Przyczyny bólu kolana mogą być różne. Jest to powszechny problem, na który składać się może wiele czynników. Bardzo ważna jest dokładna diagnoza, która pomoże w wyborze odpowiedniego kierunku leczenia. Szacuje się, że dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego są jednym z najczęstszych schorzeń ortopedycznych i reumatologicznych.
Przyczyny bólu kolana
Najczęstsze przyczyny bólu kolana wiążą się z urazami i uszkodzeniami właśnie tej struktury. Są to:
- Zapalenie stawu kolanowego – stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wywołujących ból kolana. Istnieje wiele zabiegów, które mogą pomóc w wyleczeniu tej dolegliwości. Pomocne są także zabiegi fizykalne.
- Zapalenie kaletki maziowej – najczęstszą przyczyną wywołującą ten stan jest wywieranie nacisku na staw kolanowy podczas klęczenia. Wpływa to na pojawienie się dolegliwości wokół stawu oraz powyżej rzepki. Zazwyczaj występuje u ludzi, którzy często przyjmują pozycję klęczenia np. ogrodnik.
- Uszkodzenie chrząstki stawowej – obserwowane jest zarówno u pacjentów młodszych jak i starszych. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże obciążenie spotykane przy otyłości. Do uszkodzenia chrząstki może również dochodzić przy stłuczeniach oraz złamaniach śródstawowych. Kolejną przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.
- Uszkodzenie łąkotek – ból w stawie kolanowym może zostać w tym przypadku wywołany poprzez skręcenie, najczęściej podczas uprawiania sportu. Inną przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe.
- Urazy więzadeł – występują bardzo często podczas zajęć sportowych i mogą powodować dyskomfort, a także niestabilność w stawie kolanowym. Uszkodzeniu mogą ulec więzadła:
- więzadło krzyżowe przednie (ACL);
- więzadło krzyżowe tylne (PCL);
- więzadło poboczne piszczelowe (MCL);
- więzadło poboczne strzałkowe (LCL).
Dolegliwości rzepki
Osobną grupę schorzeń stanowią urazy dotyczące rzepki. Często obejmują one więzadło rzepki. Stan zapalny więzadła rzepki powoduje występowanie bólu. Przyczyną są zbyt intensywne czynności wynikające z przeciążeń występujących podczas skoków, biegania czy częstego wchodzenia po schodach. Dolegliwość ta nazywa się kolano skoczka. Wśród innych przyczyn związanych z rzepką znajdują się:
- Chondromalacja rzepki – proces zwyrodnieniowy chrząstki rzepki, w którym dochodzi do stopniowej degeneracji tkanki chrzęstnej wywołuje ból w stawie kolanowym.
- Zwichnięcia rzepki – powodują ostre objawy podczas dyslokacji, co może prowadzić również do przewlekłego bólu.
Pozostałe przyczyny
Na koniec należy wspomnieć o chorobach i dolegliwościach takich jak:
- torbiel Bakera – to obrzęk w tylnej części stawu kolanowego (ból pod kolanem). Powoduje to ucisk oraz ból w tamtej okolicy kolana;
- syndrom Plica – to przerośnięty fałd błony maziowej, rzadka przyczyna bólu kolana, która może być trudna do rozpoznania. Diagnoza odbywa się zazwyczaj podczas artroskopii;
- choroba Osgood-Schlattera – występuje u młodzieży podczas wzrastania kośćca, w której dochodzi do zapalenia guzowatości kości piszczelowej wywołujące ból;
- dna moczanowa to rzadka przyczyna bólu stawu kolanowego. Jednak u pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę, należy wziąć pod uwagę jako jedną z możliwości wywołującą ból kolana.
Podsumowanie
Ze względu na mnogość możliwości tak ważna jest odpowiednia diagnostyka bólu w kolanie. Stosuje się RTG, które dostarcza informacji o stanie tkanki kostnej, a także rezonans magnetyczny, który pozwala na ocenę wszystkich tkanek miękkich w obrębie tego stawu. Badaniem pomocniczym może być USG. Należy wiedzieć, że wyłącznie prawidłowo postawiona diagnoza umożliwia całkowite usunięcie problemu w kolanie. Niekiedy wskazana jest współpraca ortopedy, reumatologa i fizjoterapeuty. Jednak to właśnie fizjoterapeuta sprawuje pieczę nad całym procesem rehabilitacji, która jest tak ważna w powrocie do zdrowia.
Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.
Bibliografia
- Tylman D., Dziak A., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Roczniak W., Ból stawu kolanowego, Lekarz, 3/2008.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Czy ktoś z was jest może po zabiegu artroskopii stawu kolanowego? Co sądzicie o wykonanie go w szpitalu orthos w Komorowicach? Czy później też będą potrzebne jakieś ćwiczenia itp.