Endokrynolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu dokrewnego. Innymi słowy, rozpoznaje i leczy choroby gruczołów dokrewnych posiadających zdolność produkcji i wydzielania hormonów. Aby skorzystać z usług lekarza endokrynologa niezbędne jest skierowanie.
Endokrynologia – czym jest?
Endokrynologia to dziedzina medycyny obejmująca naukę o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach wydzielania wewnętrznego oraz hormonach. Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania wymaga utrzymania prawidłowej homeostazy, czyli stałych warunków środowiska wewnętrznego. Umożliwia to właściwą aktywność wszystkich komórek, a co się z tym wiąże – także wszystkich narządów i tkanek. Homeostaza warunkowana jest prawidłową czynnością gruczołów dokrewnych, które syntezują hormony. Hormony te oddziałują na wszystkie komórki i tkanki – zarówno zlokalizowane w pobliżu gruczołu, jak i oddalone.
Prawidłowa czynność układu dokrewnego gwarantuje między innymi: prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, utrzymanie cech płciowych, prawidłowy popęd seksualny, zachowanie metabolizmu, funkcje rozrodcze i wiele innych ważnych czynników. W przypadku choroby danego gruczołu dokrewnego czynność organizmu zostaje zaburzona.
Endokrynolog – czym się zajmuje?
Endokrynolog zajmuje się chorobami układu dokrewnego. Można się do niego zgłosić między innymi przy zaburzeniach funkcji:
- przysadki mózgowej;
- podwzgórza;
- szyszynki;
- tarczycy i przytarczyc;
- grasicy;
- trzustki;
- jąder;
- jajników.
Choroby wymienionych wyżej narządów (będących jednocześnie gruczołami) zdarzają się bardzo często. Najczęściej endokrynolog ma do czynienia z chorobami tarczycy, gonad i przysadki mózgowej. Choroby te mogą wiązać się z nadmierną lub zbyt niską produkcją hormonów – wówczas mówi się o niedoczynności lub nadczynności danego narządu. Endokrynolog zajmuje się jednak również diagnostyką i leczeniem powiększenia się tych narządów, obecności nieprawidłowych zmian i obszarów w ich strukturze, a także stanów zapalnych różnego pochodzenia. Najczęściej występują zmiany tarczycy. Uważa się, że mogą dotyczyć nawet do 60% kobiet w Polsce.
Endokrynolog diagnozuje schorzenia, a także różnicuje je z innymi możliwymi dolegliwościami dającymi podobne objawy. Bardzo często podstawą prawidłowego rozpoznania jest badanie krwi, które wykaże poziom określonych hormonów w organizmie. Niektóre choroby wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia (zwykle farmakologicznego lub chirurgicznego), z kolei inne pozostawione będą do obserwacji.
Kiedy udać się do endokrynologa?
Do endokrynologa należy wybrać się w przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki hormonalnej. Wiele objawów może wskazywać na tego typu zaburzenia, nie są to jednak objawy specyficzne. Mowa o:
- przewlekłym, nadmiernym zmęczeniu (które może wskazywać również depresję, nowotwory czy awitaminozę);
- nadmiernym trądziku (który może również wskazywać na problemy ściśle dermatologiczne);
- zaburzeniach miesiączkowania;
- powiększeniu sutków u mężczyzn (ginekomastia);
- uderzeniach gorąca;
- wahaniach nastroju;
- nadpotliwości ciała;
- problemach z poczęciem potomstwa;
- nagłym przybraniu na wadze bądź przeciwnie – nagłym spadku masy ciała niewynikającym z konkretnej, znanej przyczyny;
- nadmiernym owłosieniem ciała;
- wyczuwalnych guzkach i zgrubieniach w okolicy gonad, tarczycy;
- zaburzeniach snu.
Jak zatem widać, objawy te mogą wskazywać zarówno na przyczyny wewnątrzpochodne, jak i zewnątrzpochodne. Mogą świadczyć o braku witamin w diecie, nadmiernym stresie, patologicznym odchudzaniu się bądź chorobach nowotworowych, chorobach układu nerwowego, chorobach dermatologicznych itd.
Lekarz endokrynolog, aby postawić prawidłowe rozpoznanie, będzie musiał przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem (obejmujący również styl życia pacjenta i obecność chorób endokrynologicznych w rodzinie), badanie moczu i krwi oraz oględziny czy badanie palpacyjne. W razie konieczności zleci wykonanie USG lub tomografii komputerowej (najczęściej przy podejrzeniu guzów).
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- O’Neill R., Murphy R., Endokrynologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
- Gawrychowski J., Jarząb B., Choroby tarczycy i przytarczyc. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2014.