Wdowi garb jako pojęcie odnosi się do łukowatego wygięcia odcinka piersiowego kręgosłupa, czyli nadmiernej kifozy piersiowej.
Przyczyny
Objaw ten występuje coraz częściej w populacji, co wiąże się ze zmianą trybu życia, rozwijającymi się chorobami cywilizacyjnymi czy predyspozycją do tego typu schorzeń. Wdowi garb nierzadko towarzyszy osteoporozie i coraz częściej pojawia się wśród osób spędzających wiele godzin przed komputerem (lub w pochylonej pozycji, z głową w dół). To właśnie długotrwale i często przyjmowana, zamknięta sylwetka stanowi główną przyczynę tego schorzenia.
Zobacz również: Forward head posture.
Ciekawostka
Nazwa dolegliwości posiada swoją ciekawą historię. Dawniej objaw ten występował głównie u kobiet w wieku menopauzalnym, a ponieważ większość z nich była już wtedy wdowami, dolegliwość nazwano wdowim garbem.
Objawy
Jak wspomniano na wstępie, wdowi garb dotyczy pogłębienia się kifozy piersiowej w górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa. Objawia się zatem charakterystyczną wypukłością w przejściu kręgosłupa szyjnego w piersiowy. Towarzyszy temu wysunięcie głowy w przód.
Zobacz również: Plecy okrągło-wklęsłe.
Dodatkowo wdowi garb jest wrażliwy na bodźce, w związku z czym niekiedy nawet delikatny ucisk może powodować ból.
Wdowi garb może pośrednio powodować:
- bóle głowy i przewlekłe migreny;
- mrowienie w stronę palców dłoni;
- drętwienie karku;
- uczucie pieczenia w okolicy kręgosłupa i szyi;
- bóle kręgosłupa;
- depresję;
- wycofanie i dyskomfort psychiczny.
Diagnostyka
Aby ocenić prawidłowość krzywizn kręgosłupa można przeprowadzić prosty test. Należy stanąć przy ścianie plecami do niej w ten sposób, aby pięty, pośladki i potylica przylegały do jej powierzchni. Następnie osoba pomagająca sprawdza, czy sylwetka osoby badanej od boku prezentuje się prawidłowo.
W warunkach fizjologicznych ściana powinna dotykać pięt, pośladków, łopatek oraz potylicy. W przypadku wdowiego garbu często zauważa się, że osoba badana nie dotyka łopatkami ani głową do ściany.
Leczenie
Wdowi garb jest schorzeniem wymagającym rehabilitacji, ponieważ znacznie pogarsza jakość życia. Wczesna konsultacja lekarska i fizjoterapeutyczna może skutkować dobrymi efektami leczniczymi.
Podstawą jest kinezyterapia i terapia manualna, jednak terapię uzupełnia się metodami pomocniczymi, takimi jak fizykoterapia, kinesiotaping, a także stosowanie sprzętu ortopedycznego. Plan rehabilitacji dopiera się w zależności od wieku pacjenta, jego codziennej aktywności, chorób współistniejących i przede wszystkim przyczyny wdowiego garbu.
Celem leczenia jest:
- korekcja postawy ciała;
- wzmocnienie osłabionych tkanek i rozciągnięcie przykurczonych;
- profilaktyka rozwoju innych chorób, np. płuc czy zmian zwyrodnieniowych;
- zmniejszanie dolegliwości bólowych kręgosłupa;
- niedopuszczanie do pogłębiania się wady.
Sprzęt ortopedyczny bywa pomocny, ponieważ umożliwia utrzymanie kręgosłupa i okolicznych struktur w prawidłowej pozycji. Gorsetowanie czy stosowanie ortez nie może jednak zastąpić ćwiczeń. Kinesiotaping z kolei wymusza stabilizację, jednak nie powoduje ograniczenia ruchomości, przez co uznawany jest za wygodniejszą alternatywę. Dodatkowo prawidłowo zaaplikowane taśmy odciążają struktury i rozluźniają je, redukując nadmierne napięcie mięśniowe.
W przypadku znacznego osłabienia mięśni można zastosować w ich obrębie elektrostymulację. Nie należy zapominać o coraz popularniejszym ostatnio rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym.
Kinezyterapia
Podstawą kinezyterapii są ćwiczenia rozciągające mięśnie obręczy barkowej i mięśnie podpotyliczne oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe, gdyż równie ważne jest zachowanie dobrej kondycji fizycznej całego organizmu. Jedną z głównych metod kinezyterapeutycznych jest w tym przypadku reedukacja posturalna, czyli zdolność do samodzielnej korekcji postawy ciała i jej utrzymywania.
Zobacz więcej: Wdowi garb – fizjoterapia.
Bibliografia
- Roczniak W., Babuśka-Roczniak M., Roczniak A., Diagnostyka i farmakoterapia osteoporozy, Lekarz, 12/2010.
- Czerwinski E., Z osteoporozą na Ty, Wydawnictwo Krakowskie Centrum Medyczne, Kraków 2003.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |