Szukaj

Złamane biodro u starszej osoby

Spis treści

Pytanie


Szanowny Panie Doktorze,
zwracam się z ogromną prośbą o drugą opinię w sprawie mojego taty, który znajduje się obecnie w szpitalu po złamaniu biodra (lub: złamanie szyjki kości udowej / kości udowej – zależnie od opisu RTG) – w załączniku maila zdjęcie złamania. Ma 94 kg, około 150 cm wzrostu, osłabione nogi, ale jeszcze do niedawna był sprawny ruchowo i samodzielny. Obciążenia medyczne:

Lekarz prowadzący przekazał, że:

  • operacja jest bardzo ryzykowna;
  • bez operacji istnieje wysokie ryzyko śmierci z powodu unieruchomienia;
  • znieczulenie niesie zagrożenia neurologiczne i kardiologiczne.

Nie otrzymaliśmy jednak konkretnej alternatywy ani jasnych danych na temat szans i ryzyka. Dlatego proszę uprzejmie o ocenę, czy:

  1. Operacja jest możliwa i bezpieczniejsza np. przy znieczuleniu podpajęczynówkowym?
  2. Czy jest szansa na leczenie zachowawcze, jeśli ryzyko operacji jest zbyt duże?
  3. Co realnie można zrobić, aby dać mu największą szansę powrotu do chodzenia i życia?

Tata jest świadomy, zmotywowany i bardzo chce żyć oraz wrócić do chodzenia. Jestem jedyną osobą, która się nim opiekuje i bardzo proszę o pomoc w podjęciu najlepszej możliwej decyzji.

Z szacunkiem,
Krzysztof

 

Odpowiedź


Panie Krzysztofie,
rozumiem trudną sytuację dotyczącą decyzji o leczeniu złamania biodra u Pana taty. Operacja jest zwykle preferowaną metodą leczenia, nawet u pacjentów w podeszłym wieku z występującymi obciążeniami. W takim przypadku można rozważyć zastosowanie znieczulenia podpajęczynówkowego, które jest dobrą alternatywą dla znieczulenia ogólnego u pacjentów z zagrożeniami kardiologicznymi i neurologicznymi. Aktualne badania nie wykazują istotnych różnic w śmiertelności 30-dniowej między znieczuleniem ogólnym a podpajęczynówkowym, co daje większą elastyczność w wyborze metody znieczulenia. Decyzja o rodzaju znieczulenia powinna uwzględniać indywidualne czynniki ryzyka pacjenta i być podjęta przez anestezjologa.

Leczenie zachowawcze po złamaniu biodra wiąże się z istotnie wyższą śmiertelnością w porównaniu do leczenia operacyjnego (48,5% w porównaniu do 19,9% w ciągu roku). Tylko około 52% pacjentów leczonych zachowawczo osiąga możliwość funkcjonowania przynajmniej na wózku inwalidzkim. Leczenie zachowawcze może być rozważone tylko w przypadku pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem operacyjnym lub u osób w stanie terminalnym, czyli takim gdzie nie ma możliwości wyleczenia ani poprawy stanu zdrowia.

Najbardziej optymalne szanse na powrót do sprawności daje operacja wykonana w ciągu 48 godzin od zdarzenia i wiąże się z lepszymi wynikami. Kluczowe jest również wczesne rozpoczęcie rehabilitacji po operacji, z udziałem interdyscyplinarnego zespołu, do którego zalicza się głównie fizjoterapeuta, lekarz rehabilitacji medycznej i terapeuta zajęciowy.

Zarówno w trakcie leczenia operacyjnego jak i zachowawczego, istotna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa, zarówno w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń przeciwzakrzepowych (których uczy fizjoterapeuta) jak i leków, które tata już przyjmuje (Clexane). W procesie gojenia, ważne jest, aby odpowiednio nawadniać i odżywiać organizm taty, a także kontrolować cukrzycę.

Zalecam konsultację z zespołem specjalizującym się w ortopedii geriatrycznej, który po zapoznaniu się z historią chorobową, obecnym stanem taty i dokładnym jego przebadaniu podejmie decyzję o leczeniu złamania kości biodrowej występującej z innymi chorobami współistniejącymi i ryzykiem z tym związanym. Warto rozważyć operację z zastosowaniem znieczulenia podpajęczynówkowego, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań (np. zaburzenia krzepnięcia krwi).

Niezwykle ważna jest występująca obecnie motywacja Pana taty do powrotu do sprawności – to bardzo pozytywny czynnik prognostyczny. Niezależnie od wybranej metody leczenia, kluczowe jest jednak jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji dostosowanej do jego możliwości.

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, operacja wydaje się dawać największe szanse na powrót do sprawności, mimo istniejących obciążeń. Jednak decyzja powinna zostać podjęta po dokładnej ocenie stanu klinicznego przez zespół specjalistów lekarzy, ale z uwzględnieniem wyboru Pana taty.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.