Szukaj

Skrzywienie kręgosłupa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skrzywienie kręgosłupa może przybierać różną postać. Najczęściej jest to skolioza (skrzywienie trójpłaszczyznowe) oraz boczne skrzywienie kręgosłupa (w płaszczyźnie czołowej). Należy pamiętać, że prawidłowy, zdrowy kręgosłup człowieka posiada fizjologiczne krzywizny – lordozę szyjną i lordozę lędźwiową oraz kifozę piersiową. O patologii mówi się dopiero wtedy, gdy krzywizny te odbiegają od norm, co można wykryć bez problemu na badaniu RTG.

Skrzywienie kręgosłupa

Przyczyny skrzywienia kręgosłupa

W dzisiejszych czasach wszelkie formy skrzywienia kręgosłupa są niezwykle powszechne. Obserwuje się je u dzieci i osób dorosłych coraz częściej, przy czym to właśnie młodsze grupy wiekowe są szczególnie narażone na odkształcenia kręgosłupa, ponieważ wciąż jest on plastyczny i znajduje się w fazie wzrostu. Najważniejszymi czynnikami ryzyka skrzywienia kręgosłupa są:

W większości przypadków skrzywienie kręgosłupa obserwuje się u osób zdrowych i wynika z nieodpowiednich nawyków dnia codziennego. W wielu źródłach podaje się wręcz, że skrzywienia kręgosłupa zaliczane są do grona chorób cywilizacyjnych.

Skrzywienie kręgosłupa – objawy

Skrzywienie kręgosłupa, zwłaszcza zaawansowane, może być poważnym defektem estetycznym. Wpływa na prezencję całej sylwetki. Konsekwencje z nim związane są jednak znacznie poważniejsze, niż tylko wygląd. Skrzywienie kręgosłupa negatywnie wpływa na amortyzację tej struktury. Siły i obciążenia przenoszone są w niewłaściwy sposób, co początkowo przyczynia się do mniej lub bardziej nasilonych bólów kręgosłupa, aby wraz z upływem czasu doprowadzić do degeneracji krążka międzykręgowego. Znacznie szybciej tworzą się zmiany zwyrodnieniowe, osteofity po jednej stronie kręgosłupa, dyskopatie. Skrzywienie kręgosłupa może generować objawy takie jak:

Patronite
Patronite

Jest również czynnikiem ryzyka innych wad postawy, które tworzą się wskutek mechanizmów kompensacyjnych organizmu.

Skrzywienie kręgosłupa – diagnostyka

Skrzywienie kręgosłupa można wstępnie podejrzewać po następujących parametrach:

  • asymetria barków, kolców biodrowych przednich górnych, trójkątów talii, łopatek;
  • zgarbiona postawa, wysunięcie barków ku przodowi (protrakcja barków);
  • zaokrąglenie pleców;
  • nierówność kończyn dolnych;
  • deformacje w obrębie klatki piersiowej i/lub miednicy.

Można to zaobserwować podczas badania fizjoterapeutycznego oraz w gabinecie lekarza. Tego typu asymetrie i patologiczne zmiany obserwuje się też samodzielnie, stojąc przed lustrem. Często to właśnie ich zauważenie jest sygnałem do wizyty u specjalisty. Szczegółowa diagnostyka budowy i ustawienia kręgosłupa odbywa się jednak na podstawie badań obrazowych, zwłaszcza RTG.

Leczenie skrzywienia kręgosłupa

Leczenie skrzywienia kręgosłupa zależy od jego rodzaju i zaawansowania. Jest znacznie łatwiejsze przy skrzywieniach bocznych, gdzie przeważnie wystarczy długotrwała, sumiennie prowadzona rehabilitacja ruchowa, a więc codzienne ćwiczenia korekcyjne. Leczenie skolioz może natomiast odbywać się zachowawczo lub operacyjnie. Leczenie zachowawcze stosuje się u pacjentów ze skoliozą nieprzekraczającą 250 kąta mierzonego według metody Cobba. Do tej wartości stosuje się ćwiczenia lecznicze i profilaktykę progresji skrzywienia. Po przekroczeniu wartości 250 możliwe jest włączenie zaopatrzenia ortopedycznego (gorsetowanie), a w najbardziej zaawansowanych przypadkach wymagana jest operacja korekcyjna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lehnert-Schroth C., Gröbl P., Trójpłaszczyznowa terapia skolioz, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Nawrotny J., Nowotny-Czupryna O., Czupryna K., Rottermund J., O skoliozach inaczej – podstawy fizjologiczne i fizjopatologiczne terapii skolioz, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2012, 3, 341-350.
  3. Gałuszka R., Borecki M., Legawiec W., Gałuszka G., Skoliozy kręgosłupa epidemią XXI wieku.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.