Szukaj

Czy skrzywienie kręgosłupa ma wpływ na podwyższenie tętna?

Spis treści

Pytanie


Witam,
mam skrzywienie kręgosłupa, głównie odcinka piersiowego i lewe ramię wyżej. Jest nieduże, ale mimo to czy skrzywienie kręgosłupa ma wpływ na podwyższenie tętna?

Oliwia

 

Odpowiedź


Pani Oliwio,
tak, skrzywienie kręgosłupa piersiowego może mieć wpływ na częstość akcji serca (tętno), nawet jeśli deformacja występuje w niewielkim stopniu. Dzieje się tak, ponieważ skrzywienie kręgosłupa piersiowego może powodować zmiany w objętości klatki piersiowej. To z kolei może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie płuc. Organizm zostaje wtedy zmuszony do kompensacji poprzez zwiększenie częstości oddechów i tętna.

Nawet łagodne skrzywienie tego odcinka może wpływać na mechanikę oddychania, szczególnie podczas aktywności fizycznej, co może prowadzić do szybszego oddechu i podwyższonego tętna. Asymetria postawy ciała (jak w Pani przypadku z dodatkowo uniesionym lewym ramieniem) może powodować nieznaczne zmiany w biomechanice klatki piersiowej i wpływać na funkcję układu krążenia. Skrzywienie kręgosłupa może potencjalnie wpływać również na funkcję autonomicznego układu nerwowego, który reguluje częstość akcji serca.

Warto więc rozważyć konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się leczeniu skolioz (np. metodą Schroth), aby mógł dokładnie Panią zbadać, ocenić stopień skrzywienia i jego potencjalny wpływ na funkcje oddechowe. Zaleci on również, po wcześniejszym poinstruowaniu, odpowiednio dobrane ćwiczenia do Pani przypadku do codziennego wykonywania w domu. Pomocne mogą okazać się dodatkowo ćwiczenia wzmacniające mięśnie core, które również mogą pomóc w zmniejszeniu kąta skrzywienia i poprawie jakości życia. W trakcie prowadzenia terapii, ważne będzie regularne monitorowanie funkcji oddechowych i układu krążenia, a także jak zmienia się kąt Cobba (określa się nim stopień skrzywienia kręgosłupa), który pokaże czy dochodzi do zmniejszania się skoliozy, a także czy postawa ciała ulega poprawie.

Jeżeli podwyższone tętno jest znaczące lub towarzyszy temu dyskomfort, zalecam konsultację z kardiologiem, aby wykluczyć inne przyczyny.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.