Szukaj
Szukaj

Endokrynolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Endokrynolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu dokrewnego. Innymi słowy, rozpoznaje i leczy choroby gruczołów dokrewnych posiadających zdolność produkcji i wydzielania hormonów. Aby skorzystać z usług lekarza endokrynologa niezbędne jest skierowanie.

Endokrynolog

Endokrynologia – czym jest?

Endokrynologia to dziedzina medycyny obejmująca naukę o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach wydzielania wewnętrznego oraz hormonach. Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania wymaga utrzymania prawidłowej homeostazy, czyli stałych warunków środowiska wewnętrznego. Umożliwia to właściwą aktywność wszystkich komórek, a co się z tym wiąże – także wszystkich narządów i tkanek. Homeostaza warunkowana jest prawidłową czynnością gruczołów dokrewnych, które syntezują hormony. Hormony te oddziałują na wszystkie komórki i tkanki –  zarówno zlokalizowane w pobliżu gruczołu, jak i oddalone.

Prawidłowa czynność układu dokrewnego gwarantuje między innymi: prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, utrzymanie cech płciowych, prawidłowy popęd seksualny, zachowanie metabolizmu, funkcje rozrodcze i wiele innych ważnych czynników. W przypadku choroby danego gruczołu dokrewnego czynność organizmu zostaje zaburzona.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

Endokrynolog zajmuje się chorobami układu dokrewnego. Można się do niego zgłosić między innymi przy zaburzeniach funkcji:

Choroby wymienionych wyżej narządów (będących jednocześnie gruczołami) zdarzają się bardzo często. Najczęściej endokrynolog ma do czynienia z chorobami tarczycy, gonad i przysadki mózgowej. Choroby te mogą wiązać się z nadmierną lub zbyt niską produkcją hormonów – wówczas mówi się o niedoczynności lub nadczynności danego narządu. Endokrynolog zajmuje się jednak również diagnostyką i leczeniem powiększenia się tych narządów, obecności nieprawidłowych zmian i obszarów w ich strukturze, a także stanów zapalnych różnego pochodzenia. Najczęściej występują zmiany tarczycy. Uważa się, że mogą dotyczyć nawet do 60% kobiet w Polsce.

Patronite
Patronite

Endokrynolog diagnozuje schorzenia, a także różnicuje je z innymi możliwymi dolegliwościami dającymi podobne objawy. Bardzo często podstawą prawidłowego rozpoznania jest badanie krwi, które wykaże poziom określonych hormonów w organizmie. Niektóre choroby wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia (zwykle farmakologicznego lub chirurgicznego), z kolei inne pozostawione będą do obserwacji.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Do endokrynologa należy wybrać się w przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki hormonalnej. Wiele objawów może wskazywać na tego typu zaburzenia, nie są to jednak objawy specyficzne. Mowa o:

 • przewlekłym, nadmiernym zmęczeniu (które może wskazywać również depresję, nowotwory czy awitaminozę);
 • nadmiernym trądziku (który może również wskazywać na problemy ściśle dermatologiczne);
 • zaburzeniach miesiączkowania;
 • powiększeniu sutków u mężczyzn (ginekomastia);
 • uderzeniach gorąca;
 • wahaniach nastroju;
 • nadpotliwości ciała;
 • problemach z poczęciem potomstwa;
 • nagłym przybraniu na wadze bądź przeciwnie – nagłym spadku masy ciała niewynikającym z konkretnej, znanej przyczyny;
 • nadmiernym owłosieniem ciała;
 • wyczuwalnych guzkach i zgrubieniach w okolicy gonad, tarczycy;
 • zaburzeniach snu.

Jak zatem widać, objawy te mogą wskazywać zarówno na przyczyny wewnątrzpochodne, jak i zewnątrzpochodne. Mogą świadczyć o braku witamin w diecie, nadmiernym stresie, patologicznym odchudzaniu się bądź chorobach nowotworowych, chorobach układu nerwowego, chorobach dermatologicznych itd.

Lekarz endokrynolog, aby postawić prawidłowe rozpoznanie, będzie musiał przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem (obejmujący również styl życia pacjenta i obecność chorób endokrynologicznych w rodzinie), badanie moczu i krwi oraz oględziny czy badanie palpacyjne. W razie konieczności zleci wykonanie USG lub tomografii komputerowej (najczęściej przy podejrzeniu guzów).Polecane produkty:

Bibliografia

 1. O’Neill R., Murphy R., Endokrynologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
 2. Gawrychowski J., Jarząb B., Choroby tarczycy i przytarczyc. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *