Szukaj
Szukaj

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kwas hialuronowy nie jest odkryciem – to naturalna substancja wytwarzana przez ludzki organizm, w związku z czym jest często stosowana w kosmetyce. Jednak ten syntetyczny jest nieco inny od naturalnego. Różnica tkwi w stabilizatorach, które sprawiają, że „czas życia” cząsteczki wyprodukowanej w laboratorium jest dłuży niż w przypadku związku biologicznego. Ale czy na pewno jest to plus?

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy w kosmetologii

W kosmetyce wykorzystuje się kwas hialuronowy na dwa sposoby.

Przede wszystkim jest to związek, który używany jest do wzbogacania składu kosmetyków anti-aging. Nałożony na skórę, wchłania się na dość dużą głębokość, ale nigdy w całości – jego część wytwarza na skórze ochronną powłokę.

Kwas hialuronowy można także stosować do iniekcji śródskórnych na przykład przy wypełnianiu zmarszczek. Podobnie używa go medycyna estetyczna, przy czym w tym przypadku głębokość wstrzykiwań jest większa i zwykle używa się znacznych ilości kwasu.

Zawartość w kosmetykach

Kosmetyki z kwasem hialuronowym mają działanie silnie nawilżające i ujędrniające. Kwas hialuronowy, który się wchłonie, wiąże cząsteczki wody – jest to jedna z najbardziej higroskopijnych substancji w organizmie. Dzięki temu działaniu w tkance gromadzi się więcej wody, która silniej wypełnia przestrzeń między komórkami. Efektem jest napięta skóra o zdrowym wyglądzie, zredukowane zmarszczki i większe jej napięcie.

Jednak w koncernowych kosmetykach ilość kwasu hialuronowego jest bardzo nieznaczna i nie pozwala najczęściej na zaobserwowanie korzystnych efektów. Dedykowane linie kosmetyczne wysokie jakości są pod tym względem korzystniejsze, ale i tak trzeba pamiętać, że część tego cennego związku pozostanie na powierzchni skóry, tworząc warstewkę, która nie tylko ochroni przed wysychaniem, ale także dość skutecznie zabezpieczy przed promieniowaniem UV (w zależności od specyfiku będzie to filtr o sile SPF 10-20).

Patronite
Patronite

Kwas hialuronowy w iniekcjach

Drobne zabiegi kosmetyczne, na przykład wypełnianie zmarszczek, można wykonywać dzięki wstrzykiwaniu śródskórnemu niewielkich ilości kwasu hialuronowego. Co do zasady cel jest taki sam jak przy stosowaniu odmładzających kosmetyków, ale takie bezpośrednie podanie kwasu pozwala na jego precyzyjne umieszczenie, a przede wszystkim dotyczy większych ilości.

Zobacz również: zabiegi czy tabletki z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy – zalety

Jest wiele substancji, które mogłyby być użyte tak samo jak kwas hialuronowy, jednak ten ma kilka ważnych cech jakie go wyróżniają. Przede wszystkim nie rozpoznaje się go jako ksenobiotyk. Jest on substancją, która naturalnie występuje w organizmie, zatem nie powoduje uczuleń. Do pozostałych zalet zaliczamy to, iż jest on:

  • stabilizowany syntetycznie, dzięki czemu ma dość dużą trwałość (co najmniej kilka miesięcy), co także stanowi doskonały wynik;
  • bezwonny i bezbarwny, dzięki czemu można go stosować nawet w postaci roztworu bezpośrednio na skórę (roztwory kwasu hialuronowego można otrzymać w dobrych sklepach kosmetycznych).

Ostatnia, również ważna rzecz – lata praktyki dowiodły, że kwas hialuronowy zawsze przynosi efekty. Może nie zawsze spektakularne, ale zawsze widoczne, szczególnie po regularnym przyjmowaniu, a to argument, któremu trudno nie nadać właściwej wagi.

Zobacz również: kwas hialuronowy – stawy bez bólu?

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja współczesna, 7/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

2 odpowiedzi

  1. Od kilku lat wstrzykuję kwas hialuronowy i jestem bardzo zadowolona. Polecam robić to tylko w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej żeby mieć pewność że zabieg zostanie dobrze wykonany i nie dojdzie do żadnych powikłań. Dodatkowo przyjmuję też kwas hialuronowy w tabletkach żeby utrzymać jak najdłuższe efekty. Pozdrawiam wszystkie dbające o siebie panie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *