Szukaj
Szukaj

Czy kwas hialuronowy pomaga na bóle stawów?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle stawów są dziś jedną z najczęstszych przypadłości. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo. Dlatego nie dziwią próby znalezienia uniwersalnego sposobu na pozbycie się bólu. Są metody mniej i bardziej skuteczne. A jak w tym rankingu wypada stosowanie kwasu hialuronowego jako suplementu diety?

Czy kwas hialuronowy pomaga na bóle stawów?

Bóle stawów kolanowych

Ból kolana jest bardzo powszechny. Jest on odpowiedzialny za około jednej trzeciej wszystkich wizyt u lekarza związanych z bólem mięśni i kości. Bóle stawów kolanowych są szczególnym problemem u sportowców. Ponad połowa z nich co roku zgłasza ten problem. Niektóre z najczęstszych przyczyn bólu kolana to uszkodzenie więzadła, chrząstki, łąkotki, ścięgien czy też problemy związanej z kontuzją, która wynika np. z pasma biodrowo-piszczelowego (tzw. kolano biegacza). Dodatkowo staw kolanowy to kompleks połączeń o bardzo skomplikowanej budowie.

Przyczyny bólu w stawach kolanowych

Poniżej zostały opisane najczęstsze przyczyny bólu kolana.

Zapalenie kaletek

Nadmierne obciążanie kolana, upadek lub wielokrotne zginanie i pozycja klęcząca może jeszcze bardziej podrażniać i powodować ból w stawach kolanowych, a przy tym obrzęk z towarzyszącym zapaleniem kaletek. Powszechnie określa się taki uraz jako „kolana służącej”, ponieważ jest on często spowodowany przez powtarzanie się pozycji klęczącej.

Zobacz również: kaletka maziowa

Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego (kolano biegacza)

Pasmo to twarda tkanka, która biegnie od bioder w dół do zewnętrznej części kolana. Jeśli jest podrażniona przez nadmierne obciążenie lub inne problemy, może stać się przyczyną zapalenia i bólu po zewnętrznej stronie kolana.

Choroba Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera powoduje bolesność poniżej kolana, w miejscu którym ścięgno rzepki łączy się z podudziem (guzowatość kości piszczelowej). Ból w stawie kolanowym spowodowany jest zwykle przez nadmierne obciążenie i podrażnienie podczas wstawiania. Jest on szczególnie powszechny w nastoletnich chłopców i dziewcząt (najczęściej w wieku 13 i 14 lat).

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jest to częsta przyczyna bólu kolana u sportowców i nie tylko, bo może dotyczyć również osób w wieku 50 lat. W przebiegu choroby następuje zniszczenie chrząstki która otacza kości stawów. W efekcie stan ten uniemożliwia płynne poruszanie się elementów stawu względem siebie.

Przemieszczenie rzepki (lub zwichnięcia rzepki)

W tym stanie rzepka przesuwa się z prawidłowego położenia powodując ból kolana i obrzęk. Przyczyną jest zazwyczaj uraz, bp. upadek czy nieprawidłowe stanięcie na nodze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Boczne przyparcie rzepki

Boczne przyparcie rzepki często wynika z problemów związanych z brakiem równowagi mięśniowej, ucisku i ustawienia nóg, a nie uszkodzenia. Powstaje, gdy mięsień czworogłowy uda jest osłabiony, a rzepkę pociąga do boku powięź szeroka.

Zapalenie ścięgien stawu kolanowego

Wynika z zapalenia ścięgien wokół kolana. Ścięgna to pasma tkanki łączące mięśnie z kośćmi. Nadmierne obciążenie może wywołać stan zapalny i ból. Najczęstszym typem zapalenia ścięgna rzepki jest kolano skoczka.

Ból stawów kolanowych – leczenie

Ból kolana może być spowodowany nagłą kontuzją, przeciążeniem lub chorobą taką jak zapalenie stawów. Leczenie będzie różne w zależności od przyczyny. Okres zdrowienia, jak i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego po urazie jest bardzo ważny. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w kolano jest częstą metodą leczenia. Jest ona stosunkowo droga i trzeba ją powtarzać co jakiś czas, aby utrzymać efekty. Bóle stawów kolanowych można również usuwać metodą bezinwazyjną. A mianowicie przyjmując tabletki z kwasem hialuronowym. Ważne jest, aby był on małocząsteczkowy i pochodził z naturalnego źródła (powstałego w procesie naturalnej fermentacji roślinnej).

