Szukaj
Szukaj

Chondromalacja rzepki a kwas hialuronowy

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
czytam Państwa blog i jest świetny. Szukam takiego podejścia do sprawy, bo sama już 4 lata borykam się z kontuzją, ale jestem z Warszawy. Może mieliby Państwo kogoś tutaj do polecenia? I pytanko na szybko, byłabym bardzo bardzo wdzięczna za odpowiedź. Opłaca się robić iniekcje kwasem hialuronowym czy lepiej zainwestować w coś innego? Mam problem jakim jest chondromalacja rzepki. Teraz to już myślę, że 4 stopień (rok temu na rezonansie 3 stopień) i ubytki w chrząstkach stawowych na kości piszczelowej i kości udowej. Nie boli mnie aż tak bardzo lub może się przyzwyczaiłam. Jednak mocno mi trzeszczy ostatnio, naprawdę tak głośno, że jak robiłam delikatnie swing z kettlem (lekkim) to było mnie słychać na końcu siłowni chyba. A napisałam dlatego, ze od miesiąca mam właśnie pracę siedzącą, gdzie całe życie w zasadzie na nogach i zostałam podkuszona Państwa artykułem o spiętych czwórkach (https://centrum.fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/miesien-czworoglowy-uda-fizjoterapia/).

Pozdrawiam serdecznie
Dominika

 

Odpowiedź


Pani Dominiko,
dziękuję za miłe słowa. Niestety na tę chwilę nie jestem w stanie polecić Pani sprawdzonego specjalisty z Warszawy.
Jeżeli chodzi o zabiegi to przy iniekcjach wykorzystuje się usieciowany kwas hialuronowy poprzez połączenie wielu cząsteczek w wielką strukturę. Taki rodzaj kwasu nie jest zbyt dobrze wchłaniany i znacznie różni się od naturalnego, co oczywiście przekłada się na mniejsze efekty pozabiegowe. Dodatkowo wprowadzenie kwasu hialuronowego za pomocą ostrzykiwań w daną okolicę jak np. staw, spowoduje nadmierne dostarczenie dużej ilości tej substancji, a następnie szybki jej spadek do poziomu sprzed zabiegu. Wiąże się też to z częstą konieczność powtarzania w celu utrzymania ewentualnego efektu. Kolejnym problemem może być pojawienie się stanu zapalnego w przypadku wprowadzenia zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego lub, co może również mieć miejsce, nieumiejętnego wykonania zabiegu przez osobę wykonującą.

W Pani przypadku zaleciłbym naturalny kwas hialuronowy, który jest nieusieciowany, a co za tym idzie, o krótkim czasie rozpadu w organizmie. To w znacznym stopniu ułatwi trawienie tej substancji. Ważne, aby tego rodzaju kwas hialuronowy był pozyskiwany z naturalnej fermentacji roślinnej (a nie jak w tańszych preparatach z grzebieni koguta). Jest to droższa metoda uzyskania tej substancji, jednak o bardzo wysokiej biodostępności. Taki związek jest w ponad 99% zgodny z biologicznie czynnym kwasem hialuronowym znajdującym się w organizmie człowieka. Ważne jest również to, że organizm sam uzupełni powstałe braki tam gdzie to jest wymagane.

Gdyby była Pani zainteresowana tego rodzaju produktem, więcej informacji znajdzie Pani na stronie naszego Sklepu Fizjoterapeuty (https://sklep.fizjoterapeuty.pl/suplementy-naturalne/12-kwas-hialuronowy.html).

Warto podkreślić, że kwas hialuronowy dostarczany w formie naturalnego suplementu jest związkiem czynnym biologicznie. Jednak w przypadku medycyny chodzi o to, aby biologiczną aktywność ograniczyć do minimum. Ma to na celu utrzymanie kwasu w danej okolicy jak najdłużej.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *