju). Emulsją nazywa się natomiast układ dwóch niemieszających się cieczy, będących jednocześnie stanem rozproszenia jednej cieczy w drugiej. To pojęcia chemiczne, choć znajdują szerokie zastosowanie w życiu codziennym, choćby w kosmetologii.

Emulgacja

Emulgacja – na czym polega?

Emulgacja polega na dyspergowaniu i rozdrabnianiu cząsteczek fazy rozproszonej w cieczy będącej fazą ciągłą emulsji. W konsekwencji tego następuje ujednolicenie cząstek rozproszonej emulsji, których liczba wzrasta przeważnie około 200-500 razy, a ich sumaryczna powierzchnia wzrasta 6-8 razy. Na przygotowanie emulsji wpływa wiele różnych czynników. Jeśli omawiany jest proces emulgacji ciśnieniowej, nie bez znaczenia pozostają:

  • ciśnienie emulgacji;
  • temperatura;
  • napięcie międzyfazowe;
  • współczynnik lepkości dynamicznej fazy rozproszonej emulsji;
  • gęstość fazy rozproszonej emulsji i fazy ciągłej emulsji;
  • procentowy udział fazy rozproszonej emulsji.

Dyspergowanie (rozdrabnianie większych cząstek substancji) cząsteczek fazy rozproszonej emulsji jest efektem działania sił trących i sił tarcia spowodowanych znacznymi gradientami prędkości. Jak można zatem w skrócie opisać proces emulgacji? Jest to czynność polegająca na intensywnym łączeniu dwóch cieczy, które w warunkach fizjologicznych nie połączyłyby się ze sobą. Podstawowym przykładem jest olej i woda. Najprostszym sposobem emulgacji jest od wielu lat mechaniczne wstrząsanie obu cieczy, najlepiej w odpowiednich wstrząsarkach. Innowacyjną metodą przemysłową jest natomiast otrzymywanie emulsji przy pomocy ultradźwięków: dwie ciecze umieszcza się w polu ultradźwiękowym o oscylacji kilkuset tysięcy drgań na sekundę. Tak powstała emulsja jest trwała i nie ma obaw, że np. rozwarstwi się na półce sklepowej czy w magazynie.

Patronite
Patronite

Co to są emulgatory?

Należy mieć na uwadze, że sama emulgacja to nie wszystko. W trakcie dyspergowania dodaje się do emulsji substancję nazywaną emulgatorem. Ma ona na celu ułatwienie pozyskania emulsji, ale przede wszystkim ustabilizowanie jej. Emulgatory określa się mianem związków powierzchniowo czynnych, o właściwościach hydrofobowo‐hydrofilowych. Tworzą one warstwę molekularną na powierzchni kropelek rozproszonej cieczy, w konsekwencji czego obie warstwy emulsji mogą się ze sobą sprawnie połączyć. Przykładami emulgatorów są choćby: mydła, detergenty, estry alkoholi wielowodorotlenowych, żelatyna, lanolina, lecytyna, guma arabska.

Co to jest emulsja?

Produkt powstały z połączenia 2 lub więcej cieczy o różnym stopniu rozpuszczalności (typu olej, typu woda) w procesie emulgacji nazywa się emulsją. Innymi słowy, to układ dyspersyjny (rozproszony) niemieszających się ze sobą cieczy. Mogą one tworzyć rozmaite emulsje zależnie od stosunku ilościowego składników (np. smar z wodą może utworzyć emulsję typu „olej w wodzie”, będącą ruchliwą cieczą, jak również emulsję typu „woda w oleju”, będącą gęstym, ciągliwym i dość smarem).

Emulsje bardzo łatwo ulegają koalescencji, czyli łączeniu się kropelek cieczy rozproszonej w większe krople. Trwałość produktu zwiększa obecność opisanych wyżej emulgatorów. Prostym przykładem naturalnej emulsji jest mleko, w którym kropelki tłuszczu są rozproszone w roztworze wodnym, zawierającym białko, węglowodany, sole. Kazeina odgrywa w tym przypadku rolę emulgatora. Innymi przykładami emulsji w życiu codziennym są również: śmietana, majonez, masło.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Popko A., Programowanie procesu emulgacji ciśnieniowej z wykorzystaniem aplikacji matlab mathworks, Postępy Nauki i Techniki, 10/2011.
  2. Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2013.
    Emulsje
  3. [https://umlub.pl/gfx/umlub/userfiles/_shared/przedmioty_pl_rw/chemia_fizyczna/farmacjia/cwiczenia/materialy_teoretyczne/cwicz.7./7._emulsje_20173.pdf].
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.