Szukaj
Szukaj

Artroskopia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Artroskopia to zabieg chirurgiczny polegający na oględzinach wnętrza stawu. Wykonuje się go celem zbadania, a następnie leczenia istniejących tam problemów. Szczególnie często znajduje zastosowanie w przypadku schorzeń ortopedycznych. Artroskopia jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, a związane z nią ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych operacji.

Artroskopia

Artroskopia – jak wygląda zabieg?

Czas trwania zabiegu jest różny i może wahać się od 30 minut do godziny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wielu czynników. Podczas artroskopii lekarz wykonuje dwa niewielkie nacięcia. Ich wielkość powinna umożliwiać wprowadzenie do stawu artroskopu, czyli cienkiej rurki zakończonej lampką, a także przyrządów chirurgicznych.

Następnie chirurg obserwuje na ekranie obrazy uwidaczniające wnętrze stawu i w miarę możliwości naprawia lub usuwa uszkodzone struktury. Niekiedy można zastosować płukanie stawu, zwłaszcza w przypadku zapalenia stawów, co łagodzi objawy choroby nawet na kilka miesięcy. Nacięcia są zwykle bezbolesne, jednak przez parę najbliższych tygodni mogą występować obrzęki i dyskomfort w obrębie stawu. Po zabiegu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych, a także odpowiednio dobraną rehabilitację.

Artroskopia

Rezultaty artroskopii

W zdecydowanej większości przypadków po wykonaniu zabiegu artroskopowego można wrócić do uprawiania sportu. Jednak przy niektórych chorobach typu zapalenie stawów zabieg często tylko tymczasowo łagodzi ich objawy. Szczególne korzyści zauważa się po artroskopii stawu kolanowego, ponieważ pozwala ona skutecznie leczyć uszkodzenia chrząstki lub więzadeł. Blizny po zabiegu zazwyczaj są mało widoczne i niewielkie. Dodatkowo można zastosować na nie zabiegi fizykalne, np. laseroterapię czy jonoforezę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Artroskopia – skutki zaniedbania rehabilitacji po zabiegu.

Artroskopia poszczególnych stawów

Zabieg może być wykonany w przypadku większości stawów. Najczęściej jednak stosuje się go w przypadku stawów takich jak:

 • staw biodrowy – w tym przypadku procedury artroskopowe nie są szczególnie zalecane. Obejmują płukanie stawu, oczyszczanie, osteoplastykę i synowektomię. Oczyszczanie może być szczególnie korzystne u młodszych pacjentów z konfliktem panewkowo-udowym bez zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej;
 • staw skokowy – w literaturze opartej na dowodach istnieją doniesienia wspierające stosowanie artroskopii w leczeniu zmian typu impingement (konflikt), uszkodzeń chrzęstno-kostnych, a także w artrodezie stawu skokowego;
 • staw ramienny – doniesienia naukowe sugerują łagodzenie bólu oraz poprawę satysfakcji pacjentów w krótkim okresie obserwacji;
 • staw łokciowy – szczególnie w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawu łokciowego i zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Nie ma jednak wystarczających dowodów, aby rekomendować leczenie artroskopowe np. niestabilności tylno-bocznej czy septycznego zapalenia stawu;
 • staw promieniowo-nadgarstkowy – artroskopia stanowi złoty standard w diagnostyce chorób nadgarstka.

Szczególną uwagę należy zwrócić na artroskopię stawu kolanowego, ponieważ to właśnie ta struktura najczęściej poddawana jest zabiegowi. Przed upowszechnieniem artroskopii do diagnozowania i leczenia urazów stawu kolanowego konieczne było stosowanie dużego dostępu chirurgicznego. Wiązało się to z dużym okaleczeniem i znacznie większym ryzykiem powikłań. Blizny po artroskopii mają około 5 mm, w związku z czym dla większości pacjentów nie stanowią problemu estetycznego.

Zobacz również: Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL.

Poza diagnozowaniem wielu chorób, artroskopia stosowana jest między innymi do:

 • usuwania lub naprawy uszkodzonej łąkotki;
 • chondroplastyki;
 • uwalniania troczków rzepki w niezborności rzepkowo-udowej;
 • usuwania błony maziowej;
 • przeszczepów chrząstki stawowej;
 • wykonania mikrozłamań w miejscu ubytku chrząstki stawowej.


Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Artroskopia stawu kolanowego, przewodnik dla pacjenta, Oddział Ortopedyczny w Miliczu.
 2. Witoński D., Artroskopia w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Study and Medicine, 3/2016.
 3. Śmigielski R., Matuszewski S., Zdanowicz U. (i inni), Leczenie artroskopowe ostrych uszkodzeń stawu kolanowego u dzieci, Rocznik Dziecięcej Chirurgii Urazowej, Lublin 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *