Szukaj
Szukaj

Zwichnięta rzepka

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
zanim zadam pytanie muszę przytoczyć nieco historię urazu. 6 lat temu miałem zwichniętą rzepkę. Do urazu doszło podczas gry w piłkę, zwichnięcie było dość poważne, bo były problemy przy nastawianiu (chirurg nie miała siły). Na szczęście po badaniu RTG nie zauważano w mojej strukturze kostnej zmian pourazowych. Niestety rehabilitację i ćwiczenia rzepki zacząłem dość późno co poskutkowało tym, że chirurg nakazał cały dzień chodzić w takiej opasce uciskowej, uprawić sport w ortezie i zwolnił mnie z zajęć z wf. Do zaleceń jednak  się nie przystosowałem i chodziłem bez tej opaski. Zacząłem nawet grać w piłkę i chodzić po górach (zakładam do tego tą opaskę). Chciałbym więc zadać pytania:

  • czy po takim czasie (6 lat) jest jeszcze wysoka szansa na ponowienie urazu? Słyszałem, że zwichnięcia rzepki często się powtarzają;
  • czym może być spowodowany dyskomfort przy staniu i ból przy schylaniu? Ból występuje w biodrze, dotyczy to oczywiście nogi, w której nastąpiło niegdyś zwichnięcie.

Dodam, że dyskomfort i ból w biodrze pojawiły się jakiś czas po zwichnięciu, ale jeszcze przed powrotem do sportu (który i tak sporadycznie uprawiałem). Teraz prowadzę przez pandemię wręcz siedzący tryb życia i dyskomfort się zwiększył. Mam teraz 20 lat.

Jan

 

Odpowiedź


Panie Janie,
dużym błędem było zbagatelizowanie zaleceń nieprzeciążania kończyny dolnej oraz brak rozpoczęcia rehabilitacji tuż po urazie. Odpowiadając na Pana pierwsze pytanie, zwichnięcie rzepki generuje ryzyko pojawienia się kolejnych, dlatego warto zdecydować się na fizjoterapię, która obejmie również treningi stabilizacyjne. Z kolei odnośnie drugiego pytania, ból i dyskomfort mogą mieć wiele przyczyn, których źródłem było zwichnięcie. Być może kompensował Pan je wadliwym ustawianiem stawu biodrowego podczas chodzenia oraz wykonywania aktywności fizycznej. Aby znaleźć przyczynę obecnego bólu w biodrze, najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie Pana zbada i wykona niezbędne testy funkcjonalne. Osobista wizyta jest niezbędna, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Barbara Miś
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

mgr Barbara Miś



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.