Botoks – zabieg, efekty, skutki uboczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany) to toksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej, z powodzeniem wykorzystywana jest przez lekarzy w leczeniu i redukcji zmarszczek, szczególnie twarzy, a także zmniejszenia nadmiernej potliwości. Jednak podana w zbyt dużej ilości może być trująca dla człowieka.

Botoks zabiegi efekty cena

Jak działa botoks?

Botoks blokuje sygnały wysyłane z nerwów do mięśni. Wstrzyknięty w mięsień sprawia, że nie może on zareagować. To sprawia, że ​​zmarszczki w pewnym stopniu zanikają.

Botoks jest najczęściej używany na liniach czoła, na kurze łapki (zmarszczki wokół oczu) oraz inne zmarszczki mimiczne. Zmarszczki, które powstały na skutek uszkodzenia słonecznego i pod wpływem grawitacji nie będą reagowały na botoks.

Zobacz również: nieinwazyjne zabiegi na ciało – sposób na nienaganny wygląd

Toksyna botulinowa – czym jest?

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych znanych toksyn pochodzenia naturalnego, a jej dawka letalna dla człowieka wynosi 0,2-2,0 µg/kg i zależy od ekspozycji. W medycynie szerokie zastosowanie ma toksyna botulinowa typu A, która jest dużym białkiem o strukturze krystalicznej.

Metodyka

Wstrzyknięcie botoksu pod skórę zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga znieczulenia. Botoks podawany jest za pomocą cienkiej igły do ​​konkretnych mięśni przy niewielkimi dyskomforcie, który po zabiegu trwa zazwyczaj od trzy do siedmiu dni.

Aby proces niwelowania zmarszczek był w pełni skuteczny, najlepiej jest unikać alkoholu co najmniej na tydzień przed wstrzyknięciem. Należy również przestać przyjmować aspirynę i przeciwzapalne leki na dwa tygodnie przed leczeniem. To pomoże zmniejszyć ewentualne siniaki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czas utrzymywania się efektów

Efekty po wstrzyknięciu botoksu utrzymują się zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. A to dlatego, że działanie mięśni stopniowo powraca, linie i zmarszczki zaczynają się ponownie pojawiać i trzeba powtórzyć zabieg. Jednak zmarszczki z czasem pojawiają się już w mniejszym stopniu, ponieważ mięśnie przyzwyczajają się do relaksu – mówiąc wprost, upośledzamy mięśnie.

Cena zabiegu

Cena botoksu jest różna. W zależności od miejsca ostrzykiwania może ona wahać się od 300 do 1900 zł. Ceny mogą też być inne ze względu na miejsce, w którym zabieg będzie wykonywany.

W prestiżowych gabinetach medycyny estetycznej cena za zabieg botoksem jest bardzo wysoka. A to dlatego, że przyjmują tam wyspecjalizowani lekarze z prawem do wykonywania zawodu. Oczywiście można poddać się zabiegom z botoksem w zwykłym gabinecie kosmetologii, jednak nie ma gwarancji, że będziemy zadowoleni efektów.

Skutki uboczne

Tymczasowe zasinienie jest najczęstszym skutkiem ubocznym po zabiegu z botoksem. Dodatkowo mogą wystąpić:

  • bóle głowy, które powinny ustąpić po upływie 24 do 48 godzin;
  • u niektórych pacjentów może rozwinąć się objaw opadania powieki – zazwyczaj zanika on w ciągu trzech tygodni.

Takie objawy zwykle występują gdy botoks przemieszcza się pod skórą. Nie należy więc pocierać czy masować miejsc poddanych zabiegowi w ciągu 12 godzin po wstrzyknięciu. Najlepiej aby położyć się na trzy do czterech godzin.

Przeciwwskazania

Kobiety, które są w ciąży, karmią piersią lub osoby mające problemy z układem nerwowym nie powinny stosować botoksu. Gdy nie działa on na zmarszczki, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

  1. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *