Szukaj
Szukaj

Botoks – zabieg, efekty, skutki uboczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany) to toksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej, z powodzeniem wykorzystywana jest przez lekarzy w leczeniu i redukcji zmarszczek, szczególnie twarzy, a także zmniejszenia nadmiernej potliwości. Jednak podana w zbyt dużej ilości może być trująca dla człowieka.

Botoks zabiegi efekty cena

Jak działa botoks?

Botoks blokuje sygnały wysyłane z nerwów do mięśni. Wstrzyknięty w mięsień sprawia, że nie może on zareagować. To sprawia, że ​​zmarszczki w pewnym stopniu zanikają.

Botoks jest najczęściej używany na liniach czoła, na kurze łapki (zmarszczki wokół oczu) oraz inne zmarszczki mimiczne. Zmarszczki, które powstały na skutek uszkodzenia słonecznego i pod wpływem grawitacji nie będą reagowały na botoks.

Zobacz również: nieinwazyjne zabiegi na ciało – sposób na nienaganny wygląd

Toksyna botulinowa – czym jest?

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych znanych toksyn pochodzenia naturalnego, a jej dawka letalna dla człowieka wynosi 0,2-2,0 µg/kg i zależy od ekspozycji. W medycynie szerokie zastosowanie ma toksyna botulinowa typu A, która jest dużym białkiem o strukturze krystalicznej.

Metodyka

Wstrzyknięcie botoksu pod skórę zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga znieczulenia. Botoks podawany jest za pomocą cienkiej igły do ​​konkretnych mięśni przy niewielkimi dyskomforcie, który po zabiegu trwa zazwyczaj od trzy do siedmiu dni.

Aby proces niwelowania zmarszczek był w pełni skuteczny, najlepiej jest unikać alkoholu co najmniej na tydzień przed wstrzyknięciem. Należy również przestać przyjmować aspirynę i przeciwzapalne leki na dwa tygodnie przed leczeniem. To pomoże zmniejszyć ewentualne siniaki.

Patronite
Patronite

Czas utrzymywania się efektów

Efekty po wstrzyknięciu botoksu utrzymują się zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. A to dlatego, że działanie mięśni stopniowo powraca, linie i zmarszczki zaczynają się ponownie pojawiać i trzeba powtórzyć zabieg. Jednak zmarszczki z czasem pojawiają się już w mniejszym stopniu, ponieważ mięśnie przyzwyczajają się do relaksu – mówiąc wprost, upośledzamy mięśnie.

Cena zabiegu

Cena botoksu jest różna. W zależności od miejsca ostrzykiwania może ona wahać się od 300 do 1900 zł. Ceny mogą też być inne ze względu na miejsce, w którym zabieg będzie wykonywany.

W prestiżowych gabinetach medycyny estetycznej cena za zabieg botoksem jest bardzo wysoka. A to dlatego, że przyjmują tam wyspecjalizowani lekarze z prawem do wykonywania zawodu. Oczywiście można poddać się zabiegom z botoksem w zwykłym gabinecie kosmetologii, jednak nie ma gwarancji, że będziemy zadowoleni efektów.

Skutki uboczne

Tymczasowe zasinienie jest najczęstszym skutkiem ubocznym po zabiegu z botoksem. Dodatkowo mogą wystąpić:

  • bóle głowy, które powinny ustąpić po upływie 24 do 48 godzin;
  • u niektórych pacjentów może rozwinąć się objaw opadania powieki – zazwyczaj zanika on w ciągu trzech tygodni.

Takie objawy zwykle występują gdy botoks przemieszcza się pod skórą. Nie należy więc pocierać czy masować miejsc poddanych zabiegowi w ciągu 12 godzin po wstrzyknięciu. Najlepiej aby położyć się na trzy do czterech godzin.

Przeciwwskazania

Kobiety, które są w ciąży, karmią piersią lub osoby mające problemy z układem nerwowym nie powinny stosować botoksu. Gdy nie działa on na zmarszczki, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

  1. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *