Reklama

Co bada się w czasie rezonansu magnetycznego?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Rezonans magnetyczny (MR) to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostyki obrazowej. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości organizmu. Na czym polega i jakie fragmenty ciała pozwala zbadać?

Co bada się w czasie rezonansu magnetycznego?

O powszechnym zastosowaniu rezonansu magnetycznego w diagnostyce decyduje przede wszystkim to, że technika ta umożliwia uzyskanie wyraźnego obrazu wnętrza ludzkiego organizmu np. narządów czy tkanek. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu kontrastu, w czasie badania sprawdza się też prawidłowość ich funkcji.

Rezonans magnetyczny jest możliwy dzięki właściwościom cząsteczek wody w organizmie, a konkretnie protonów znajdujących się w jądrach wodorów, które dzięki działaniu fal radiowych wysyłają fale o odpowiedniej częstotliwości. To powoduje, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia, a uzyskany w ten sposób obraz jest precyzyjny, dzięki czemu wykorzystuje się go w rozpoznaniu wielu chorób.

Co można zbadać za pomocą rezonansu magnetycznego?

Dokładność MR wykorzystywana jest do oceny układu mięśniowego i szkieletowego, szpiku kostnego, układu naczyń krwionośnych i krążenia, układu nerwowego czy jamy brzusznej. Jest on więc nieoceniony przy diagnozowaniu m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zawrotów i przewlekłych bólów głowy, problemów z widzeniem, nowotworów mózgu, stwardnienia rozsianego;
  • wad serca: wrodzonych i nabytych, zmian w wyniku choroby wieńcowej, zapalenia mięśnia sercowego, kardiomiopatii;
  • schorzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym, stanów zapalnych kręgów, guzów nowotworowych, zmian zwyrodnieniowych, ucisków rdzenia kręgowego, chorób stawów (skokowego, kolanowego, łokciowego, nadgarstka);
  • chorób wątroby, trzustki, żołądka, śledziony, nerek, jelit, macicy, jajników, gruczołu krokowego, dróg żółciowych.

Rezonans magnetyczny pomaga również przy ocenie stadium chorób otępiennych, np. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

Jak przebiega rezonans i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

MR to badanie, które jest nie tylko nieinwazyjne, ale też bezbolesne. Trzeba jednak odpowiednio się do niego przygotować.

  • Należy być na czczo (na 3 godziny przed).
  • Gdy potrzebne jest użycie kontrastu, wykonać badanie krwi, potwierdzające prawidłowy poziom kreatyniny we krwi (najpóźniej 30 dni przed MR).
  • W przypadku MR jamy brzusznej i miednicy już na 4 dni przed badaniem powinno rozpocząć się dietę lekkostrawną, a w dniu MR przyjąć środek przeciwko wzdęciom.
  • W dniu badania zażyć przyjmowane na stałe leki.
  • Na MR przyjść w ciepłej odzieży pozbawionej metalowych dodatków, bez biżuterii i zegarków, a do pomieszczenia ze specjalistycznym sprzętem nie wnosić metalowych przedmiotów, np. telefonów komórkowych czy kart kredytowych.
  • Zabrać niezbędne dokumenty: dowód lub inny dokument potwierdzający tożsamość, skierowanie na badanie, wynik badania na poziom kreatyniny, wyniki wcześniejszych badań, np. USG czy RTG.

Rezonans magnetyczny, który można wykonać m.in. w ośrodkach Affidea, w zależności od badanego obszaru, trwa od 15 do 90 minut. Odbywa się w pozycji leżącej – pacjent leży nieruchomo, ale może być poproszony o wzięcie oddechu przez personel przeprowadzający MR. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są: pierwszy trymestr ciąży, metalowe ciała obce w tkankach po zabiegach lub operacjach (np. płytki ortopedyczne), rozrusznik serca czy wszczepione pompy insulinowe i klaustrofobia.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.