Szukaj
Szukaj

Protrakcja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Protrakcja to pojęcie dotyczące przeważnie głowy lub barków i odnosi się do nadmiernego wysunięcia tych części ciała ku przodowi względem klatki piersiowej. Jest fizjologicznym ruchem, wykonywanym np. podczas ćwiczeń mobilizacyjnych, jednak gdy taka pozycja utrwala się lub przybierana jest podświadomie na co dzień, mówimy o wadzie postawy.

Protrakcja
Ryc.1. Protrakcja barku prawego na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty.

Biomechanika ruchów barków

W prawidłowej postawie ciała barki znajdują się w linii prostej z ramionami i bokiem tułowia, co można zaobserwować, patrząc na siebie w ustawieniu bokiem do lustra. Barki nie wysuwają się ani nadmiernie do przodu, ani nie cofają się do tyłu, co powoduje ściągnięcie łopatek. Możliwe są następujące ustawienia barków:

  • elewacja – ruch w płaszczyźnie czołowej. Obejmuje uniesienie barków do góry (przyciągnięcie ich do uszu), czemu towarzyszy uniesienie dystalnych końców obojczyków do góry;
  • depresja – ruch w płaszczyźnie czołowej. Obejmuje obniżenie barków ku dołowi (przyciąganie ich w kierunku podłoża), czemu towarzyszy obniżenie dystalnych końców obojczyków);
  • retrakcja – ruch w płaszczyźnie strzałkowej, obejmuje cofnięcie barków do tyłu, a więc ściągnięcie łopatek i wypięcie klatki piersiowej;
  • protrakcja – ruch w płaszczyźnie strzałkowej, obejmuje wysunięcie barków ku przodowi, a więc zaokrąglenie pleców i zamknięcie klatki piersiowej.

Każdy z tych ruchów powinien być możliwy do wykonania u człowieka z prawidłową ruchomością stawów. Z całą pewnością żaden z tych ruchów nie może mieć jednak charakteru utrwalonego. Zwłaszcza protrakcja, która w dzisiejszych czasach występuje tak często.

Protrakcja barków – przyczyny

Najczęstszą przyczyną protrakcji barków (jako wady postawy) jest nieodpowiedni styl życia. Częste przyjmowanie zgarbionej, siedzącej pozycji (np. podczas pracy na komputerze, przy oglądaniu telewizji lub po prostu podczas biernego odpoczynku) oraz niski poziom aktywności fizycznej, co osłabia obręcz barkową. Pozycja protrakcji barków i wysunięcia głowy ku przodowi towarzyszy nam na co dzień. Nawet jeśli ergonomia pracy przy komputerze jest zachowana, wyciągnięcie kończyn górnych do przodu podczas pisania na klawiaturze zwiększa ryzyko tej wady postawy, tym bardziej gdy dana osoba unika aktywności fizycznej w czasie wolnym. Protrakcję barków obserwujemy przy wielu schorzeniach, m.in. przy:

I innych. Bardzo ważna jest wczesna diagnostyka problemu, aby nie doszło do jego silnego utrwalenia się. Wówczas rehabilitacja jest dłuższa i bardziej wymagająca.

Konsekwencje protrakcji barków

Protrakcja barków nie jest wyłącznie defektem estetycznym, choć w dużym stopniu zaburza prezencję sylwetki, dając wrażenie braku pewności siebie i zaniedbania. Przede wszystkim jednak na dłuższą metę może prowadzić do:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ryzyko wystąpienia takich dolegliwości wzrasta wraz z upływem czasu, gdy protrakcja barków coraz bardziej się utrwala.

Protrakcja barków – diagnostyka

Diagnostyka jest bardzo prosta. Wystarczy udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który oceni:

A następnie wdroży odpowiednie postępowanie. Nie ma konieczności wykonywania badań obrazowych.

Protrakcja barków – leczenie

Leczeniem protrakcji barków i głowy zajmuje się fizjoterapeuta. Rehabilitacja polega przede wszystkim na regularnych, indywidualnie dobranych ćwiczeniach, które będą wzmacniać osłabione partie mięśniowe i rozciągać te, które są przykurczone i ściągają barki ku przodowi. Nierzadko konieczne jest dodatkowe zastosowanie terapii manualnej, aby ręcznie rozluźnić mięśnie i poprawić zakres ruchomości w stawach (tzw. mobilizacja stawów). Bardzo dobrze sprawdza się kinesiotaping, tak lubiany przez pacjentów. Pacjent powinien wykonywać zalecone do domu ćwiczenia każdego dnia.

Fizjoterapeuta musi przeprowadzić także instruktaż prawidłowych zachowań w domu. Terapia niewiele da, jeśli po godzinie pacjent wróci do starych, błędnych nawyków, które będzie utrzymywać przez kilka godzin dziennie, niwelując pracę specjalisty. Musi pilnować prawidłowej postawy ciała podczas pracy, siedzenia, ćwiczeń na siłowni, jak również powinien wdrożyć do swojego życia regularną aktywność fizyczną, która wzmocni mięśnie CORE i rozciągnie całe ciało. Taka aktywność dobierana jest wspólnie z fizjoterapeutą i zgodnie z preferencjami pacjenta.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Goralczyk A., Mostowy M., O barku od podstaw, EXEMPLUM 2021.
  2. Chuchnowska I., Orteza szyjna jako element wspomagania korekty protrakcji głowy i kuracji syndromu „tech neck”, Aktualne Problemy Biomechaniki, 20/2020.
  3. Sieroń A., Śliwiński Z., Wielka fizjoterapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
  4. Johnson J., Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *