Przyczyny bólu kolana

//Przyczyny bólu kolana
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Przyczyny bólu kolana mogą być różne. Jest to powszechny problem, na który składać się może wiele czynników. Bardzo ważna jest dokładna diagnoza, która pomoże w wyborze odpowiedniego kierunku leczenia.

Przyczyny bólu kolana

Przyczyny bólu kolana

Najczęstsze przyczyny bólu kolana to:

Zapalenie stawów jest jedną z najczęstszych przyczyn wywołujących ból kolana. Istnieje wiele zabiegów, które mogą pomóc w wyleczeniu tej dolegliwości.

 • Urazy więzadeł

Urazy więzadła występują bardzo często podczas zajęć sportowych i mogą powodować dyskomfort, a także niestabilność w stawie kolanowym. Uszkodzeniu mogą ulec:

 

 • Uszkodzenie chrząstki

Uszkodzenie chrząstki obserwowane jest zarówno u pacjentów młodszych jak i starszych. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże obciążenie spotykane przy otyłości. Do uszkodzenia chrząstki może również dochodzić przy stłuczeniach oraz złamaniach śródstawowych. Kolejną przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.

 • Uszkodzenie łąkotek

Ból w stawie kolanowym może zostać w tym przypadku wywołany poprzez skręcenie, najczęściej podczas uprawiania sportu. Inną przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe.

 • Więzadło rzepki

Stan zapalny obejmujący więzadło rzepki powoduje występowanie bólu. Przyczyną są zbyt intensywne czynności wynikające z przeciążeń występujących podczas skoków, biegania czy częstego wchodzenia po schodach. Dolegliwość ta nazywa się kolano skoczka.

Fotodepilacja Wrocław

Proces zwyrodnieniowy chrząstki rzepki, w którym dochodzi do stopniowej degeneracji tkanki chrzęstnej wywołuje ból w stawie kolanowym.

 • Zwichnięcia rzepki

Zwichnięcie rzepki powoduje ostre objawy podczas dyslokacji, co może prowadzić również do przewlekłego bólu.

 • Torbiel Bakera (Cysta Bakera)

Cysta Bakera to obrzęk w tylnej części stawu kolanowego (ból pod kolanem). Powoduje to ucisk oraz ból w tamtej okolicy kolana.

 • Zapalenie kaletki maziowej

Najczęstszą przyczyną wywołującą ten stan jest wywieranie nacisku na staw kolanowy podczas klęczenia. Wpływa to na pojawienie się dolegliwości wokół stawu oraz powyżej rzepki. Zazwyczaj występuje u ludzi, którzy często przyjmują pozycję klęczenia np. ogrodnik.

 • Syndrom Plica

Jest to przerośnięty fałd błony maziowej, rzadka przyczyna bólu kolana, która może być trudna do rozpoznania. Diagnoza odbywa się zazwyczaj podczas artroskopii.

 • Choroba Osgood-Schlatter

Choroba Osgooda-Schlattera występuje u młodzieży podczas wzrastania kośćca, w której dochodzi do zapalenia guzowatości kości piszczelowej wywołujące ból.

 • Dna moczanowa

Dna moczanowa to rzadka przyczyna bólu stawu kolanowego. Jednak u pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę, należy wziąć pod uwagę jako jedną z możliwości wywołującą ból kolana.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław

1 komenarz

 1. malwinka 28 lipca 2017 w 22:38 - Odpowiedz

  Czy ktoś z was jest może po zabiegu artroskopii stawu kolanowego? Co sądzicie o wykonanie go w szpitalu orthos w Komorowicach? Czy później też będą potrzebne jakieś ćwiczenia itp.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!