Szukaj
Szukaj

Dermatologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dermatologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem zmian skórnych różnego pochodzenia. Mogą one dotyczyć skóry na całym ciele, a także wytworów skórnych (jej przydatków). To bardzo obszerna dziedzina, ponieważ zajmuje się nie tylko odrębnymi jednostkami chorobowymi skóry, ale także chorobami ogólnoustrojowymi, które manifestują się zmianami skórnymi (np. niektóre choroby autoimmunologiczne). Dermatolog powinien więc współpracować z innymi specjalistami.

Dermatologia

Dermatologia – czym się zajmuje?

Dermatologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem między innymi:

Wszelkie niepokojące lub uciążliwe zmiany w obrębie skóry i jej przydatków (włosy, paznokcie) są wskazaniem do wizyty u dermatologa. Leczenie zawsze jest dobierane indywidualnie i zależy od rodzaju choroby, jej nasilenia, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz występujących objawów. Wiele chorób jest do siebie bardzo podobnych, dlatego diagnoza niekiedy może się wiązać z dłuższym poszukiwaniem przyczyny tych zmian.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Na samym początku dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad ze swoim pacjentem. Należy przygotować się na pytania odnośnie momentu wystąpienia zmian, kiedy się one nasilają oraz czy są czynniki, które powodują ich złagodzenie. Ważne są również pytania odnośnie najbliższej rodziny pacjenta, ponieważ wiele schorzeń występuje rodzinnie oraz odnośnie przyjmowanych leków, ponieważ problemy dermatologiczne często są skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania niektórych środków farmakologicznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Następnie lekarz dokładnie obejrzy zmiany skórne pod lampą, aby były jeszcze bardziej widoczne. W razie konieczności pobierze próbkę do badań histopatologicznych lub odeśle pacjenta na dodatkowe badania. Może się okazać, że konieczne będzie wykonanie morfologii krwi lub ogólne badanie moczu. Na końcu, po zdiagnozowaniu problemu (niekiedy na kolejnej wizycie, gdy pacjent przyjdzie z wynikami badań) dermatolog rozpoczyna leczenie. Najczęściej przepisuje odpowiednie leki i wyszczególnia zalecenia domowe, np. unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, modyfikacja diety czy zmiany sposobu mycia włosów. W niektórych przypadkach może skierować na konkretny zabieg u kosmetologa.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Wybierając się na wizytę u dermatologa wcześniej należy przygotować wszelkie informacje na temat swojego problemu. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z usług innego lekarza, warto zabrać swoją dokumentację medyczną lub spisać przyjmowane wcześniej preparaty lecznicze. Należy także przypomnieć sobie, kiedy rozpoczęły się problemy. Niektórzy pacjenci mają wiele pytań, jednak z powodu nerwów czy stresu na wizycie zapominają o nich. Dobrym pomysłem będzie więc zapisanie sobie najważniejszych pytań na kartce.

Na wizytę należy udać się bez makijażu – jeśli zmiany skórne występują na twarzy oraz w odpowiednim, luźnym ubraniu – jeśli zmiany występują na ciele. Dobrze mieć możliwość szybkiego i bezproblemowego odsłonięcia zmian celem pokazania ich lekarzowi.

Dermatologia a inne działy medycyny

Jak wspomniano wcześniej, dermatolog musi współpracować z innymi specjalistami. Najczęściej dermatologia wiąże się z endokrynologią, dietetyką, ginekologią, reumatologią, alergologią oraz onkologią. W rzeczywistości jednak dermatolog może odesłać swojego pacjenta do każdego innego specjalisty, jeśli podejrzewa obecność choroby z innej tematyki. Zawsze celem lekarza jest dobro pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
  2. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
  3. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *