Szukaj
Szukaj

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy zwie się profesjonalnie wiskosuplementacją. Jest postępowaniem terapeutycznym o udowodnionej skuteczności, jednak nierefundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Koszty leczenia pacjent pokrywa samodzielnie. Kwas hialuronowy zapewnia wysoką lepkość płynu stawowego, zmniejsza tarcie między powierzchniami stawowymi i w rezultacie chroni je przed uszkodzeniem, zapobiegając powstawaniu dolegliwości bólowych.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy

Na czym polega wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawie?

Wiskosuplementacja to zabieg polegający na iniekcji kwasu hialuronowego do jamy stawowej. Zabieg można wykonywać ze znieczuleniem (jeśli pacjent jest wrażliwy na ból), a wszystko odbywa się pod kontrolą USG. Dzięki temu preparat trafia bezpośrednio w docelowe miejsce i nie pojawiają się żadne powikłania. Zazwyczaj rekomenduje się wykonanie 3 iniekcji w odstępie jednego tygodnia, choć niekiedy potrzebnych jest więcej zabiegów. Po wiskosuplementacji pacjent wraca do codziennych obowiązków. Przeciwwskazane jest jedynie nadmierne obciążanie stawów oraz długotrwały wysiłek fizyczny.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy – efekty

Kwas hialuronowy jest związkiem występującym we wszystkich organizmach żywych zazwyczaj w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. Dorosły człowiek ważący około 70 kg posiada w swoim organizmie około 15 g hialuronianu sodu. Spora część tej puli lokalizuje się właśnie w stawach. Niestety wiele czynników powoduje obniżenie poziomu kwasu hialuronowego w obrębie stawów:

  • palenie papierosów;
  • niski poziom nawodnienia organizmu;
  • starzenie się organizmu – od około 25.-30. roku życia następuje fizjologiczny spadek syntezy tego związku, co postępuje jeszcze bardziej z każdym kolejnym rokiem;
  • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
  • zbyt intensywne obciążanie stawów, np. nie zachowując ergonomii ruchów podczas pracy fizycznej lub uprawiając sporty ekstremalne i skocznościowe;
  • otyłość;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów i choroby reumatyczne.

I wiele innych. Podanie kwasu hialuronowego w postaci iniekcji szybko i skutecznie uzupełnia niedobory i przeciwdziała depolimeryzacji tego związku, która ułatwia penetracje leukocytów do płynu maziowego. Ogranicza to rozwój zapalenia poprzez hamowanie migracji leukocytów z kapilar błony maziowej do płynu stawowego. Sposób działania kwasu hialuronowego nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Uważa się, że może on wywierać wpływ biologiczny poprzez działanie na komórki zapalne oraz stymuluje naturalną produkcję kwasu hialuronowego przez fibroblasty maziówki.

Mówiąc w uproszczeniu, wiskosuplementacja zwiększa lepkość i elastyczność płynu stawowego, poprawia właściwości mechaniczne stawu i usprawnia jego pracę. Choć kwas hialuronowy nie wykazuje działania przeciwbólowego, pacjenci poddawani kuracji wskazują na zmniejszenie dolegliwości bólowych i sztywności stawów. Wiąże się to ze zwiększeniem ruchomości stawów i poprawą smarowania powierzchni stawowych.

Zobacz również: Kwas hialuronowy kapsułki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania

Głównymi wskazaniami do wstrzykiwania kwasu hialuronowego w stawy sa:

Każdy przypadek bólu stawów należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Zadecyduje on, czy wiskosuplementacja będzie mieć zastosowanie w danym przypadku.

Przeciwwskazania

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy jest ingerencją w tkanki i metodą inwazyjną (ponieważ polega na przerwaniu ciągłości skóry w momencie wbijania igły). Dlatego jej wykonanie nie zawsze będzie możliwe. Głównymi przeciwwskazaniami są:

Kwas hialuronowy na ogół jest bardzo dobrze tolerowany przez alergików.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w stawy – cena

Cena jednej ampułki zawierającej preparat kwasu hialuronowego kosztuje 70-150 zł. Zwykle należy wykonać kilka zabiegów w określonych przez lekarza odstępach czasu. Dlatego konieczne jest zakupienie zapasu ampułek. Do tego dochodzi koszt wizyty u lekarza, który podejmie się iniekcji. Ostateczna cena leczenia jednego stawu może więc nawet wynieść kilka tysięcy złotych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 127/2014.
  2. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *