Szukaj
Szukaj

Kwas hialuronowy na osteofity

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kwas hialuronowy na osteofity okazuje się być nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną metodą poprawiającą stan zdrowia pacjentów. To związek produkowany fizjologicznie przez organizm człowieka, którego ilość w ustroju maleje jednak wraz z wiekiem. Wówczas warto rozważyć jego dodatkową suplementację. W przypadku licznych problemów związanych z aparatem ruchu, można także zdecydować się na iniekcje z kwasem hialuronowym bezpośrednio w miejsce patologicznej zmiany.

Kwas hialuronowy na osteofity

Czym są osteofity?

Na samym początku warto wiedzieć czym są osteofity, jaka jest przyczyna ich powstawania oraz jak może objawiać się ich obecność. Osteofitami zwiemy naroślą kostne, których obecność nie tylko zniekształca fizjologiczny kształt struktur kostnych i stawowych organizmu, ale również upośledza ich funkcję. Może blokować wykonanie danego ruchu, np. pełnego wyprostu czy rotacji w stawie. Jeśli osteofity są duże, wpływają negatywnie także na aspekt wizualny ciała. Najczęściej lokalizują się na kręgosłupie, jednak często można zaobserwować je w okolicy stawów zajętych procesem chorobowym, np. chorobą zwyrodnieniową stawów czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Choć mogą one mieć podłoże genetyczne, zdecydowanie częściej wynikają z następujących czynników:

  • choroby reumatyczne i ortopedyczne;
  • nadwaga i otyłość;
  • brak ruchu, siedzący tryb życia;
  • sumujące się mikrourazy, np. w związku ze zbyt intensywnym ćwiczeniem przy niezachowaniu prawidłowej techniki wykonywania tych ćwiczeń bądź w związku z ciężką pracą fizyczną;
  • różnego rodzaju przeciążenia stawów.

Obecność w ciele osteofitów bardzo często wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle podczas wykonywania ruchu w danym stawie. Jeśli lokalizują się w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych bólów głowy, zawrotów głowy czy szumów usznych. Z kolei te w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą stymulować rozwój rwy kulszowej, uciskając na nerw kulszowy przebiegający w tej okolicy.

Kwas hialuronowy – suplementacja

Regularna i długotrwała suplementacja kwasu hialuronowego jest bezpieczna i zalecana. Nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, jako że związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, a takie działanie przyczynia się jedynie do uzupełnienia jego niedoborów. Przede wszystkim wyróżnia się niesamowitymi właściwościami higroskopijnymi. Udowodniono, że 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W efekcie wpływa pozytywnie na uwodnienie organizmu, a jak wiadomo, to właśnie woda jest jednym z głównych składników każdego ustroju ludzkiego.

Patronite
Patronite

Kwas hialuronowy znajduje się przede wszystkim w skórze i w stawach. Dzięki jego wysokiemu poziomowi skóra jest elastyczna, nawilżona i jędrna, natomiast stawy bezboleśnie pracują w pełnym zakresie ruchomości i przy obciążeniach, jak również nie są podatne na uszkodzenia. Niedobór kwasu hialuronowego przyczynia się do powstawania bólu stawów oraz omawianych osteofitów i innych zniekształceń.

Suplementacja kwasu hialuronowego jest ważnym aspektem profilaktyki powstawania osteofitów. Jednocześnie warto sięgać po witaminę D oraz kolagen, ponieważ wszystkie te związki uzupełniają się nawzajem. Przyjmując kwas hialuronowy pamiętajmy, aby kapsułki popijać dużą ilością wody, dzięki czemu związek będzie mógł od razu rozpocząć swoje cenne działanie.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – sposób na ból w stawach?

Kwas hialuronowy na osteofity

Jeśli osteofity już się rozwiną, sama suplementacja może okazać się niewystarczająca. Dołącza się iniekcje kwasem hialuronowym, które nie usuwają osteofitów, jednak zmniejszają ból związany z ruchem w stawie, zwiększają płynność ruchu w stawie oraz przeciwdziałają dalszemu narastaniu wyrośli kostnych. Podstawowym zadaniem syntetycznych preparatów wstrzykiwanych do stawów jest więc lubrykacja oraz działanie jako amortyzator (przy wstrząsach czy wzmożonym nacisku). Dostawowe podawanie kwasu hialuronowego nie wywołuje interakcji z innymi lekami stosowanymi przez pacjenta. Pamiętajmy jednak, że choć zauważymy efekty, to przy zaawansowanych zmianach jedynie iniekcje w połączeniu z suplementacją i przede wszystkim rehabilitacją, mogą dać oczekiwane, trwałe rezultaty.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS), Farmacja Współczesna, 12/2019.
  2. Leszczyński P., Pawlak-Buś K., Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI wieku, Farmacja Współczesna, 1/2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *