Szukaj

Zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wiele osób zastanawia się, to wybrać – zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym? Dzięki staraniom marketingowym klinik medycyny estetycznej dość rzadko porównuje się skuteczność zabiegów z efektami odpowiedzialnej suplementacji kwasu hialuronowego. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach tabletki z kwasem hialuronowym pozwalają osiągnąć efekt taki sam jak zabiegi medycyny estetycznej. Jednak bezpieczniej, bez jakichkolwiek skutków ubocznych i na dłużej. Spróbujemy wyjaśnić to zjawisko.

Zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym?

Natura naturalnego kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest jednym z własnych produktów różnych komórek w organizmie człowieka. Jest syntetyzowany w „fabrykach” wielu typów komórek, głównie jednak należących do tkanki łącznej. Jego synteza odbywa się z materiałów dostarczonych wraz z żywnością do przewodu pokarmowego.

Suplementacja może więc uzupełnić niedobory związków składowych kwasu hialuronowego, przyspieszając i zwiększając produkcje własną. W suplementach stosuje się nieusieciowany kwas hialuronowy o krótkim czasie rozpadu w organizmie, a to w celu ułatwienie trawienia. Taki związek jest w ponad 99% zgodny z biologicznie czynnym kwasem znajdującym się w ciele człowieka. Dla kontrastu, w zabiegach medycyny estetycznej chodzi o to, aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Z tego powodu używa się tam kwasu usieciowanego, czyli ustabilizowanego, dzięki połączeniu wielu tysięcy jego cząsteczek w wielką strukturę. Taki kwas hialuronowy silnie różni się od naturalnego, ale nie jest tak szybko resorbowany.

Suplementy wchłaniają się szybko i trafiają tam, gdzie są biologicznie potrzebne. Natomiast wstrzykiwania dużych ilości kwasu tam, gdzie jest on pożądany ze względów estetycznych, niekoniecznie przynosząc korzyści.

Zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym?

Kapsułki czy tabletki z kwasem hialuronowym dostarczane drogą pokarmową są trawione, a rozłożone na mniejsze związki cząstki kwasu hialuronowego trafiają do krwiobiegu, skąd są roznoszone w miejsca, w których następuje resynteza. Głównym odbiorcą kwasu hialuronowego jest skóra właściwa. Jednak związek ten ma też kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów (tworzy maź stawową), potrzebny jest w procesie kostnienia, a także w niektórych typach tkanek nabłonkowych wewnątrz organizmu. Wchłaniany z suplementów kwas hialuronowy jest dystrybuowany zgodnie z mechanizmami biologicznymi i trafia do miejsc, w których jest niezbędny. Oznacza to, że jego działanie jest wielotorowe.

Z kolei zabieg medycyny estetycznej polega na miejscowym wprowadzeniu kwasu hialuronowego. Jest on oczywiście później powoli wchłaniany, ale nie podlega zasadom biologicznej dystrybucji, co oznacza, że tam gdzie został wstrzyknięty tam działa, ale nigdzie więcej nie może dotrzeć. Oczywiście ma to swoje dobre strony, bo tylko i wyłącznie dzięki temu udaje się szybko osiągnąć spektakularne efekty, które nie przemijają przez co najmniej kilka miesięcy. Jednak z biologicznego punktu widzenia jest to marnotrawstwo bardzo cennego związku chemicznego, a często okazuje się też, że również ze względów estetycznych nie musi to być najkorzystniejsze rozwiązanie. Wprowadzony z suplementem kwas hialuronowy zapobiega zmarszczkom na całej powierzchni skóry, a wstrzyknięty śródskórnie tylko na bardzo niewielkim obszarze.

Jak wspominaliśmy powyżej, sposób dostarczenia kwasu hialuronowego bardzo silnie wpływa na działanie tego związku. Dostarczony jako suplement jest tzw. związkiem biologicznie czynnym. Natomiast w medycynie estetycznej chodzi właśnie o to, aby biologiczną aktywność kwasu hialuronowego ograniczyć do niezbędnego minimum. Właściwie jedyna funkcja jaką zachowuje to gromadzenie wody, ale czy na pewno?

Patronite
Patronite

Co z nawilżeniem?

Kwas hialuronowy jest bardzo silnie higroskopijny i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia tkanek. W przypadku suplementów rozchodzący się po organizmie związek pozwala na nawilżenie całej skóry z pełną skutecznością, natomiast wstrzyknięty stabilny kwas ma z tym problem. Jeśli działa, to z oczywistych już przyczyn wyłącznie miejscowo, ale pomija się przy tym jedno istotne ograniczenie: sieciowanie poważnie ogranicza możliwości wiązania wody. Oczywiście nadal pewna jej ilość zostanie związana z cząsteczką, ale niezbyt wiele.

Poza tym takie wielkocząsteczkowe związki nie mogą swobodnie się przemieszczać, więc nawilżeniu ulegnie przede wszystkim skóra właściwa. Natomiast wierzchnie warstwy, w tym naskórek, wody otrzymają już bardzo mało.

Profilaktyka

Biologiczny mechanizm dystrybucji kwasu hialuronowego jest bliski doskonałości. To właśnie dzięki niemu czasem organizm poświęca stan skóry, żeby utrzymać w dobrym zdrowiu stawy. W takiej sytuacji zwiększenie podaży kwasy hialuronowego drogą pokarmową pozwoli również na odbudowanie struktury skóry, a jeśli stawy niedomagają, to operacja korekty czy powiększanie ust w żaden sposób im nie pomoże. Należy jednak przyznać, że w dłuższej perspektywie możliwość chodzenia jest ważniejsza niż młody wygląd, a medycyna estetyczna tej zależności nie szanuje.

Zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym – ostateczne rozliczenie

Suplementy są zdecydowanie tańsze niż zabiegi medycyny estetycznej, to nie ulega wątpliwości. Dowiedliśmy też, że ze względów biologicznych są dla organizmu korzystniejsze niż nawet najbardziej profesjonalny zabieg. Jedynym polem, na którym wygrywają zabiegi z kwasem hialuronowym, jest czas osiągania efektu. W ich przypadku nawet wliczając czas rekonwalescencji, nie przekracza to dwóch dni. Suplementy potrzebują co najmniej kilku tygodni. Jednak należy też pamiętać, że suplementy można przyjmować ciągle i w zdecydowanej większości przypadków nie wynikną z tego żadne negatywne konsekwencje. Natomiast zabieg medycyny estetycznej trzeba regularnie powtarzać.

Rezultat? Po roku, kiedy efekt zabiegu znika, ten, który udało się uzyskać dzięki suplementacji, jest jeszcze wyraźniejszy. Wydaje się więc, że w każdej sytuacji, w której nie chodzi o szybką, acz krótkotrwałą poprawę wyglądu, suplementy wygrywają z zabiegami z kwasem hialuronowym w cuglach.

Oczywiście jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by tak było. Suplementy muszą być przyjmowane odpowiedzialnie i regularnie. Muszą być najwyższej jakości i zawierać kwas hialuronowy o maksymalnej przyswajalności.

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.