Szukaj
Szukaj

Nadpotliwość

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nadpotliwość to stan nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Człowiek wydziela średnio 700-900 ml potu dziennie. Jeśli potliwość jest nadmierna, objętość ta może zwiększyć się kilkukrotnie (w skrajnych przypadkach osiąga nawet kilkanaście litrów).

 

Pocenie się – czym jest?

Pocenie się jest niezbędną czynnością dla zachowania zdrowia. Ma znaczenie szczególnie w sytuacji wysokich temperatur otoczenia lub przy przegrzaniu organizmu (np. wskutek gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego itd.). Jest to tak zwane pocenie uogólnione. Wyróżniamy także pocenie miejscowe, które dotyczy konkretnej części ciała – najczęściej pach, twarzy, dłoni czy stóp. Pojawia się ono zazwyczaj wskutek czynników emocjonalnych, takich jak stres lub strach. Nadmierne pocenie się może być bardzo uciążliwym objawem, znacznie obniżającym jakość życia człowieka. Zwłaszcza, gdy wiąże się z koniecznością częstej zmiany ubrania czy brania prysznica.

Nadpotliwość – przyczyny

Nadpotliwość może wynikać z różnych przyczyn. Jednorazowe epizody najczęściej wiążą się ze stanami emocjonalnymi – występują przed publicznymi przemówieniami, rozmową o pracę czy ważnym egzaminem. To także fizjologiczna reakcja organizmu na przebywanie w dusznych, wilgotnych lub gorących pomieszczeniach. Ponadto nadpotliwość to jeden z głównych objawów menopauzy u kobiet. Do czynników ryzyka nadpotliwości można zaliczyć:

  • przyjmowanie niektórych leków, np. morfiny czy środków psychotropowych;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych;
  • picie kawy i alkoholu;
  • spożywanie czekolady, ostrych przypraw;
  • palenie papierosów.

Nadmierne pocenie się towarzyszy niektórym poważnych chorobom ogólnoustrojowym, w tym:

Nadpotliwość – jakie ma konsekwencje?

Problem nadpotliwości odbija się przede wszystkim na psychice takiej osoby. Staje się ona bardziej wycofana, mniej towarzyska, obniża się jej pewność siebie. Osoba z nadpotliwością zaczyna unikać spotkań z ludźmi, zwłaszcza podczas upalnych dni. Nadpotliwość ma także dość poważne konsekwencje zdrowotne:

  • ryzyko rozwoju odleżyn, odparzeń;
  • skłonność do odwodnienia;
  • nadmierna utrata ważnych elektrolitów, co wpływa na zaburzenia funkcji narządów i układów;
  • skłonność do zakażeń bakteryjnych i zakażeń grzybiczych skóry.

Nadmierna potliwość jest dolegliwością, którą z pewnością warto leczyć. Zarówno ze względu na zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie.

Leczenie nadpotliwości

W leczeniu nadpotliwości stosuje się metody ogólne, miejscowe, a niekiedy nawet chirurgiczne. Jeśli nadpotliwość jest umiarkowana, powszechnie zaleca się stosowanie antyperspirantów. Ich skuteczność jest wówczas wysoka i w zupełności wystarcza do opanowania problemu. W przypadku nadpotliwości dłoni i stóp dobrym rozwiązaniem jest jonoforeza polegająca na rozrywaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych z użyciem prądu i środków cholinergicznych. Jonoforeza jest skuteczna aż w 90% przypadków nadpotliwości dłoni i stóp. Niestety, jej wykorzystanie ogranicza się wyłącznie do tych części ciała.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolejną skuteczną metodą leczenia nadpotliwości jest iniekcja toksyną botulinową A – jak dotąd, jest to wręcz najskuteczniejsza metoda likwidacji objawów omawianej dolegliwości. Wykazuje ona działanie przeciwskurczowe i hamuje wydzielanie acetylocholiny. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki botoksu następuje blokada nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Efekt po takiej terapii jest najczęściej bardzo dobry i może utrzymywać się nawet do roku. Niestety takie iniekcje są dość bolesne, ale trwają krótko – od 10 do 30 minut. Najczęściej ostrzykuje się okolice pach.

Ostatecznością jest chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych w dołach pachowych bądź odessanie tłuszczu. Ze względu na ingerencję w organizm pacjenta taka metoda wykorzystywana jest wyłącznie wtedy, gdy sposoby leczenia zachowawczego zawiodą.

Domowe sposoby na nadpotliwość

Nadpotliwość dużego stopnia wymaga medycznego podejścia, jednak nadpotliwość umiarkowana i niewielkiego stopnia może być minimalizowana przy użyciu domowych sposobów. Poleca się:

  • częste przecieranie pocących się okolic ciała chusteczkami nawilżającymi;
  • przyjmowanie tabletek na nadmierną potliwość;
  • stosowanie zasypek i talków;
  • metody relaksacyjne – medytacja, joga, trening autogenny Schultza (jeśli nadpotliwość wiąże się z czynnikami emocjonalnymi).

Zobacz również: Sposoby na stres.

Nie należy zapominać o piciu dużej ilości wody, aby zapobiegać odwodnieniu. Dobrym pomysłem przy nadpotliwości będzie również suplementacja minerałów lub częste spożywanie surowych warzyw i owoców. W kontekście suplementów diety poleca się algę Spirulina, jako skoncentrowane źródło wielu składników mineralnych i witamin.

Nadpotliwość – podsumowanie

Pocenie to prawidłowy proces fizjologiczny naszego organizmu. Gruczoły potowe należą do istotnych przydatków skóry, gdyż zapewniają odpowiednią termoregulację, a pot wchodzi w skład płaszcza lipidowego. Jednak zdarza się, że naturalny proces organizmu przybiera postać, która staje się życiowym problemem. Wówczas należy wypróbować domowe sposoby zmniejszające ten problem bądź skonsultować się z lekarzem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Styczeń P., Wstydliwy problem, Uroda, Medycyna, 2/2014.
  2. Wydro D., Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyną botulinową typu A metodą mezoporacji, Academy of Cosmetics and Health Care, 7/2010.
  3. Lis M., Ocena skuteczności leczenia nadmiernej potliwości z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, Dermatologia po Dyplomie, 6/2013.
  4. Gajewska A., Krajnik M., Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna, 4/2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *