Szukaj
Szukaj

Pilates (metoda Pilatesa)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pilates to metoda, która łączy w sobie techniki Wschodu (ćwiczenie ciała, umysłu, relaksacja, utrzymanie odpowiedniej ruchomości) oraz Zachodu (wzmacnianie siły mięśniowej i wytrzymałości, zwiększenie stabilizacji ciała). Twórcą jest Joseph Pilates, który podczas I Wojny Światowej opracował zestaw ćwiczeń profilaktyczno-leczniczych. Początkowym zamysłem było terapeutyczne wykorzystanie ćwiczeń, współcześnie jednak metoda ta znalazła duże uznanie w fitnessie i jest wykorzystywana m.in. do kształtowania sylwetki.

Pilates (metoda Pilatesa)

Pilates – główne zadania

Wyróżnia się 9 podstawowych zadań tej metody. Są one jednocześnie jej wyróżnikami.

  1. Koncentracja – ćwiczący musi maksymalnie skupić się na zadaniu ruchowym. Jest stale świadomy każdej zmiany zachodzącej w organizmie.
  2. Kontrola – konieczne jest utrzymywanie stałej kontroli między antagonistycznymi grupami mięśniowymi. Jest ona możliwa wyłącznie przy pełnej koncentracji.
  3. Centrowanie – inaczej rozpoczynanie każdego zadania ruchowego od napięcia mięśni, które są odpowiedzialne za stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  4. Oddychanie – każde ćwiczenie musi mieć odpowiednio dopasowany rytm oddechowy.
  5. Wyrównanie napięcia posturalnego – zapewnienie prawidłowego układu ciała w przestrzeni.
  6. Przepływ – inaczej płynne przechodzenie z jednego ćwiczenia do następnego. Ważne jest także umiejętne łączenie ćwiczeń wzmacniających z ćwiczeniami rozciągającymi.
  7. Precyzja – oznacza dokładne, poprawne i ergonomiczne wykonywanie każdej czynności.
  8. Wytrzymałość – jeśli ćwiczenie jest wykonywane precyzyjnie, można je stopniowo utrudniać. Nie polega to jednak na zwiększaniu liczby powtórzeń, lecz na dłuższym utrzymaniu pozycji lub zwiększeniu dźwigni działania siły.
  9. Rozluźnienie – polega na nauce relaksacji oraz unikaniu nadmiernych przeciążeń.

Zgodnie z zasadą centrowania, ćwiczenia rozpoczynane są od centrum ciała do obwodu. W pierwszej kolejności napięciu ulegają głębokie mięśnie stabilizujące, a dopiero później ruch przejmują powierzchowne mięśnie fazowe.

Metoda Pilatesa uznaje za niezwykle ważne zadanie stabilizację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zgodnie z jego teorią, jest on stabilizowany od strony brzusznej za pomocą mięśni skośnych brzucha wewnętrznych oraz poprzecznych brzucha. Z kolei od strony grzbietowej za pomocą mięśni wielodzielnych i mięśni czworobocznych lędźwi, od strony kaudalnej dzięki mięśniom dna miednicy, natomiast od strony głowowej przez przeponę.

Patronite
Patronite

Pilates – ćwiczenia

Twórca metody wyróżnił ćwiczenia podstawowe, posturalne, rozwijające, zgięciowe, wyprostne oraz rozciągające. Poniżej zostały one odpowiednio scharakteryzowane.

  1. Ćwiczenia podstawowe – stanowią bazę całego treningu. Mają na celu naukę umiejetności poprawnego napinania mięśni stabilizujących oraz naukę prawidłowego oddychania podczas wykonywania zadań ruchowych.
  2. Ćwiczenia posturalne – ich zadaniem jest nauka opanowywania prawidłowej pozycji poszczególnych elementów ciała.
  3. Ćwiczenia rozwijające – wykorzystywane tylko u osób o większych możliwościach funkcjonalnych lub u osób zdrowych, chcących poprawić swoją kondycję. Ich zadaniem jest kształtowanie współpracy poszczególnych grup mięśniowych.
  4. Ćwiczenia zgięciowe – zwiększają siłę mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa lędźwiowego od strony brzusznej.
  5. Ćwiczenia wyprostne – stanowią przeciwieństwo ćwiczeń zgięciowych.
  6. Ćwiczenia rozciągające – mają na celu utrzymywanie lub przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości.
  7. Elementy rozciągania (stretchingu) znajdują się praktycznie w każdym ćwiczeniu.

Zdaniem Pilatesa w życiu codziennym poświęca się zbyt mało uwagi na wykonywanie ruchów o charakterze wyprostnym, co może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych o charakterze przeciążeniowym. Kolejnym ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe. Zaleca się oddychanie torem przeponowym ze świadomym kierowaniem wdychanego powietrza na tylne części płuc.

Zobacz również: Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji.

Przeciwwskazania do treningu

Pilates jest idealną aktywnością fizyczną dla osób początkujących, stawiających pierwsze kroki w świecie fitnessu. Bardzo dobrze sprawdzi się w grupie osób starszych, a nawet u kobiet w ciąży. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonywania tych ćwiczeń. Są to:

  • ciąża w I trymestrze;
  • gorączka;
  • ropne stany zapalne;
  • ciała obce w organizmie w pobliżu naczyń krwionośnych, nerwów i ważnych narządów;
  • silny ból podczas wykonywania ruchów;
  • ryzyko krwawień z powodu krwiaków.

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Tom II, Wydawnictwo Kasper Sp. z o.o., Kraków 2003.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.