Jak kwas hialuronowy może pomagać?

Kwas hialuronowy to substancja, która w organizmie produkowana jest przede wszystkim w komórkach tkanki łącznej, czyli między innymi w obrębie chrząstek. Nie jest jednak zatrzymywana w tkance, tylko produkowana „na eksport” i gromadzi się w torebkach stawowych jako podstawowy składnik mazi.

Maź stawowa odpowiada za zmniejszenie tarcia między panewkami stawowymi i dzięki właściwej gęstości zapewnia amortyzację obciążeń występujących w czasie ruchu stawu. Kiedy mazi stawowej ubywa, panewki ocierają o siebie, powodując podrażnienie zakończeń nerwów bólowych i bardzo nieprzyjemne, silne doznania. Powodem niedoboru kwasu hialuronowego jest najczęściej spadek jego syntezy związany z wiekiem, rzadziej deficyty pokarmowe.

Kiedy kwas hialuronowy pomoże?

Kwas hialuronowy nie może wyleczyć startych chrząstek ani deformacji stawów, może wyłącznie złagodzić ten stan. Jednostkami chorobowymi, w których może pomóc, są te, które przebiegają ze zmniejszeniem objętości lub lepkości mazi stawowej. Tylko i wyłącznie w mazi bowiem kwas hialuronowy występuje naturalnie. Jeśli zatem przyczyna bólu jest inna, ale ilość i skład mazi stawowej pozostają właściwe, wówczas kwas hialuronowy nie przyniesie ulgi.

Ile czeka się na efekty i czy występują u każdego?

Szybkość resyntezy kwasu hialuronowego (nie jest on wchłaniany jako cała cząsteczka, tylko musi zostać strawiony i odbudowany we właściwym miejscu) zależy od kilku czynników. Są to między innymi podaż składników, sprawność aparatu syntetycznego w komórkach chrząstki i skuteczność wychwytu zwrotnego (kwas hialuronowy po pewnym czasie jest resorbowany do komórek, które go wyprodukowały).

Bardzo często, wraz z suplementacją diety, należy przeprowadzić działania mające na celu zwiększenie ruchomości stawów, ograniczenie masy ciała albo ogólne podniesienie sprawności fizycznej. Kwas hialuronowy jest bowiem wytwarzany w odpowiedzi na bodźce mechaniczne i czasem zmiana stylu życia przynosi efekty lepsze wraz suplementacją.

Przeciętnie na wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych w terapii kwasem hialuronowym czeka się około 3-4 miesięcy. Natomiast są zarówno przypadki, w których pozytywne efekty odczuwa się po miesiącu, jak i takie, w których kwas hialuronowy ulgi nie przynosi na tyle zadowalającej, ponieważ problemem może być inna wada składu mazi stawowej lub lokalizacja choroby w obrębie tkanki. Wtedy warto połączyć suplementację wraz z wizytą u dobrego fizjoterapeuty.

Podsumowanie

Kwas hialuronowy, jeśli stosuje się go zgodnie z przeznaczeniem, może faktycznie przynieść ulgę w bólu stawów. Aby jednak tak było, trzeba wiedzieć, co jest przyczyną dolegliwości. Przyjmowanie suplementu niejako z automatu może wpłynąć na lepsze samopoczucie poprzez chwilowe zmniejszone odczuwanie bólu. Jednak przyczyna dolegliwości może znajdować się gdzie indziej. Warto jest więc upewnić się co powoduje nieprzyjemne doznania w stawach.

Bibliografia

  1. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
  2. Czarnocki Ł., Jopowicz R., Deszczyński J., Deszczyński J., Rola kwasu hialuronowego w terapii wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 3/2016.
  3. Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskosuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Oczywiście, że pomaga! Musi być tylko dawkowany w takiej formie, która szybko wchłonie się w stawy. Optymalna jest forma zastrzyków lub forma płynna. Polecam też przeczytać w jaki sposób produkowany jest kwas hialuronowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *