Szukaj

Skolioza lewostronna

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
występuje u mnie skolioza lewostronna. Mam też po prawej stronie bardziej wystający mostek, prawa strona pleców jest grubsza od pasa w dół. Czasami odczuwam ból w dolnej części kręgosłupa po prawej stronie. Jakie ćwiczenia wykonywać?

Paulina

 

Odpowiedź


Pani Paulino,
z przedstawionych informacji, wynika, że ma Pani kilka problemów z postawą ciała, w tym skoliozę lewostronną, asymetrię mostka i odczuwa Pani ból w dolnej części kręgosłupa.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłyby ćwiczenia specyficzne dla skoliozy. Jednak (szczególnie w początkowej fazie) powinny one być wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty, który może dostosować program do Pani indywidualnego przypadku. Szczególnie skuteczna może okazać się metoda Schroth, która zmniejsza kąt Cobba (używany do określenia stopnia skrzywienia kręgosłupa), skoryguje rotację tułowia i wpłynie na poprawę jakości życia w trakcie dnia codziennego.

Dodatkowo, zaleca się ćwiczenia stabilizacji centralnej (mięśni core), które również mają duży wpływ na poprawę jakości życia u osób ze skoliozą. Warto też włączyć pilates, ponieważ pomoże zmniejszać rotację tułowia, zwiększyć zakresy ruchu i złagodzić ból, który występuje.

Do kluczowych elementów programu ćwiczeń zaliczyć można:

  • ćwiczenia autokorekty postawy ciała w trzech wymiarach – są podstawowym elementem metody Schroth;
  • ćwiczenia oddechowe połączone z korektą postawy ciała – pomogą w reedukacji mięśni asymetrycznych;
  • ćwiczenia wzmacniające głębokie mięśnie tułowia – wpłyną na poprawę stabilności kręgosłupa i kontrolę nerwowo-mięśniową;
  • ćwiczenia rozciągające dla mięśni przykurczonych po stronie wklęsłej krzywizny i ćwiczenia wzmacniające dla mięśni osłabionych po stronie wypukłej;
  • regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności – minimum 30 minut dziennie.

W Pani przypadku, przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń, zalecam jednak konsultacyjną wizytę u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu skolioz (sugeruję, aby był to fizjoterapeuta specjalizujący się w metodzie Schroth). Po dokładnym przebadaniu, przeprowadzeniu terapii, będzie mógł dobrać indywidualnie do Pani przypadku właściwe ćwiczenia i zalecić je do domu. Powinny one być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie, aby uzyskać najlepsze efekty. Dodatkowo, pokaże jakich ćwiczeń unikać, a które mogą pogłębiać asymetrię ciała.

Proszę również pamiętać, że w przypadku pojawienia się lub nasilenia bólu podczas wykonywania ćwiczeń w domu, należy je przerwać i skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł zmodyfikować aktywność. Warto również wspomnieć o odpowiedniej suplementacji, do której zalicza się m.in. wapń, witamina D, kolagen i kwas hialuronowy. Może ona wspomóc organizm i uzupełnić terapię ruchową.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.